Zamanımızın çoğunu evde kalarak geçirdiğimiz bu günlerde, daha yakından tanımaya başladığımız evlerimizi de kişiselleştirmeye başladık. Kimi zaman eşyaların yeri değişti; yemek masaları çalışma masası, oturma odaları ofis oldu. Önceden dinlenme, çalışma ya da eğlence olarak sınıflandırdığımız alanların sınırları genişledi, birbirine karıştı ve biz yaşayanlar için yeni anlamlar kazandılar. Ben de bu nedenle, evlerimize yeni bir gözle bakmamızı sağlayan bu dönemi değerlendirip, ilham almak için takip edebileceğimiz kanallara ve programlara bir göz atalım istedim. 

Evlerimize yeni bir gözle bakma zamanı
Evlerimize yeni bir gözle bakma zamanı | Fotoğraf: Unsplash / Kari Shea

Evlerimizde hiç olmadığı kadar vakit geçirdiğimiz bu süreçte, onlarla kurduğumuz ilişki de bambaşka bir boyuta geçti. İnternetin en iyi çektiği odalar toplantı salonuna dönüştü, odalara günün farklı saatlerinde uğrayan güneşe karşı aldığımız konum büyük önem taşır hale geldi. Sürekli dışarıda yiyenler, mutfaklarıyla arkadaş olmak zorunda kaldı. Diğer insanların da gözlerinin önüne serilen özel alanlarımız, kendimizi ve kişiliğimizi dış dünyaya yansıtmanın yeni ve beklenmedik bir yolu oldu. Dijital toplantılarda herkese görünür olan arka planlar, kitaplıkları ve duvardaki tabloları gösterecek şekilde ayarlandı. Yeni kullanımlar ve kimi zaman da aynı atmosferi solumak bunaltıcı olduğundan, evlerimiz küçük çaplı bir dönüşüm süreci içine girdi. Durum böyle olunca, farklı evlere sanal olarak konuk olmak hem keyifli hem de ilham verici oluyor. Kapalı kapılar ardındaki renkli yaşantılara, gelin beraber göz atalım…

daire

youtube play youtube play

“Gerçek insanların gerçek evleri!” sözüyle yola çıkan Youtube kanalında, çoğunluğu İstanbul olmak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerinde, evlerinin her köşesine büyük bir titizlik ve istekle hayat vermiş insanların evlerine konuk oluyoruz. Ev sahipleri tarafından detaylı bir tura çıkarıldığımız “daire”nin bölümleri, kendi yaşam alanlarınıza uygulayabileceğiniz fikirler de veriyor. Yaratıcı insanların evleriyle kendilerini nasıl ifade ettiklerini görmek ise büyük bir keyif!

73 Questions

youtube play youtube play

Vogue dergisinin izlemesi en keyifli dijital içeriklerinden olan 73 Questions serisinde, severek takip ettiğimiz birçok ünlünün, 73 soru yöneltmek üzere evlerine gelen muhabiri gezdirmelerini izliyoruz. Bildiğimiz röportajlara kıyasla daha sıcak ve spontane bir atmosfere sahip olan bu program, Taylor Swift’ten Emma Stone’a ünlülerin gündelik hayatlarını ve kişisel stillerini, evleri ve rutinleri üzerinden okumamıza fırsat veriyor. 

Başka Hayat Mümkün

youtube play youtube play

BeIn İz kanalından takip edebileceğiniz “Başka Hayat Mümkün” programı ise, kalıpları ve alışık oldukları yaşam biçimlerinden vazgeçerek kendilerini yeni serüvenlere atma cesareti gösterenlerin hikayelerini anlatıyor. Farklı şehirlerde sıfırdan kurulan yaşamları ve kişisel dönüşüm yolculuklarını izlemek heyecan verici. Diğer iki video serisi gibi birebir bir ev turuna şahit olmasak da, inşa edilen evler, karavanlar ve daha fazlası, değişimin önemli bir parçasını oluşturuyor. Yeni başlangıçlar yapmak isteyenlere de cesaret ve ilham veriyor!

Umarım siz de bu programlara göz atarken kendi evlerinize yeni bir ışık altında bakar ve keyif alacağınız dokunuşlar yaparsınız. 🙂 

Kapak fotoğrafı: Instagram / @___daire___

İlginizi çekebilir: Dekoratif Öneriler