Yeni yılın ilk ve en heyecanlı tiyatro organizasyonunda perde açılıyor. ENKA Tiyatro Buluşmaları, 30 Ocak – 5 Nisan tarihleri arasında sahnede insanı insanla anlatmaya hazırlanıyor.

aksam_yemegi_2-1
Akşam Yemeği

ENKA Kültür Sanat, yine dersine çok iyi çalışmış ve gönlünden tiyatro geçen herkesin alkışayacağı bir program hazırlamış. ENKA Tiyatro Buluşmaları ile 30 Ocak-5 Nisan tarihleri arasında, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda, sahneden insan manzaralarını izleyeceğiz. Dokuz oyun ve altmışı aşkın oyuncu, bize tiyatronun hayatın aynası olduğunu bir kez daha gösterecek.

İşte yaşamın bir yansımasını göreceğimiz oyunlar:

marti_1
Martı

Açılış, 30 Ocak’ta Çehov’un dönüm noktası diye nitelendirilen Martı oyunuyla yapılıyor. Serdar Biliş’in yönetmenliğinde, Tilbe Saran’dan Şerif Erol’a, Fırat Tanış’tan Ecem Uzun’a, Serdar Orçin’e kadar kalabalık bir kadro bizi bekliyor. Madem harika bir ekiple Tiyatro Buluşmaları’na giriş yaptık, hızımızı kesmeden ertesi gün de Zuhal Olcay ve Burak Sergen’in oynadığı Aşk Halleri’nde yerimizi alıyoruz. İki sevgilinin yıllar yıllar sonra buluşmasına ve duyguların yeniden canlanmasına tanık olacağız. 2 Şubat Cuma günü, başka bir yapıtla karşı karşıyayız. Şahika Tekand’ın yönetmenliğinde Studio Oyuncuları, Samuel Beckett’in psikolojik manifestosu Godot’yu Beklerken’e hayat verecek.

safakta_bulus_benimle_1-1
Şafakta Buluş Benimle

ENKA Tiyatro Buluşmaları’nın 6 Şubat’ta başkentten konukları olacak. Öğrencilik yıllarımda hiçbir oyununu kaçırmadığım Ankara Sanat Tiyatrosu, Bir Valize Ne Sığar ki? ile aslında bu dünyanın bir ibadethane olduğunu ve yaşama ihanet değil ibadet etmenin önemini anlatacak. 12 Şubat tarihinde, oditoryumunda biraz gürültü olabilir çünkü sahneye Hayvan Çiftliği kurulacak. Altıdan Sonra Tiyatro ve D22, George Orwell’in günümüzde bile güncelliğinden hiçbir şey yitirmeyen oyununu kendi yorumlarıyla sahneye taşıyor. 27 Şubat Salı günü ise ENKA’da görmekten çok mutlu olduğumuz DOT Tiyatro, yeni oyunları Şafakta Buluş Benimle’yi biz tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. Tekne kazasından kurtulan iki kadının birbirine tutunma çabası bakalım nasıl sonuçlanacak… Tiyatroadam ise 6 Mart‘ta Bertol Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi ile sahnede ve bizler de “Bir çocuğu doğuran mı annesidir yoksa onu yetiştiren mi?” sorusunun cevabını hep birlikte vermeye çalışacağız.

kafkas_tebesir_dairesi_5
Kafkas Tebeşir Dairesi

Mart ayının bereketi Mam’art Tiyatro’nun Kızgın Damdaki Kedi oyunuyla devam edecek. Tenesse Williams’ın her eserini heyecanla izlediğim gibi 13 Mart’taki bu oyununu da, hem maddi çıkarlara dayalı hikayesi hem de sevdiğim oyuncular sahnede olacağı için merakla bekleyeceğim. Programda beni en heyecanlandıran oyun Semaver Kumpanya’dan. 20 Mart Salı günü Herman Koch’un en sevilen eserlerinden Akşam Yemeği, ironik ve çarpıcı bir yüzleşmeyle bizi başbaşa bırakacak.

kizgin_damdaki_kedi_1
Kızgın Damdaki Kedi

27 Mart en özel gün çünkü Dünya Tiyatro Günü! ENKA Kültür Sanat, bu güzel günü kutlamada yine geleneği bozmuyor. Çiğdem Erken, orkestrası ve sevilen oyuncularla tiyatro ve müziğin ruhunu bir kez daha buluşturarak ülkemizin tiyatro ekolü için günün anlam ve önemine uygun bir konser sunuyor.

ENKA Kültür Sanat, sadece tiyatro değil, dans ve bale sevenleri de unutmamış. 3 Nisan Salı günü, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, SAR ile dünyayı, insanlığı, dağları, yeryüzünü ve gökyüzünü yanlış anlamak üstüne kurgulanmış bir gösteri sunacak. 5 Nisan Perşembe günü ise sahnede balenin yıldızları var. MSGSÜ Bale Anasanat Dalının muhteşem kadrosu, Kuğu Gölü, Don Kişot gibi çok ünlü klasik eserlerden bölümler sergileyecek. Programda, her yıl olduğu gibi bu yıl da, çocuklar için bir güzellik düşünülmüş. Tamamı çocuklardan oluşan Barış için Müzik Orkestrası, bu yıl Sistema England ile birlikte çalışarak “The Nucleo Project” oluşumunu sahneye taşıyacak. Çocuklar, 17 Şubat Pazar günü kendileri için ücretsiz olarak gerçekleşecek bu ilham verici deneyimi aileleriyle birlikte yaşama fırsatına sahip olacak.

msgsu_balenin_yildizlari
Balenin Yıldızları

ENKA Tiyatro Buluşmaları, dopdolu programı, birbirinden farklı oyunlarıyla bizi ve alkışlarımızı bekliyor. “Oyuna gelmek” ve en önlerde yerinizi almak için acele etmekte yarar var zira program bu kadar ilgi çekici olunca, biletler daha şimdiden tükenmek üzere. O zaman herkese iyi seyirler!

Programla ilgili detaylı bilgiye enkasanat.org‘dan ulaşabilirsiniz.