Ekim ayı ile birlikte konumuz sanat olunca, farklı etkinliklerle sanatın her dalına doyuyoruz. Tiyatrolar sezonu açtı, oyunlar sırayla sahnede yerini alıyor. Şehrin dört bir yanındaki galeriler, birbirinden özel sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzikte hareketlilik Akbank Caz Festivali ile başladı, konserler ve dinletiler de onu takip ediyor. ENKA Kültür Sanat’ın kış buluşmalarında da gündem müzik. Dünyaca ünlü sanatçılarımız, virtüözlerimiz ve gruplarımızla gündemi müzik olanları keyifli bir müzik yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyorlar.

26. yılını kutlayan ENKA Kültür Sanat, 4 Kasım-16 Aralık tarihlerinde müzik buluşmaları gerçekleştiriyor. ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda sergilenecek programda birbirinden özel sanatçılar ve gruplar yer alıyor. Her bir konser ve dinleti şölen niteliğinde, her birinde de Hipokrat’ın o ünlü sözünün altı çiziliyor: “Sanat uzun, hayat kısa!

cana gurman
Cana Gürman ve Cihat Aşkın

Müzik buluşmaları,  4 Kasım’da Cana Gürman ve Cihat Aşkın’ın piyano ve keman birlikteliği ile başlıyor. Kennedy Center tarafından altın madalyaya layık görülen Cana Gürman ile “bu toprağın kemancısı” Cihat Aşkın’dan Schubert, Beethoven, Brahms ve Pablo de Seraste yorumlarını dinleyecek ve klasik müziğe olan sevgimizi pekiştireceğiz.

fazil say
Fazıl Say

10 Kasım ve 11 Kasım’da ise ENKA Kültür Sanat, daimi sanatçısı Fazıl Say’ı ağırlayacak. Programın benim için en heyecanlı bölümlerinden biri olan bu konserler gerçekten çok özel. Öncelikle 10 Kasım’daki konseri, “Say Plays Say” albümünün ilk konseri. Fazıl Say, piyano için yazılmış eserlerini ilk defa sahnede izleyicisiyle buluşturacak. Diğer taraftan da yoğun istek üzerine ertesi gün de tekrar aynı sahneye çıkacak ve bambaşka bir repartuarla yine piyanosunu ve sanatını konuşturacak.

Türk sanat müziğini bu sefer müzisyenlerden değil de farklı bir sektörün uzmanlarından dinlemeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise, sizin için doğru etkinlik 18 Kasım’daki Florance Nightingale Hastanesi Türk Sanat Müziği Korosu konseri. 2001 yılında hastanenin doktorları tarafından kurulan ve 7 yıldır kesintisiz olarak çalışmalarına devam eden F.N.H. TSM Korusu, bu kez de ruhumuza şifa verecek.

incesaz
İncesaz

İncesaz grubu da müzikseverlerle 25 Kasım tarihinde buluşuyor. İkinci Bahar, Ekmek Teknesi gibi hepimizde iz bırakan dizilerin müziklerini de yapan İncesaz grubu, bu kez gitardan, tambura, kontrbastan kemençeye kadar farklı tınıları birleştirerek inanılmaz bir geceye imza atmaya hazırlanıyor.

ENKA Kültür Sanat, Aralık ayına İdil Biret ile başlıyor. Daha önce de aynı sahnede nefes almadan dinlediğim İdil Biret, 2 Aralık’ta yine kendisine hayran bırakacak. Chopin yorumlarıyla başlayacağı geceyi Scriabin’le bitirecek böylece Scriabin’in 2015’teki 100. ölüm yıldönümünü onurlandırmış olacak. Konserinin sonunda da her zaman olduğu gibi İdil Biret’i büyük bir sevgi ve saygıyla ayakta alkışlayacağız.

baris_icin_muzik_logo
Barış için Müzik Orkestrası

Kış buluşmalarının en eğlenceli konseri 7 Aralık’ta gerçekleşecek. Karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzik aracılığıyla duyurmak için kurulan Barış için Müzik Orkestrası, konserinde geleceğin sanatçılarını geleceğin dinleyicisiyle buluşturacak ve imkan verildiğinde nelerin başarılabileceğini bize gösterecek.

480113_333909183392721_217588242_n
Tuluğ Tırpan

Tuluğ Tırpan ise 9 Aralık’ta Mozart’ın aryalarını hem kendi uyarlamaları hem de orijinalleriyle birlikte sahneye koyacak. Oldukça dikkat çeken “Figaro Goes Jazz” projesinde piyanosuyla Tuluğ Tırpan bizi hem şaşırtacak hem de jaz müziğine doyuracak.

ENKA Kültür Sanat, kış buluşmalarında finali inanılmaz keyifli bir konserle yapıyor. “İki aşk adamı” İlhan Şeşen ve Kürşat Başar ve “bir virtüöz” Burçin Büke, 16 Aralık’ta aynı sahnede! İlhan Şeşen’e ait besteler, Kürşat Başar’ın saksafonu ve Burçin Büke’nin piyanosuyla buluşacak, ortaya da bambaşka bir müzik ziyafeti çıkacak. Bu performansta sadece müzik olmayacak, sohbetleri de geceyi daha da eğlenceli kılacak.

genel afiş
ENKA Müzik Buluşmaları

ENKA Kültür Sanat, gündemi müzik olanları 4 Kasım-16 Aralık tarihlerinde büyük bir heyecanla bekliyor. Siz de müziğe doymak istiyorsanız, en özel sanatçı, müzisyen ve gruplarla gerçekleşecek bu buluşmalarda yerinizi mutlaka alın.