IMG_5542

Moda Caddesi’nde yürürken sürekli önünden geçtiğim kahve dükkanları, butik çikolatacılar olur. Bunlardan bazıları bir türlü girmeye fırsatım olmayıp, gözüme kestirdiğim mekanlardır. Cumartesi akşamı arkadaşımla Moda Caddesi’ne yürürken, haftasonu kalabalığının olmadığı bir yer arıyorduk. Kahve içip sohbet edeceğimiz bir yerdi aradığımız. Artan yağmurla beraber gözümüze çarpan Eywa’ya girdik. İyi bir tercih olduğunu saatler süren sohbetimizden anladık. Sempatik bir ortama ve çalışanlara sahip olan mekanın kahvelerinden bahsedecek olursam Avusturyalı kahve üreticisi Julius Meinl’ın kahvelerini kullanıyorlar. Oldukça güzeldi.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Yine bir gün eve giderken, tekrardan buraya uğradım. Bu sefer de tatlılarını denemek istiyordum. Yeni Zelanda tatlısı olarak da geçen Pavlova ve süt reçelli cheesecake’lerinin ünlü olduğunu duymuştum. Süt reçelli cheesecake’den yana kullandım tercihimi. Ancak Pavlova tatlısının hikayesini de öğrenince diğer sefer onu da denemeye karar verdim. Hikayeyi merak edenler için; Pavlova isimli balerin Yeni Zelanda’da otelde kaldığı sırada otelin şefi balerinin narinliğinden çok etkilenir ve ortaya bu tatlı çıkar.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Son olarak cafenin isminin nereden geldiğini de söyleyeyim. Avatar’ı izleyenler bilir: Eywa, Pandora gezegeninin tabiat anasıdır, doğanın gücüdür. Zaten doğallığa dikkat çeken cafede, raflarda duran küçük bir atık pil toplama kutusu görebiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli reçeller de var raflarda. Hiçbir katkı maddesi ve glükoz içermeyen tatlılarının hepsini deneyeceğim galiba!

Eywa Coffee & Cake Adres: Moda Cad. No:114/A Moda, Kadıköy / İstanbul