Havalar ısınmaya başladığında kalabalığından sıyrılan şehir; bütün kış hazırladığı planları İstanbullular’a sunmak için geri sayıma başlar. İşte tam da biz bize kaldığımız haziran ayında kendimize özgü yanlarımızı müziğin ritminde ve atölyelerde, şehrin çok kimlikli reçetelerini ise degustatörler ve şefler ile keşfedeceğimiz Extra Gastronomy Food Market by Brothers sonunda kapımızda! Bu yıl da ilhamını “food market” konseptinden alan ve şehrin hayran olduğumuz her detayını bir araya getiren festival, 17 ve 18 Haziran’da sunduğu çok katmanlı gastronomi deneyimi ile bizi hayata karışmaya davet ediyor.

Extra Gastronomy Food Market by Brothers

Siz de bizim gibi seyahatlerinizde hayran kaldığınız deneyimleri İstanbul’da da arayanlardansanız; Extra Gastronomy Food Market by Brothers, Swissôtel Bosphorus Chalet Garden’ın ağaçlar ile çevrilmiş yemyeşil bahçesinde uzun zamandır hayalini kurduğumuz İstanbul’u yaratıyor. Gün batımının ardından bir ağaçtan diğer ağaca uzanan bahçe ışıklarının renkleriyle aydınlanan food market, şehrin en iyi gastronomi noktalarını ve miksolojinin organik hâlini buluşturuyor. Sadece lezzete değil hayata da karışalım diye Extra Gastronomy Food Market by Brothers gastronomi deneyimini bir adım ileriye taşıyor. Festival, şehrin alanında uzman isimlerinin verdiği eşleşme ve kokteyl atölyelerini yeni dostluklar da kurabileceğimiz geniş sofralarda ağırlıyor. Ayrıca, festivale ritminde kendimizi özgür bırakacağımız birbirinden etkileyici müzisyenlerin performansları da eşlik ediyor!

Extra Gastronomy Food Market by Brothers

Extra Gastronomy Food Market by Brothers: Gastronomi Deneyimi

Yurtdışına çıktığımız zamanlarda şehrin gastronomi kültürüne dair ilk izlenimlerimizi edinmek adına mutlaka uğradığımız food market konsepti, Brothers’ın desteği ile İstanbul’a geliyor. Extra Gastronomy Food Market by Brothers, hem şehirde müdavimi olduğumuz restoranları deneyimlememize hem de yeni isimler tanımamıza alan açıyor. Food market’e dahil olanlar arasında; Türkiye mutfağını dünyaya tanıtmaya devam eden Somer Sivrioğlu’nun ve ekibinin bir araya geldiği Efendy, Beyoğlu’nda tavern konsepti ile içki ve müziği mahallenin tonunda birleştiren, diğer restoranlarında ise şehrin en iyi kaburgalarının sunan Markus, imza kokteylleri ve yaratıcı dokunuşları yüksek menüsü ile Kaia, Paris’in en bohem semtini İstanbul’a getiren Pigalle, şehrin Meksikalısı Ranchero, Anadolu peynirleri ile en sevdiğimiz eşlikçi Antre Gourmet ve tabii ki Swissôtel Bosphorus‘un dikkat çeken gastronomi durağı Chalet Garden yer alıyor. Food market’te daha birçok tezgah açacak şehrin en iyi gastronomi duraklarına ise etik ve sürdürülebilir kahveleri ile Coffee Sapiens ve özellikle Etiler şubesinin içerisinde bulunan kitap dükkanı ile bizi farklı evrenlere götüren Minoa eşlik ediyor.

Extra Gastronomy Food Market by Brothers Festival Programı

2018’den bu yana şehrin gastronomi deneyimlerini bir adım daha öteye taşımak adına düzenlenen Extra Gastronomy, bu yıl için hazırladığı program ile şehrin en çok konuşulacak festivallerinden birine imza atıyor. Gastronomi dünyasının İstanbul’daki en iyi noktalarını ağırlayan Extra Gastronomy Food Market by Brothers; özel menüler ve eşlikçiler ile İstanbullular’a gastronomi ve müzik deneyimlerinin iç içe geçtiği eşsiz bir hafta sonu sunuyor. Festival programının detayları aşağıda!

17 Haziran

Extra Gastronomy Food Market by Brothers

17 Haziran’da başlayan festivalde; şehrin en iyi gastronomi noktaları ağaçların altında tezgâhlarını açıyor. Meleklerin Payı takma adı ile tanıdığımız içki kültürü yazarı Burkay Adalığ, Gurukafa ismi ile tanıdığımız seyahat ve yemek deneyimlerini paylaşan Burak Kan ile samimi bir sohbete oturuyor. Festivalin ilk gününün ritmi, şehrin en sevdiğimiz barlarına danışmanlık veren ve sürdürülebilir yenilikler ile hazırladığı kokteyller sayesinde bize farklı deneyimler yaşatan Twins Cocktail Lab.’in miksoloji atölyesi ile yükseliyor. Festival, yemek ve içki üzerine çalışmaları ile Şili ve Fransa devletleri tarafından madalya ile ödüllendirilen Oğul Türkkan ve geçtiğimiz aylarda dünyada İskoç viski kültürüne bağlılık gösterenler için kurulmuş The Keepers of the Quaich derneğine kabul edilerek viski çanağı koruyuculuğunu üstlenen Can Akıncı’nın eşleşme atölyeleri ile devam ediyor. Türkkan ve Akıncı ikilisi; çikolata, peynir, kuru et eşleşmeleri üzerine atölyeler düzenliyor. Festivalin ilk günü, duygusal ritimlerin usta ismi Yalın ile noktalanıyor. Yalın, bahçe ışıkları ile renklenen uzun ağaçların altında en sevilen şarkılarını seslendiriyor.

18 Haziran

18 Haziran’da festival, programına yepyeni isimler katarak devam ediyor. Şehrin en iyi gastronomi noktalarının özel menülerini deneyimleyebildiğimiz food market’e Meleklerin Payı’nın gerçekleştireceği iki yeni gastronomi sohbeti ekleniyor. Meleklerin Payı, degustatör ve Foxy’de Maksut Aşkar’ın unutulmaya yüz tutan geleneksel tarifleri modern dokunuşlar ile canlandırdığı tabaklarına eşlikçi sunan ortak kurucularından Levon Bağış ile şehrin gastronomi ve içki kültürüne dair bir sohbete dalıyor. Daha sonrasında ağaçların altında şehrin elektronik müzik gruplarından Sound of Ladies, festivalin enerjisini bir adım öteye taşıyor. Meleklerin Payı, sohbetine Türkiye’nin ilk Michelin yıldızı alan restoranlarından Araka’nın şefi Pınar Taşdemir ile gastronominin detaylarını tartışarak devam ediyor. Twins’in ve Türkkan – Akıncı ikilisinin atölyeleri ile devam eden gün, alternatif sahnenin yükselen yeteneklerinden Sena Şener’in samimi müzik dinletisi ile sona eriyor.

İstanbul’un biz bize kaldığımız haziran ayını şehrin en çok konuşulacak festivallerinden birine dahil olarak geçirmek isterseniz rotanızı Swissôtel Bosphorus Chalet Garden’da gerçekleşen Extra Gastronomy Food Market by Brothers’a çevirebilirsiniz! Brothers desteği ile gerçekleşen festivalin biletlerine biletix üzerinden ulaşabilirsiniz. Etkinlik ile ilgili bütün güncel detaylar ise Brothers1801′in sosyal medya hesabında yer alıyor.

Kapak Fotoğrafı: Extra Gastronomy Food Market by Brothers