Evcil hayvan ürünleri endüstrisi pandemiyle birlikte artan evlat edinmeler sayesinde ivme kazanırken, artık kişisel hassasiyetler patili dostlar için alınan ürünlerde de gözetiliyor.

Patili Dostlar | Fotoğraf: Unsplash/@krista

İspanya’da Medeni Kanun, İpotek Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda gerçekleşen değişikliklere göre, patili dostların artık birer aile bireyi olarak değerlendirileceği bir süre önce duyurulmuştu. Aslında İspanya’da yasal olarak kabul edilen bu anlayış global olarak evcil hayvan ebeveynleri tarafından benimseniyor. Bir aile üyesi gibi görülen patili dostlar için seçilen ürünlerde de kişisel hassasiyetler dikkate alınıyor. Bunun sonucu olarak karşımıza evcil hayvanlar için organik, doğaya saygılı ürünler sunan markalar ve patililere özel sigorta programları çıkıyor.

Patili Dostlar | Fotoğraf: Unsplash/@sita2

Robeco’ya göre küresel evcil hayvan pazarı 2025 yılına kadar neredeyse %5 büyüyecek. Bu da hayvanlara yönelik ürünler üreten firmalar için çeşitli fırsatlar doğduğunu ve iş yaşamında dahi çeşitli uyarlamalar yapılacağını gösteriyor. WGSN Beauty’den Clare Varga, insanların kendileri için aldıkları ürünlerde dikkat ettikleri unsurlara evcil hayvanları için aldıkları ürünlerde de dikkat ettiklerini, dolayısıyla markaların bu konu üzerine çalışabileceklerini belirtiyor. Örneğin, sürdürülebilirliğe önem veren bir kişi evcil hayvan ürünlerinde de üretim sürecinden paketlemeye bu konudaki hassasiyetin korunmasını bekliyor, doğal ve organik içeriklere önem veren bir kişi taze ve ev yapımı mamalar tercih ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@sita2

İlginizi çekebilir: Miray Süer’den Patili Dostlarımız İçin Sürdürülebilir Alternatifler