Kim alkol almaya Bira ile başlamamıştır ki?
Kim beğendiği kıza ya da bir arkadaşına bira ısmarlamamıştır?
Kim bira üstüne iddiaya girmemiştir?
Hemen herkes bu saydıklarımı yapmıştır. Peki kaç kişi ev yapımı biranın dayanılmaz çekiciliğine kapılmıştır?
Ya da kaç kişi biranın nasıl yapıldığını biliyordur?

Konum

Bira dünyada en çok tüketilen alkollü içki olmakla beraber, su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecekmiş. Buna şaşırmamak gerek, ne de olsa, bira ilk kez MÖ 10000 yılı civarında Ortadoğu’da muhtemelen tesadüf sonucu, buğday çorbasının mayalanması ile keşfedilmiş. O gün bu gündür de hayatımızın içinde. Herkes öyle ya da böyle bir parti, davet, konser, düğün vasıtasıyla, acıdan, kederden ve ya sevinçten bira içmiştir. Sokağa çıkıp kime sorsam, bana en az 3 tane bira markası sayabilir. Bira hayatımızın içindedir.

bosphorus brewing company
Bosphorus Brewing Company

Peki bu çok sevdiğimiz içkiyi evde yapma şansımız olsaydı nasıl olurdu? Yok, o iş zor diyorsanız, en azından ev yapımı, seri üretim olmayan biraları içme şansımız olsaydı? Bak işte ona varım diyorsanız, size yeni keşfettiğim bir yer önerebilirim: Bosphorus Brewing Company, Gayrettepe’de bir mekan. Diğer mekanlardan ayrılan yanı ise, ne nefis atıştırmalıkları ne de uygun fiyat politikası, o leziz ev yapımı biraları. Hem de 5 farklı lezzet seçeneğiyle. Bu 5 farklı biranın isimleri şöyle; İçmedik, İstanbul Pale Ale, Beer 81, Haliç Gold , Karbon Imperial Stout. Bu biralar sertlikleri ve aromalarına göre farklılık gösteriyorlar. Ama hangisini içerseniz için, kaç tane içtiğinizi anlamayacağınız kadar yumuşak içimli biralar. Ben karbon Imperial Stout ve Haliç Gold’u beğendim. Ama siz hepsini test edin derim. Fiyatlar abartılı değil, yalnız hafta sonu 50 cl’lik satış yapmıyorlar, sadece 30 cl’lik satıyorlar. Sebebi ise mekanda biranın yetmeme olasılığı 🙂

Benim tavsiyem, standart biralardan bıktıysanız, bu mekana uğrayıp ev yapımı biraların tadına bakmanız. Mekanın atmosferi ve bahçesi de gayet nezih.

Adres: Esentepe Mah. Yıldız Posta Cad. Emekli Subay Evleri No:1/1A Gayrettepe / İstanbul

Tel: 0212 274 87 13

brooklyn brew kids
Brooklyn Brew Kids

Yok, ben illa evde bira yapmayı öğrenmek istiyorum derseniz, Brooklyn Brew Kids markasıyla, kendi biralarını yapan ve satan Brooklyn’li çifte bir göz atın derim. İkili, kendi biralarını yapıp satmanın dışında, ayrıca bira yapımı için gerekli tüm malzemeleri de satıyorlar. Ama maalesef New York’ta yaşayanlara 🙁 Yine de bira yapmanın tüm aşamalarını gösteren videolarını izleyip, bira yapımını öğrenebilirsiniz.

Amma velakin, ev yapımı birayı tattıktan sonra, diğer biraları tüketmekte (tıpkı benim gibi) zorlanabilirsiniz. Ne de olsa ev yapımı başkadır! Bol biralı günler diliyorum.