“İşlevsellik adına stilden vazgeçmek zorunda kalınmamalıdır.”

Eone, bu konsepti hem herkes için kullanışlı hem de şık saatler tasarlarken marka mottosu olarak benimsemiştir. Bir misyona sahip olan Eone, kapsamlılığa, ulaşılabilirliğe, estetiğe, kaliteye, çeşitliliğe ve sürdürülebilirliğe değer vermektedir.

kimeone

hipicon markalarından Eone’ın kurucusu Hyungsoo Kim, görme engelli aile üyeleri, arkadaşları ve sevdikleri ile görme engellilerin günlük hayatlarında saatlerle ilgili yaşadıkları sorunlara tanık olmuştur. Kim, MIT’de öğrenciyken ona derste saatini soran görme engelli sınıf arkadaşıyla tanışmıştır. Kim, arkadaşına saati söyledikten sonra aslında onun da kolunda dijital bir saat olduğunu fark etmiştir. Bunun üzerine dersten sonra ona saati nasıl okuduğunu soran Kim, bu dijital saatin konuşan bir saat olduğu cevabını almıştır. Düğmesine basılınca saati yüksek sesle söyleyen bu saatin çok havalı olduğunu düşünen Kim, daha sonra arkadaşı zorluklarını açıkladığında aslında böyle bir saati kullanmanın ne kadar zor olduğunu fark etti. Arkadaşı ona yüksek sesle zamanı söyleyen bu saati sinemada, restoranda, halk içinde kullanmanın zaman zaman uygunsuz ve utanç verici olduğunu açıklamıştır. Kim bunun ardından bu saatin aslında etrafında insan olduğunda kullanılamayacak veya kullanılması tercih edilmeyecek bir kol saati olduğunu fark etti. Alternatiflerini araştırdığında ise bir adet analog alternatifi olduğunu, fakat bunun da sesli olan saatten daha kullanışsız olduğunu öğrenmiştir. Bu olaydan ilham alan Kim, bütün kullanım sorunlarını eleyen bir saat yaratmak için bir takım tasarımcı ve görme engelli kişilerle bir ekip oluşturmuştur. Kim, bu ekiple beraber görme engelli kişilerin saat okurken yaşadığı tüm sıkıntıları ortadan kaldırmakla beraber aynı zamanda da modada tasarım değeri olan bir ürün ortaya çıkarmayı hedeflemiştir.

eone1-min

Bir arkadaşlıkla başlayan ve bir problemi ortadan kaldırmak adına kurulan Eone, marka yüzü olarak Afganistan’da bomba imha ekibinde görev alan ve geçirdiği kaza sebebiyle kör olan eski deniz subayı Bradley Synder’ı seçmiştir. Synder yaralanmasından sonra görme engelli insanlar için tasarlanmamış bir dünyada kendini geliştirmeyi aklına koymuştur. Brad 2012 London Paralympic Games’de yüzme dalında altın ve gümüş madalyalar kazanmış, 2016 Rio Paralympic Games’de de 3 altın madalya ve 1 gümüş madalya kazanarak dünya rekorunu kırmıştır.

bradleyyyy

‘Körlüğümün etrafımda bir tuğla duvar örmesine izin vermeyeceğim. Şu ana kadar yaptığım ve hala yapabileceğim şeyler için gözlerimi yüzlerce kez daha feda ederdim.’ – Brad Synder

Eone, Brad Synder’ı marka yüzü olarak seçmiştir çünkü Brad de Eone ile görme engelli kişilerin yaşadıkları sorunları yıkma ve bu sorunların görme engelli olmaktan değil toplumsal eşitsizlikten oluştuğu değerlerini savunmaktadır.

bradletwatch

Bradley Element Saat, Eone 

Hem işlevselliği hem de tarzı ile Eone tasarımı Bradley, dokunarak zamanı anlamanıza olanak tanıyan kabartma işaretlerle tasarlanmıştır. 12 üçgen, 3, 6, ve 9 uzun çizgi ve diğer sayılar ise kısa çizgi şeklinde kabartma işaretlerle belirginleştirilmiştir. Biri saatin ortasında dakikayı gösteren yelkovan görevinde, diğeri ise dış çeperde saati gösteren akrep görevinde dönen iki küçük manyetik topla saati gösteren Bradley ile bu farklı raylarda dönen toplar ve sayılardaki kabartma işaretlemelerle dokunarak da saati okumak mümkün. Eone, görme engelli kişilerin saat okurken yaşadıkları problemleri ortadan kaldırırken aynı zamanda saatlerin şık bir tasarıma sahip olmasına da önem vermiştir. Dolayısıyla Eone’ın hem erkek saat hem kadın saat modeli olan Bradley, fonksiyonellik ve şıklık olarak herkese uygun olarak tasarlanmıştır.

youtube play youtube play