Tadı Damağında

2 Mart 2013 - Cumartesi • 15:00
17 Mart 2013 - Pazar • 14:00

Kim? Yönetmenler: Jean-Pierre Améris, Jean-Yves Collet, Jean-Paul Jaud, Paul Lacoste, Bernard Rapp, Marie-Monique Robin, Christian Vincent

Ne? Pera Film ve Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile düzenenlenen, yemek ve sinema arasındaki ilişkiye yoğunlaşan, “Yemek ve Hayat” ile “Yemek ve Cesaret” temaları altında merkezinde yemek ve yemek kültürü bulunan kurmaca ve belgesel filmlerden oluşan gösterim programı

Nerede? Pera Müzesi

Ne zaman? 02 – 17 Mart tarihleri arasında, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri, değişen seanslarda

Neden?

1. Fransız sinemasına olan ilginiz nedeniyle Pera Film ve Fransız Kültür Merkezi arasında düzenli olarak gerçekleşen işbirliğinden memnunsunuz ve önceki programlarda olduğu gibi bu ay da yeni yönetmenler ve filmler keşfetmek istiyorsunuz.

2. Yemek yemeyi ya da yemek yapmayı sevdiğiniz gibi Fransız sinemasını da lezzetli buluyorsunuz ve bu iki ilgi alanınızı bir araya getiren, yaşamları yemek etrafında dönen insanların hikayelerini anlatan filmleri merak ediyorsunuz.

3. Sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarınıza ve neler yediğinize özellikle dikkat ediyorsunuz ve bu konuda size yeni bir şeyler öğretebilecek belgeseller izlemeyi seviyorsunuz.

Etkinlik hakkında daha fazlası…

Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul

YORUM YAZIN

AJANDA

25. İstanbul Caz Festivali

26 Haziran 2018 - Salı

Chill-Out Festival: The Missing Part

23 Haziran 2018 - Cumartesi

Kumsalda

8 Haziran 2018 - Cuma

Sarsılan İmge

6 Haziran 2018 - Çarşamba

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?