whitacre 3

Konser sonrası da kulise girip hem Burak ile hem de Eric Whitacre ile sohbet edip çok keyifli vakit geçirdik. Eric Whitacre, ağırlıklı olarak koro müziği yazan dünyaca ünlü Grammy ödüllü koro şefi ve bestecisi. Klasik müziğin bu popüler ismi Türkiye’nin önde gelen korolarından Rezonans ile özel bir çalışma sergiledi ve Zorlu Center PSM’de o gece 70 kişilik koro ve Eric Whitacre bütün salonu başka bir boyuta taşıdılar. Müzik hakikaten çok güçlü olduğunda kesinlikle sizi alıp götürerek başka bir boyuta taşıyabiliyor.

whitacre 1

Konserde Eric Whitacre’ın her şarkı öncesi özellikle şarkıları nasıl bestelediğinden içtenlikle bahsetmesi tüm salon ile hızlı bir bağ kurmasına sebebiyet verdi. Konser sonrası kendisi ile yaptığımız sohbette dünyanın en seçkin konservatuvarlarından biri olarak kabul edilen Juilliard’da okur iken eşi ile tanışmasından, eşinin kendisine İbranice yazdığı beş aşk mektubuna, yıllar önce tanık olduğu yağmur öncesi sessizliğin fırtınaya dönüşmesine kadar değişik konseptlerden ilham aldığını ve bunların bestelerine nasıl etki ettiğini anlatması hepimizi çok etkiledi. Fanatik derecede bir Depeche Mode dinleyicisi olduğunu öğrenmek de çok güzel bir sürpriz oldu bize.

Özellikle ilk kez 2010 yılında “Sanal Koro” projesiyle koro dünyasında bir ilki gerçekleştiren sanatçı, dünyanın dört bir yanından koristlerin internet üzerinden bir araya gelmesini sağladı. Bu proje sonucu klasik müzik dünyasında dijital bir inovasyon sağlanmış oldu diyebiliriz. Hatta dördüncü sanal koro videosu Fly To Paradise için 101 ülkeden 8.400 video gönderilerek, 5.900 vokal birleştirildi.

Bir sonraki projesinin ne olduğunu da sormadan geçemedik. Çok detay veremediyse de Apple ile bir işbirliğine gireceğinden bahsetti. Bakalım projeyi ilerleyen günlerde duymuş olacağız. Onun ile ilgili unutmadan ekleyeceğim başka önemli bir bilgi ise “Interstellar” filminin müziklerini de yapan duayen film müziği bestecisi Hans Zimmer ile beraber Karayip Korsanları serisindeki “Mermaid Theme”‘i bestelemiş olduğu.

Biraz da Eric Whitacre ile sahneye çıkan çok başarılı ve genç bir ekipten oluşan Rezonans’dan bahsetmek istiyorum. Rezonans grubu, 2010 sonunda koro müziğini en kaliteli şekilde icra etme sevdasıyla kuruldu. Tecrübeli koristlerden oluşan topluluk bugüne kadar birçok koro festivalinde ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde turne gösterileri yapan, gençlere çok iyi örnek olan bir sanat topluluğu. Sadece Eric Whitacre değil daha bir çok uluslararası üne sahip Simon Carrington, Volker Hempfling, Qin Huang gibi konuk şeflerle de konser verdiler.

whitacre 2

Grubun genç şefi Burak ise Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi yüksek lisans mezunu. Koro Şefliği eğitimi için uluslararası ustalık sınıflarına ve dünyaca ünlü koro şeflerinin atölyelerine katılmış, Türkiye’de koro festivallerini örneğin Boğaziçi Üniversitesi Gençlik Koroları Festivali olan KoroFest’i hayata geçirmiş. Rezonans grubunun kuruluşundan bu yana şefliğini yürütüyor kendisi. Sahnede Eric Whitacre’ın özellikle kendisinin ne kadar başarılı bir şef ve ekibinin uluslararası seviyede bir koro grubu olduğundan bahsetmesi bizleri çok gururlandırdı.

Eric Whitacre ve Rezonans’ın işbirliği ve bu muhteşem konser ile ilgili daha fazla yorum için Helin Özüpekçe’nin “Depeche Mode ve Leonarda da Vinci Aynı Sahnede” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.