Sağlığı korumak, zinde hissetmek, iyi bir görünüme sahip olmak… Düzenli egzersiz yapmanın motivasyonu herkes için çok farklı olabilir. Güzel olan şu ki, şu veya bu sebepten, spor bir kez hayatın bir parçası haline geldiğinde; bedensel, zihinsel ve ruhsal sayısız güzelliğini koşulsuz sunar insana. İşte FitMagger, bu güzelliklerin farkındalığını sizlerle paylaşma isteğimizin bir sonucu olarak yaratıldı. Merceğimizde sağlıklı yaşam, özellikle de spor var; içimizdeyse evlerimizde kaldığımız bu sıra dışı dönemi capcanlı, enerjik ve mutlu bir şekilde geçirmek için harekete geçmenin motivasyonu. Gelin başlayalım.

Tess Wester | Fotoğraf: Esben Zillner Olesen

“Fit olmak”tan ne anlıyorsunuz? Bedensel olarak daha güçlü ve dayanıklı olmak mı, sağlığı korumak mı, formda olmak yani iyi görünmek mi, yoksa zinde ve mutlu hissetmek mi? Güzel haber, çıkış noktanız hangisi olursa olsun spor, bu saydıklarımızın hepsini kapsıyor. Bir yandan vücut sağlığınız için büyük faydalar sağlarken, bir yandan fiziksel görünümünüzü iyileştiriyor ve aynı zamanda, ruh halinizi birçok olumlu yönden etkiliyor. Sizlerin de, bu faydalara ve genel anlamda egzersiz yapmanın sağlığa ne kadar iyi geldiğine yabancı olmadığınızı tahmin edebiliyoruz. Şimdi gelin, bu konuya biraz daha derinlemesine bakalım: düzenli egzersiz yapmak, gerçekten hangi kapıları açıyor hayatlarımızda?

Öncelikle düzenli egzersiz yapmanın fiziksel performans, denge ve koordinasyonu geliştirdiği biliniyor. Egzersizi, günlük yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde; maksimum oksijen kapasiteniz artırıyor, kalp ve damar dolaşımınız gelişiyor, kas ve eklemlerinizin esneklik seviyesi artıyor, dolayısıyla vücut ağrılarınız azalıyor. Tabii, düzenli olarak antrenman yaptığınızda vücudunuzdaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağladığınız için, bir yandan da kilo kontrolünüzü sağlıklı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Yağ yakımınız hızlanıyor, kas kütleniz artıyor.

Peki, egzersiz yapmanın aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyor musunuz? San Diego Kaliforniya Tıp Fakültesi’nin bir araştırmasına göre, tek seferde yaptığınız 20 dakikalık bir egzersiz bağışıklık sisteminizi %5 oranında canlandırmaya yetiyor. Bu, mide ve bağırsak hastalıkları başta olmak üzere, enfeksiyonel hastalıklara karşı sizi güçlü ve dirençli kılıyor; kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon riskini azaltıyor.

Tess Wester | Fotoğraf: Esben Zïllner Olesen

Hani bazen olur ya, gün içinde birdenbire enerjiniz dibe vurur. Hatırlayın, hepimiz yaşamışızdır; önünüzde yapılması gereken onca iş varken bedeninizi yoğun bir yorgunluk hali sarıp sarmalamaya başlar. İşte egzersiz, bu gibi anları da tersine dönüştürerek gün içindeki veriminizi artırıyor. Düzenli olarak antrenman yaptığınızda daha fazla aerobik dayanıklılığa sahip oluyorsunuz, bu da kanda laktik asit birikiminin erken oluşmamasını sağlıyor. Dolayısıyla kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlar büyük oranda azalıyor.

Ve tabii ki uyku; düzenli spor yapmanın uyku kalitesini de olumlu yönde etkilediği biliniyor. Sebebi çok basit, gün içinde aktif olarak fiziksel egzersiz yapıyor ve bedeninizi bilinçli bir şekilde dinamik tutuyorsunuz. Akşam olup da uykuya dalmak istediğinizdeyse, bu tahmin ettiğinizden de kolay oluyor çünkü bedeniniz zaten yenilenmek istiyor, uykuya ihtiyaç duyuyor. 

Şimdiye kadar, egzersizin yalnızca bedensel faydalarından söz ettik; şimdi sıra, bir o kadar önemli olan zihinsel ve ruhsal etkilerinde. Düzenli egzersiz yapmak, zihinsel etkinlikleri destekleyerek odaklanmayı  artırdığı gibi, hafıza becerilerini de yükseltiyor. Bu, yaratıcılığınızı olumlu yönde etkilerken, proaktif ve çözüm odaklı olmayı mümkün kılıyor. Bedensel açıdan aktif olma hali, vücudun serotonin, endorfin gibi mutluluk veren hormonları da daha fazla salgılamasında rol oynuyor. Böylece endişe, kaygı, stres gibi duygu durumların kendiliğinden önüne geçiliyor. 

Ayşe Begüm Onbaşı

Egzersiz bir yandan da meditasyon yapmakla eşdeğer aslında. Şöyle düşünün, antrenman sırasında, bedenin peşi sıra sergileyeceği hareketlere odaklanan zihniniz, bir süreliğine de olsa dinginleşiyor. Belki başka bir işle uğraşıyor olsanız herhangi bir konuya takılacak, onu analiz edecek, hatta belki de endişe duyacak olan zihin; bu süre boyunca egzersiz hareketlerinde odaklandığından, an’da kalıyor. İşte bunun, özellikle de içinde bulunduğumuz dönem itibariyle çok önemli bir fayda olduğunu düşünüyoruz.

Tabii, düzenli egzersiz aynı zamanda bir gelişim yolculuğu. Dolayısıyla sürekliliği bozmamak, giderek daha fazla gelişmeyi ve daha yüksek performans göstermeyi beraberinde getiriyor. Önceden yapmakta zorlandığınız, hatta belki yapamadığınız hareketleri başarıyla tamamlayabildiğinizi görmek motivasyonunuzu artırdığı gibi, özgüveninizi de geliştiriyor. Gün geçtikçe dikleşen ve sağlamlaşan postürünüz de, kendinize olan güveninizi pekiştirmekte rol oynuyor.

Bize sorarsanız, düzenli egzersizin mucizeleri saymakla bitmez! Bir yandan, bu mucizeleri olabildiğince fazla insana ulaştırarak gerçek kılmak üzere yola çıkan, ilham verici platformlar da var. FitMagger’la birlikte adım attığınız bu yolculuğun ilk durağı olarak, gelin Red Bull’un yeni projesi Red Bull Project: Pro’yla tanışın.  

Red Bull Project: Pro, Red Bull sporcularının hazırladığı özel programlar eşliğinde evde antrenman yaparak kendi sınırlarınızı keşfedebileceğiniz bir program. Motor sporları sporcusu Ayhan Güven’le dayanıklılık, parkur sporcusu Hazal Nehir’le denge ve dünya şampiyonu cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı’yla esneklik alanlarında kendinizi test etmek ve hedeflerinize ulaşmak için Red Bull’un websitesinde yer alan videoları izlemeniz yeterli. Aynı zamanda, kendilerinin ilham verici hikayelerini okumayı ve antrenman sırasında dinledikleri müzik listelerini keşfetmeyi de unutmayın.

Ayrıca Red Bull sporcuları, her pazar Instagram’da @redbulltr hesabı üzerinden canlı antrenman videolarıyla da sizlerle buluşuyor. Siz de, onların antrenman, beslenme ve dinlenme önerilerini takip ederek, düzenli sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Ayşe Begüm Onbaşı |Fotoğraf: Nuri Yılmazer

Unutmamak gerekir ki, antrenmanlardan önce yeterli enerjiye sahip olmak ve iyi performans sergilemek için karbonhidrat almak şart. En çok bilinen karbonhidratlardan birinin de şeker olduğunu göz önünde bulundurursak size önerimiz, Red Bull sporcularıyla yapacağınız antrenmanlardan önce Red Bull Enerji İçeceği’ni tüketmeniz. 100 ml Red Bull Enerji İçeceği’nin içerisindeki şeker, miktar olarak 100 ml elma veya portakal suyundakine yakın olmakla beraber, şeker pancarından üretiliyor. Red Bull Enerji İçeceği, aynı zamanda içerdiği kafeinle konsantrasyonunu iyileştirmek ve uyanıklığı artırmak konusunda da yardımcı.

Red Bull Project: Pro ve FitMagger’la birlikte daha keşfedeceğimiz sayısız kaynak, evde bolca zaman geçirdiğiniz bu süreyi beden, zihin ve ruh dengeniz açısından verimli bir şekilde değerlendirmeniz için fırsat. Tek ihtiyacınız olansa biraz motivasyon, istek ve kararlılık. Hemen, şimdi başlayabilirsiniz!

Yazımızı noktalamadan önce altını çizmek istiyoruz: artık siz de FitMagger’ı ve bugünden başlayarak çıkacağı dinamik yolculuğu tanıyorsunuz. Bu yolculukta, sağlıklı yaşamın inceliklerini beraber keşfetmeyi ve hep birlikte daha bilinçli alışkanlıklar edinirken, yaşam kalitemizi artırmayı hedefliyor; sizi de düzenli ve sürdürülebilir bir egzersiz rutini oluşturarak, enerjinizi doğru şekilde kullanmaya davet ediyoruz. Şimdiden egzersiz rutini oluşturmakla ilgili kafanızda sorular belirmeye başladıysa haberini verelim, bir sonraki yazımızda tam olarak bu konuya odaklanacağız. Takipte kalın!