Çevreyi korumak ve insanlığın doğaya verdiği zararı biraz olsun azaltabilmek adına geri dönüşümlü malzemelere ve çevre dostu ürünlere/markalara yönelmek yapabileceklerimizden sadece biri… Esther Levi ile çevre dostu marka Epidotte ve tasarımlarını konuştuk!

pouch bag3
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

Esther merhaba! Öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba! 1987 yılında İstanbul’da sıcacık bir yaz gününde doğdum. Küçüklüğümden beri kalem ve defterle aram hep iyiydi. Sanatla, tasarımla ilgili bir yolda yürüyeceğimden emindim. Bu yüzden ortaokul ve lise yıllarımda karakalem ve yağlıboya kursuna gidip kendimi hayalini kurduğum geleceğime hazırladım.  Tabii her şey sadece yaratmak değil, yarattığını yansıtmak ve yaşatmaktır. Bilgi Üniversitesi İşletme-Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra kendimi geliştirmek için İtalya’ya gittim. Orada moda tasarımı eğitimi aldım. Kaldığım süre boyunca Milano’nun altını üstüne getirdim.  Eğitimimi tamamlayıp İstanbul’a döndüğümde 5 yıl kadar Levinson Leather firmasının tasarımcısı olarak deri işi yapan babamla birlikte çalıştım. Fakat hayalimde her zaman farklı bir şey yaratmak vardi.

pencilcase
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

Markan Epidotte’nin hikayesini senden dinleyebilir miyiz? Fikir ne zaman, nasıl ortaya çıktı…

Çalışma hayatim boyunca gezdiğim-gördüğüm her şeyden ilham aldım, edindiğim tüm bilgiler yol gösterdi ve her zaman kalbimin sesini dinledim. Sonunda ortaya “Epidotte” çıktı… Çevre dostu sıkıştırılmış selüloz kağıtlarla tanıştığım gün, yıkanabilir olması beni çok etkilemişti. Böyle güzel bir malzemeyi tasarımla birleştirip insanların hayatında yer edinmesini sağlamaktı amacım. İsmi bulurken biraz zorlandım tabii ama bir markanın vermek istediği mesajı en güzel markanın ismiyle ve hissettirdikleriyle iletebileceğimi düşünüp şifalı taş kitaplarından en çok epidot taşını yakın buldum kendime. 🙂 Yeniden düzenlenmeyi ve tazelenmeyi temsil eden ve tedavi edici özelliği olan bir taş bu. Sonuçta kullanılan malzeme, koleksiyondaki ürünler ve markanın adı bir bütün olmalı, aynı duyguları hissettirmeli.

box red
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

Çevreye saygılı ürünler yapıyor olmanız harika. Epidotte ürünlerinin felsefesi ve amacından bahsedebilir misin?

Epidotte’u yaratırken önceliğim, kendimi en güzel şekilde yansıtabilmek ve insanlara yeni bir yaşam tarzı sunabilmekti. Keşfetmeyi seven, tarz sahibi, yeniliğe açık, cesur, yaratıcı ve doğal olmayı ve davranmayı esas edinmiş bir jenerasyona hitap eden Epidotte ile doğaya önem veren bir bakış açısını yaymayı, daha bilinçli ve farkında olabilmeyi hedefliyorum. Epidotte’un geçici bir trend degil, bir yönelim ve bir yaşam tarzı olmasını hayal ediyorum.

double sack
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

Ürünlerin tasarım ve üretim süreci hakkında bilgi verebilir misin?

Ürünleri tasarlarken her zaman rahatlığı ve fark yaratmayı hedefliyorum. Her sezon farklı bir hikaye oluşuyor kafamda, yaşadığım olaylar, gördüğüm yerler, tanıştığım insanlar ve hissettiğim duygular beni renklere götürüyor. Sezonun trend renklerini takip etmektense, bana sıcak gelen renklere yönelip oluşturuyorum koleksiyonu. Detaylara önem veren bir tasarımcı olarak, Milano’da yaşadığım sırada en sevdiğim şeylerden biri Duomo Meydanı’ndaki kafelerde oturup sokakta yürüyen insanları izlemek, kıyafetlerine bakıp modlarını hissetmek, hayatları hakkında hikayeler kurmaktı. Hep dışarıdan beslenerek ilham aldım ve içimde şekle sokup hayat verdim tasarımlarıma, sonuç olarak da insanlara hem doğallığı hem konforu hem de fonksiyonelliği bir arada sunucak çevre dostu ürünler tasarlıyorum.

sack
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

Epidotte’nin ürün çeşitliliği nasıl? Epidotte ürünlerini nerelerde kullanabiliriz? 

Epidotte çeşitli ev aksesuarları ve çantalardan oluşuyor, şimdilik. Tabii ki ürün yelpazesini genişleteceğim zamanla. Kalem kutusu, cüzdan, sırt çantası, tütün çantası, spor çantası gibi ürünlerimiz moda kategorisinde; dergilik, ekmek sepeti, kirli çamaşır sepeti, saksı gibi ürünlerimiz ise ev aksesuarları kategorisinde yer alıyor. Yıkanabilir kağıt olmasından dolayı evin istenilen her bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir. Epidotte ürünleri suya ve yırtılmaya dayanıklı olduğu için banyoda, mutfakta yer tutmadan kullanılabilir. Kağıdın kullanıldıkça yumuşaması ve dokusunun değişimi , saklanması gerektiği zaman katlanabilir ve yer kaplamıyor olması benim icin en çarpıcı özelliklerinden biri. Resmen içinin güzelliği dışına vurmuş!

big basket bag
Esther Levi ile Çevre Dostu Marka Epidotte Üzerine

İnsanlar sence genel olarak çevreye saygılı mı? Sanki yavaş yavaş daha çok bilinçlenmeye başladık. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Artık daha duyarlı yaşamaya başladığımızı düşünüyorum. Organik ürünlere talep artmakta ve geri dönüşüme önem veriliyor. Doğaya verdiğimiz zararla en büyük kötülüğü kendimize yaptığımızın farkında olmalıyız. Ben değişime önce kendimden başladım, hem sosyal hayatımda hem de yarattığım Epidotte markasıyla, ve bunu yaşarken en doğru şekilde yansıtıcağıma inanıyorum. Bir kişinin bile etkisi büyük olabilir.

Çevreyi başka nasıl korumamızı önerirsin? Biz bireyler olarak neler yapmalıyız?

Doğa insanlara sunulan en büyük armağan… Tamamen geri dönüşebilen Epidotte ürünlerinin malzemesi ile doğanın üstünden epeyce bir yük kaldırmış olacaklar. Geri dönüşüme önem vermeliyiz ve çöplerimizi ayrıştırarak geridönüşüm kutularını kullanmalıyız. Su israfından kaçınmalıyız, yaşamın kaynağı sudur. Bunlar gibi bir sürü şey sayılabilir, ben de elimden geldiğince bunları unutmamaya ve hatırlatmaya çalışıyorum. Her birey kendinden sorumludur fakat doğa bütün halde çalışır 🙂

Biraz daha senden bahsedelim. İstanbul’da nerelere gidiyorsun? Hafta sonları seninle hangi mekanlarda karşılaşabiliriz?

Son zamanlarda şehrin kalabalıklığından ve gürültüsünden uzak yerlerde olmayı tercih ediyorum. Yorgun günlerimde, doğanın içinde olabileceğim yerlerde vakit geçirmeyi seviyorum. Biraz durup nefes almak, kendinle kalabilmek önemli. Arnavutköy, Bebek, Yeniköy, Galata en sevdiğim lokasyonlar. Bir kutlama olmadığı sürece gece çıkmayı pek sevmiyorum, onun yerine arkadaşlarımla keyifli vakit geçirmeyi tercih ediyorum.

Son olarak… Epidotte ürünlerine online veya offline olarak nerelerden ulaşabiliriz?

Epidotte öncelikle 7-9 Nisan’da gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali organizasyonunda yer alacak. Bunun yani sıra İstanbul’da, İzmir’de, Adana’da, Bursa’da çeşitli mağazalarda yer almaktayız. Yeni anlaştığımız bir marka ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde de yer alacağız. Hedeflediğim yurt dışına açılma serüvenine ise ilk olarak İsviçre ile başladık. Nisan ayı itibariyle farklı organizasyonlarda, yeni koleksiyonumuzla takipçilerimizi buluşturacağız. Epidotte’un gelişmelerini internet sitemiz ve Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Teşekkürler!

İlginizi Çekebilir: Çevre Dostu Türk Markaları: SuCO, Epidotte, Restore Jeans, Iamnotbasic, Reflect