Aslında kahve ile ilgili her konuda ciddiyim. ‘Third wave’ kahveler de, tam benim gibi bu konuda ciddi olanlar için!

En iyi kahve nerede sorusunun cevabı benim için çok net: Evimde! Evde yapılan kahvede istediğiniz demleme şeklini, süresini seçebiliyor, kahvenin yoğunluğunu istediğiniz kıvama getirebiliyorsunuz.

Kurulan birçok sistem temelde aynı teknikle çalışıyor: Önce filtre kağıdı sıcak suyla ıslatılıyor ki hem kağıt tadı aksın gitsin, hem de kahvenin akacağı yer ısıtılmış olsun. Daha sonra filtreye kahve ekleniyor. Aşağıdaki yöntemlerden hangisini seçeceğinize göre kahvenin hangi boyutta öğütülmüş olacağı da değişiyor. Kahvenin gramajı da istediğiniz yoğunluğa kalmış. Sonrasında su ekleme işlemimiz var. Ama suyun kaynar olmaması gerekiyor. 85-95 derece ideali. İlk olarak filtredeki kahveyi tamamen ıslatacak kadar su ekleniyor ve 30 saniye kadar bekliyoruz. Geri kalan suyun kaç seferde ilave olacağı da kişiye göre değişiyor. Bu işlemin süresinin 3-4 dakika arasında olması öneriliyor.

1. V60

kahve 1
V60

V60 genellikle demliğin üzerine yerleştiriliyor. Spiralli şekli olduğu için filtre kağıdı yapışmıyor. Filtresi ince olduğu için kahvenin aroması daha iyi hissedilebiliyor. V60′ı 3 farklı materyalde görebiliyoruz: Seramik, Metal, Cam. Bunların hangisinin iyi olacağı da tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey.

2. Chemex

kahve 2
Chemex

Chemex’in filtresi v60′dan çok daha kalın. Demleme yöntemi yukarıdaki yöntem.

3. Woodneck

kahve 3
Woodneck

Sistem yine aynı. Ama Woodneck’te kağıt filtre kullanılmıyor oluşu kahvenin daha berrak, tam gövdede olmasını sağlıyor. Bu yüzden çok seviliyor Woodneck.

4. Aeropress

kahve 4
Aeropress

Aeropress yukarıdakilerden daha farklı çalışıyor. Filtreyi ıslatıp kahveyi ekliyorsunuz, üzerine takılan parçası havayı sızdırmadığı için havanın basınç etkisinden yararlanarak kahveyi hazırlamış oluyorsunuz. İlk başta çalışma biçimi french press’i hatırlatsa, yapılışında basınç olduğunu düşününce espressoya yaklaşsa da aslında ikisinden de farklı.

5. Syphon

Bu yöntemi kelimelerle anlatmaya çalışmak o kadar yersiz olur ki… Kahve yapımının görsel şölene dönmüş hali! O yüzden video ekledim. Ama bulduğunuz ilk fırsatta gerçeğini izleyin!