Sonbahar geldiyse, sanatın her haline ortak olabiliriz. Tiyatrolar perdelerini açıyor, sergiler galerilerde yerlerini alıyor, müzisyenler son akortlarını yapıyor, bizler de heyecanla izlemeye başlıyoruz. ENKA Kültür Sanat, “Müzik Buluşmaları”yla tüm bu sanat telaşından nasibini alıyor. Böylece 11 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında ajandamızı müzikle dolduruyor, üstüne klasik, caz ve nostalji üçlüsüyle ruhumuzu besliyor.

ENKA Kültür Sanat, sonbaharın renklerini müzikle zenginleştirmeye, ENKA İbrahim Betil Oditoryumunda müziğin en özellerini ağırlamaya ve her performansla beğenimizi bir öncekinden daha da yukarı çıkarmaya  hazırlanıyor.  İşte 11 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında kimselere söz vermeyecek olmamızın nedenleri:

Önceliğimiz klasik müzik

fazıl
ENKA Müzik Buluşmaları, Fazıl Say

Klasik müzik sevenler bir adım öne çıksın, İdil Biret sevenlerse 11 Ekim’de en önde yerini alsın! İdil Biret, Müzik Buluşmalarının açılışını yapacak, bizlerin de dinlerken nefesi kesilecek. 75’inci doğum gününü büyük ustalara saygı duruşundaki repertuarıyla taçlandıracak, özenle ve kusursuzca… Barış için Müzik Orkestrası, 23 Ekim’de klasik müziğe neşe katacak. Birbirinden yetenekli çocuklardan oluşan orkestra, yaşıtlarına ilham katacak. Sadece çocuklar mı? Yetişkinleri de bu eğlenceye dahil olmaya çağırıyorlar. ENKA’nın daimi sanatçısı Fazıl Say, 7 Kasım’da Türk bestecileri resitali verecek; seçkisine Gezi Park 2 Solo Piyano Sonatı, Sarı Gelin ve Sait Faik üçlemesini dahil edeceği, eşine az rastlanır bu müzik ziyafetini kaçıranlar da çok üzülecek. 15 Kasım’da, Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde Gökhan Aybulus (piyano) ve Ezgi Irmak’ın (viyola) solist olarak yer aldığı Orkestra Akademik Başkent, temsil ettiği ekolünü sahnede bir kez daha bizimle tanıştıracak, memnun olmak da bize kalacak. Klasik müzikte son perde, 23 Kasım’da Cana Gürman-Keith Pascoe-Çağ Erçağ’a ait.  Dinlerken ‘klasik müzikle tangonun dansı keşke hiç bitmese’ diye mırıldanmak serbest.

Caz, pek bi’ cazip olacak 

bogazici_caz_01b
ENKA Müzik Buluşmaları, Boğaziçi Caz Korosu

ENKA Kültür Sanat, cazın müzikteki yeri ayrı diyenlere cazip teklifler sunacak. İlk teklif, 18 Ekim’de Boğaziçi Caz Korosu’yla geliyor. Kıymetli Anadolu türkülerini kendilerine özgü “jazzy” yorumlarıyla seslendireceği bu teklife kayıtsız kalırsanız yazık olur, üstelik repertuarda Kızılcıklar Oldu mu, Kara Üzüm Salkımı gibi dilimizden düşürmediğimiz türküler de varken… Diğer taraftan 1 Kasım’da Sibel Köse Quintet, seslendireceklerini cazın divalarına ithaf edecek, bize sesiyle “eller yukarı diyecek” ve biz de cazın tatlı tınılarına teslim olacağız. Haliyle, böyle tutsaklığa can kurban!

Biraz ciddi biraz nostaljik takılma vakti

burcin-ilhan-bw
ENKA Müzik Buluşmaları, Burçin Büke ve İlhan Şeşen

Siz hiç ciddi ciddi eğlendiniz mi? Eğlenmediyseniz Burçin Büke’yle İlhan Şeşen’i henüz sahnede birlikte görmemişsiniz demektir. O zaman kaybedecek vaktiniz yok, 25 Ekim’de İlhan Şeşen’in eğlenceli, Burçin Büke’nin de ciddiyet sahibi bir üslüpla müzikleri harmanlayacağı bu performansa bekleriz. Sahnede zerafeti görmeyi özleyenlerdenseniz, 29 Kasım’da Zuhal Olcay konserine daha çok bekleriz. Çünkü Zuhal Olcay’ın “Başucu Şarkıları 3” ile sahnelere dönüşünü kutlamak, özgün yorumuyla hem melankoliyi hem de coşkuyu yaşamak gerek.

094657_zuhall
ENKA Müzik Buluşmaları, Zuhal Olcay

Gördüğünüz gibi, ENKA Kültür Sanat ile dört bir yanımız müzikli, ajandamızda konserli günler işaretli ve sonbaharımız da keyifli olacak. Bu buluşmalara bir haftadan az bir zaman kaldıysa, biraz acele etmekte yarar var, bir de yavaş yavaş Enka İbrahim Betil Oditoryumuna doğru yol almak.

İyi eğlenceler!

**Programla ilgili detaylı bilgiye enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.

broşür2