Bozlu Art Project, Nişantaşı’nda onlarca görsel elemanla “bana bakın, beni satın alın” diye bağıran mağazaların arasında, sanat ile dolu vitrini ile en çok dikkat çeken mekanlardan biri ve 26 Şubat günü açılışı gerçekleşen Evren Erol ‘un “Kırmızı Çizgi” ismini verdiği sergiye 21 Mart 2015 tarihine kadar ev sahipliği yapacak.

evren erol 1

1977 doğumlu Evren Erol, heykellerini değişim, dönüşüm, zıtlık, ret ve kabul bağlamı gibi temel metaforlar çerçevesinde üreten bir sanatçı. Daha önce bir grup sergisinde gördüğüm eserinden çok etkilenmiştim ve ürettiği objeyi “kendisine verilen alana sığmama, reddetme duygusu”diye tanımlamıştım. Bu sergisine hazırlanma sürecini aktardığı videosunu izleyince, yeni çalışmalarında da çoğu zaman bu dili kullandığını gördüm.

evren erol 3

Ezgi Bakçay Çolak, Evren Erol’un çalışması hakkında yazdığı sergi metninde; “Evren Erol anlamın dilsiz, varlığın adsız kaldığı yere, sesin alanına yakın duruyor. Bir vadi içinde yankılanan ses gibi boşluğu doldurmadan, onun negatif mevcudiyetini kucaklıyor. Sadece yumrular ve çıkıntılar değil ahşabın maske gibi taşıdığı boya, yüzeye yerleşen pırıltılar, eklenen ve sergi mekanına dökülen parçalarda bedene oturmayan, bedenden fazla olan bir şeyi belki sesi düşündürüyor, gözlerimiz bu sesi duyuyor” diyor. Çok başarılı bir anlatım çünkü Evren Erol’un işlerine bakınca tüm malzeme, doku, renk, parlaklık zıtlıklarına rağmen eserde bütünlük, birbirleri ile iç içe, tek parça olma haline şahit oluyorsunuz. Et ve kan gibi…

evren erol 4
evren erol 5

Ahşabın bol dokulu doğasını pürüzsüz bir şekilde sunarken, fabrikadan çıkmışcasına pürüzsüzlük içeren bir başka malzeme ile yarattığı zıtlık, iç-dış ilişkisi, bedene göndermeler yaptığı bazı çalışmalarına soyut olamayacak kadar gerçekçi bir ifade kazandırıyor. Bazı çalışmalarında kullandığı zımbalar, sanatçının kendi yarattığı anlara birer müdahale, anı durdurma gibi ve oldukça etkileyici detaylar.

evren erol 6

Evren Erol sergi videosunda “Çağdaş Sanat, bugün disiplinler arası olmasının gerekliliğini kendisi kanıtladı aslında ” diyor. Hepimizde yasak, yanlış, tehlike, ince ayrım gibi hisler uyandıran “Kırmızı Çizgi” kelimesini bu cümlesi ile eserlerinde nasıl yorumladığını görmek için Bozlu Art Project’e mutlaka uğrayın. Heykelin, Üçüncü boyutun, nasıl duvarlarda, köşelerde, birbirini takip eden hatlarda sergilendiğinin güzel örneklerini içeren, pürüzsüzlüğe rağmen bol dokulu bir sergi.

evren erol 8

Oğuz Erten küratörlüğünde sınır deneyimlerini araştıran, itaat ve ihlal olasılıklarını bir arada sunan, sergide “Esir,İhlal,İstila…” gibi karanlık adlandırmalarına rağmen negatif olmayan, umudun var olduğu bir iyimserlik söz konusu. Bu duygunun bende oluşma nedeni belkide sanatçının “kırmızı çizgi” olarak anı durdurmuş olması, müdahaleleri ve sergideki tüm çalışmaların başarısı kişisel duygu varyasyonları yaratan çalışmalar olması.

evren erol 7

Bozlu Art Project Adres: Teşvikiye Cad. No:45/131 İsmet Apt. D:1 Nişantaşı, Şişli / İstanbul