Aylara veya mevsimlere göre okuma önerilerine bulunmak bana çok da doğru gelmiyor. Amacım sadece birkaç kitap önermek. Bu kitaplardan herhangi birisini okuduysanız veya okumaya karar verirseniz, yorumlarınızı bekliyorum.

İyi okumalar!

lale muldur - anne ben barbar miyim1. Lale Müldür – Anne Ben Barbar Mıyım? (Edebi Şeyler)

2013 İstanbul Bienali’in başlığı olunca, kitabı merak edenler arttı. Kitap, şairin bakış açısını tanımaya çalışmak isteyenler için denemeler içeriyor. Kitabın yeni basısı Edebi Şeyler’den çıktı. Hatta Kadıköy İmge Kitabevi’nde Cumartesi günü imza günü var.

orhan pamuk - ben bir agacim2. YENİ: Orhan Pamuk – Ben Bir Ağacım (YKY)

Hâlihazırda yazmakta olduğu “Kafamda Bir Tuhaflık” isimli romanından bir bölüm de içeren bu kitabında yazar, kitaplarından en kolay okunan ve en sevilen bazı bölümleri seçmiş.

cemil kavukcu - orumcek kapani3. YENİ: Cemil Kavukçu – Örümcek Kapanı (Can Yayınları)

2013 Erdal Öz Edebiyat Ödülü sahibi usta yazarın bu kitabında, öykü yazmak üzerine düşünenlere fikir verebilecek denemeler yer alıyor. Yazarın odasının kapısını içtenlikle açtığı bu kitabı okumak, yazmaya dışarıdan bakabilmek için de keyifli bir okuma.

4. Gökçe Parlakyıldız – Hasta Öyküler (Varlık Yayınları)

Yeni öykücülerimizi de keşfetmeye zaman ayırmak isterseniz, 2012 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü bu ilk öykü kitabı ile kazanan Gökçe Parlakyıldız’ı okumalısınız.

5. Lütfiye Aydın – Gri Gül (Can Yayınları)

20 Eylül Cuma günü, Sivas 1993 katliamının belgeseli “Menekşe’den Önce” vizyona girdi. Bu sebeple 2005 Rıfat Ilgaz Öykü Ödülü’ne layık görülen bu öykü kitabını da listeme eklemek istedim.

6. Ercan Kesal – Peri Gazozu (İletişim Yayınları)

Peri Gazozu’nda okuyacaklarınız ne öykü, ne deneme. Türlerarası metinleri ile tıp hekimi ve sinema oyuncusu Ercan Kesal’ın bakış açısına bir yolculuk yapmak isterseniz, bugünlerde kulaktan kulağa yayılan bu özel kitabı da okuma listenize almalısınız.

Kitap fotoğrafları yayınevlerinin websitesinden alınmıştır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?