Evlerimiz, lezzetlerin buluştuğu noktalara dönüşüyor. Artık Türkiye’nin kültürel zenginliği, bilinmeyen yerel lezzetleri ve baharat yoluna olan yakınlığı, evden yemek yapılarak gelir elde etmenin yeni bir dünyasını sunuyor.

Ev Aşçıları
Ev Aşçıları | Fotoğraf: unsplash.com/@conscious_design

Son yıllarda, dünya genelinde ev aşçıları, sosyal medya platformları aracılığıyla yemeklerini pazarlama ve satış yapma imkanına kavuştu. Ancak Türkiye’de durum biraz daha farklı. Uzun yıllardır Türkiye’de birçok kişi evinin mutfağında hazırladığı yemekleri yakınında bulunan şarküteri dükkanlarında, tanıdıklar aracılığıyla veya Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden satışını yapıyor. Instagram, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarıyla denetime tabi olmayan bu ev aşçıları, müşterilere ulaşmada zorluk çekiyor. Üstelik sektör lideri olan yemek sipariş platformları gibi anlık olarak sipariş verilememesi, sadece sarma, dolma, börek gibi çok kısıtlı seçeneklerde yemeklerin sunulması doğru hedef kitleye ulaşılmasını engelleyen faktörler arasında. Evden yemek yapıp satarak ek gelir elde etmek isteyen ev aşçıları ile müşterilerini buluşturan bu platformlar online yemek siparişi verme alışkanlığı olan kişilere farklı bir deneyim sunuyor.

Ev aşçıları tarafından hazırlanan yemekleri müşterileriyle buluşturan bu platformlar ile Türkiye’nin geleneksel lezzetleri, dijital çağa ayak uydurarak daha geniş kitlelere ulaşıyor. İşte burada farklı beslenme düzenine sahip kişilerin ihtiyaçlarına da cevap veriliyor. Evden yemek yapan ev aşçıları, çeşitli beslenme tercihlerine yönelik yemekler sunarak farklı damak tatlarını buluşturuyor. Üstelik beyaz yakalıların sıkça sorduğu “Ne yesem?” sorusuna yanıt bulabilecekleri, profesyonellerin sermaye sıkıntısı yaşamadan gelir elde edebilecekleri bu platformlar son dönemde özellikle Amerika’da oldukça popüler.

Ev Aşçıları | Fotoğraf: unsplash.com/@mero_dnt

Evden yemek yapıp satma uygulamaları, geleneksel olarak yapılan yemeklerin dijitalleşmesine katkı sağlıyor. Bu platformlar, farklı beslenme düzenine sahip kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yemek seçenekleri sunuyor. Bu sayede, örneğin vegan, vejetaryen, glutensiz veya sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişiler, ihtiyaçlarına uygun yemekleri bulma konusunda daha fazla seçeneğe sahip oluyor.

Dünyada ve ülkemizde birçok kadın, ailevi sorumlulukları ve esnek çalışma saatleri gereksinimleri nedeniyle evden çalışmayı tercih ediyor. Evden yemek yapma uygulamaları, kadınlara kendi evlerinden çalışma imkanı sunuyor ve aynı zamanda geleneksel ev becerilerini ve anneannelerinden kalan reçeteleri kullanarak gelir elde etmelerini sağlıyor. Bu, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını artırırken aile yaşamlarına daha fazla odaklanmalarını da sağlıyor. Yemek siparişi sektöründeki yeni fırsatlar sadece kadınlar için değil, gastronomi öğrencileri, restoran veya kafe açmaya yeterli sermayesi olmayan profesyoneller ve hatta emekli olmak isteyenler için de önemli bir çıkış noktası sağlıyor. Türkiye’de ev aşçıları, esnaf muafiyet belgesi sayesinde emeklilik planlarını gerçekleştirebiliyorlar. Yıllık 700 bin TL’yi aşmadan ciro yapan ev aşçıları, vergi muafiyetinden yararlanarak hem ekonomik hem de sosyal açıdan destekleniyor.

Artık evlerimiz, yemeklerin sınırlarını zorlayan ve farklı kültürleri bir araya getiren mekanlara dönüşüyor. Bu yeni dünyada, Türkiye’nin lezzetleri dijitalleşiyor ve evden yemek yapıp satan aşçılar, hem kendi hikayelerini anlatıyor hem de çeşitli damak tatlarını deneyimlemek isteyenleri mutlu ediyor. Evden yemek yaparak gelir elde etmenin bu yeni çağı, mutfaklarımıza lezzet ve kültür getiriyor.

Türkiye’de dünyada popülerleşmeye başlayan bu uygulamalardan etkileniyor ve ülkemizde ev aşçılarının yaratıcılığı ile beslenen yeni bir lezzet dalgası başlıyor. Yedir App, gurme lezzetlere kolayca ulaşabileceğimiz, onaylanmış ev aşçılarının şahane yemeklerini deneyimleyebileceğimiz bir mobil uygulama ile. yurtdışında uygulanan bu heyecan verici modeli Türkiye’de de gerçeğe dönüşüyor!

Yemek siparişi uygulamalarının evrimleştiği bu dönemde, Yedir App farklı bir deneyim sunuyor. Bu inovatif platform, onaylanmış ev aşçıları aracılığıyla özenle hazırlanan lezzetlerin kapınıza gelmesini sağlıyor. Artık gurme yemekler için restoran aramanıza gerek kalmadan, ev aşçılarının yaratıcı mutfağından damaklarınızı şenlendirecek tatları keşfetmek mümkün hale geliyor.

Yedir App’in en büyük avantajlarından biri, sürdürülebilir bir kurye sistemi kullanması. Bu sayede hem lezzetli yemeklere ulaşırken çevreyi koruyor, hem de yerel ekonomiye destek oluyorsunuz. Uygulama, titizlikle seçilen ve eğitilen kuryeler aracılığıyla yemeklerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde size ulaştırıyor.

Gıda güvenliği ve insan sağlığı Yedir App’in önceliklerinin başında geliyor. Ev aşçıları, hijyenik ortamlarda yemeklerini hazırlarken, tüm gerekli önlemleri alarak güvenilir bir deneyim sunuyorlar. Ayrıca sıkı denetimler ve hijyen protokolleriyle aşçıların mutfaklarını kontrol ediyor ve kullanıcılara sağlıklı ve güvenli bir yemek deneyimi sağlıyorlar.

Yedir App’i kullanmak hem ev aşçıları hem de müşteriler tarafından oldukça kolay. Kullanıcılar, uygulama üzerinden farklı ev aşçılarının menülerini inceleyebiliyor, lezzetler hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyor ve istedikleri yemeği seçerek siparişlerini kolayca verebiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar, aşçıları ve yemekleri değerlendirebiliyor, favorilerini kaydedebiliyor ve daha sonra tekrar sipariş verebiliyorlar. Google Playstore ve Apple Store‘dan uygulamanın ilk versiyonunu indirmek mümkün. Üstelik Yedir App bu versiyonunda müşterilerini daha yakından tanımayı ve ev aşçılarının ön başvurularını değerlendiriyor!

Kapak Fotoğrafı: Yedir App

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Dünyaca Ünlü Türk Şefler