Hayalindeki blogu “The Urban Melody”yi geçtiğimiz aylarda hayata geçiren Ezgi Doğanay Akşit ile İYİ HİSSETmek, KEŞFETmek üzerine keyifli bir röportaj yaptık. Ezgi’nin pozitif enerjisini hepimize çok iyi gelecek!

Ezgi Doğanay
İyi Hissetmek ve Keşfetmek Üzerine: Ezgi Doğanay Akşit

Ezgi selam! Seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba! Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Londra Middlesex University’de Marketing Management master’ı yaptım. Ardından çalışma izni almayı başararak bir süre daha Londra’da kalmak istedim fakat; 2008 ekonomik kriz nedeniyle İstanbul’a dönmek zorunda kaldım. Dijital reklam sektörüne ilk bu dönemde girmiş oldum. Bir sene çalıştıktan sonra Londra o kadar aklımda kalmıştı ki hala iş iznim geçerliyken bir kere daha denemek istedim ve şuan aktif olmayan ama o günün koşullarında oldukça etkili olan ve bana yeni kapılar açan hiremelondon.com adlı siteyi kurdum. Birkaç ay sonra Londra’da global bir medya ajansında çalışmaya başladım ama benim şansıma bu sefer de hükümet değişti 🙂 Yeni yasalardan ötürü çalışma iznimi uzatamadım ve tekrar İstanbul’a döndüm. O gün bugündür İstanbul’daki global medya ajanslarında dijital medya strateji/ planlama/satın alma alanlarında çalıştım ve şu an da bir medya ajansında hayatıma devam devam ediyorum.

The Urban Melody’i yakın geçmişte kurdun. Hayırlı olsun! Bize biraz blogundan bahsedebilir misin?

Çok teşekkürler! Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi ancak bir türlü zaman ayırmıyordum, tek başıma içerik üretmenin altından kalkamayacağımı düşünerek sürekli erteliyordum fakat daha fazla ertelememeye ve olduğu kadarıyla başlamaya karar verdim. Çevremdekiler ara ara zayıflamayla, sağlıklı beslenmeyle ya da genel olarak sağlıklı yaşamla ilgili sorular sorarlardı ve ben de uzman olmasam da kendi deneyimlerimden yola çıkarak tecrübe ettiklerimi onlarla paylaşırdım. Aynı şey izlediğim güzel bir film, gezdiğim beni etkileyen bir şehir veya keşfettiğim yeni bir tat için de geçerli. Başkalarına da katkı sağlayacağını düşündüğüm konuları çevremle paylaşmayı seviyorum. Bu yüzden bunu sadece etrafımdakilerle kısıtlamayıp daha fazla insanla paylaşmak istedim ve The Urban Melody’i kurdum. Şuan için yoğunlukla ben yazıyorum ve bazen ailem, arkadaşlarım da yazılarıyla destek oluyorlar. İleride daha fazla yazarın aramıza katılarak daha fazla içerik üretebildiğimiz, insanların ‘aaa bu kesin The Urban Melody’de önerilmiştir, bir de oradan bakayım’ dedikleri bir site haline gelmesini umut ediyorum.

IMG_8267
İyi Hissetmek ve Keşfetmek Üzerine: Ezgi Doğanay Akşit

The Urban Melody’de İYİ HİSSET bölümü çok güzel bir fikir. İYİ HİSSETmek için neler yapıyorsun hayatında?

Taa lise yıllarımdan beri ara ara fitness salonuna yazılır, bir süre gider daha sonra bırakırdım, çünkü sıkılıyordum. Yaklaşık 5 sene kadar önce  bel ve sırt ağrıları şikayetlerimden sonra pilatesle tanıştım ve sonrasında sporu hayatımın bir parçası haline getirdim. Uzun bir süre mat pilates yaptıktan sonra fitness ile devam ettim. Fitness dışında dans derslerine, kick box ya da yoga derslerine de girerdim. Geçen yıl hafif sakatlanmalar yaşadığım için tekrar pilatese döndüm ve son birkaç aydır reformer pilates ile çalışarak tekrar güçlenmeye çalışıyorum. Onun dışında yediklerime-içtiklerime çok dikkat ediyorum, hafta sonları ise kendime izin veriyorum. Ayrıca iyi hissetmek için senede birkaç kez seyahat etmeye çalışıyorum, bol bol film izliyorum, sevdiklerimle vakit geçiriyorum.

KEŞFETmek de hayatının önemli bir noktasında anladığımız kadarıyla. Yeni keşfettiğin 3 şeyi söyleyebilir misin? Bu bir mekan da olabilir, yeni öğrendiğin ilgini çeken bir konu da…

_Pret a Go, çok tatlı seyahat çantaları var. Kirli torbası, temiz çamaşır torbası, ilaç torbası gibi seyahatlerinize uygun birçok çanta seçeneği var. Instagramdan takip edebilirsiniz.

_Carbon peeling, klasik cilt bakımından daha derinlemesine temizlik sağlayan ve lekeleri açmaya yarayan bir cilt bakımı yöntemi. Henüz yaptırmadım ama yaptırmak istiyorum.

_Bucket List Family: Garret Gee, mobil start-up şirketi Scan’i 54$ milyona snapchat’e satmış ve bir gecede tüm hayatları değişmiş. Karısıyla birlikte oturup bundan sonra ne yapmalıyız diye düşünmüşler. Yeni ev, araba  almak yerine genç karı-koca (Garret 25, Jessica 29) fotoğrafları ve anıları dışında her şeylerini satmışlar ve iki çocuklarıyla birlikte dünyayı gezmeye karar vermişler. Gezdikleri yerlerin videolarını Facebook, Instagram ve Youtube kanallarından paylaşıyorlar. Çok şeker bir aile ve deli gibi geziyorlar!

_Dördüncü olacak ama bir de Sezi Kalkavan’ın Facebook hesabını keşfettim, kendisini tanımıyorum ve böyle birinden haberim yoktu tesadüfen gördüm. Sık sık ihtiyacı olan çocuklar için kıyafet, ilaç topluyor ve Anadolu’dan Afrika’ya kadar bir çok yere yardım götürüyor. Facebook hesabından gideceği tarihleri paylaşıyor.

Ezgi Doğanay
İyi Hissetmek ve Keşfetmek Üzerine: Ezgi Doğanay Akşit

Seyahat etmeyi seviyorsun. En son nerelere gittin? Biraz bahseder misin? Bu aralar seni sabırsızlandıran, merakla beklediğin bir seyahatin var mı?

Seyahat etmeyi çok seviyorum, en son bayramda Datça, Selimiye ve Akyaka’ya gittim. Özellikle Selimiye’yi çok sevdim, küçücük bir yer ama denizi harika ve çok sevimli taş otelleri var. Bu ara yaklaşan bir tatilim var aslında, heyecanla Tayland’a gitmeyi bekliyorum! Uygun mevsim olması için Aralık ayını bekliyoruz. Önce Bangkok’a gideceğiz, daha sonra Koh Phangan, Phi Phi ve Phuket adalarına gitmeyi planlıyoruz.

İleride kendini nerede görüyorsun? İlerisi için “böyle olsa muhteşem olurdu” dediğin bir hayalin var veya planın var mı?

İstanbul eski haline geri dönebilseydi gerçekten muhteşem olurdu ama sanırım bir daha hiç bir zaman İstiklal Caddesi’nin iki kenarında ağaçlar, Asmalı Mescit’te masalar ve etrafımızda daha kısa boylu binalar olmayacak. Sanırım ileride bir gün tekrar ve bu sefer temelli yurt dışında yaşayacağım.

En son hangi…

…filmi izledin? Haftasonu Incendies’i izledim, yeni bir film değil, 2010 yapımı. Ailesiyle ilgili geçmişlerini araştıran iki kardeşin Ortadoğu’ya yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Biraz yavaş ilerleyen bir film ama mutlaka sonuna kadar izleyin, gerçekten çok etkilendim.

…albümü dinledin? Michael Kiwanuka Love&Hate albümünü dinledim, yumuşak, huzurlu bir albüm.

…kitabı okudun? Şuan Tarihi Değiştiren Olaylar adlı kitabı okuyorum, tarihe merakınız varsa bir çok şey öğrenebileceğiniz bir kitap. Ama asıl bir önce okuduğum Hıfzı Topuz’un Başın Öne Eğilmesin kitabını öneririm. Sabahattin Ali’nin hayatını konu alıyor, hüngür hüngür ağlayarak okudum.

…konsere gittin? Uzun zamandır konsere gitmedim:(

Aşağıdaki durumlar için İstanbul’daki mekan önerilerin/tercihlerin neler olur?

_Pazar Kahvaltısı: Bebek Mangerie ya da sahilden sıkıldıysanız ve bakery’e doymak istiyorsanız Teşvikiye Grandma.

_Rakı-Balık: Moda’da Cibalıkapı Meyhanesi, bir şubesi de Balat’taymış oraya gitmedim. Ama bir de Balat’ta önerebileceğim Barba Vasilis Meyhanesi var, ikisi de çok sıcak, samimi mekanlar. Barba Vasilis’te bazı günler canlı Yunan müziği de oluyor, mezeleri harika.

_İtalyan Mutfağı:Teşvikiye, Topağacı’na doğru 400 Derece.

_Arkadaşlarla Kahve: Teşvikiye’de MOC ya da Kruvasan. Sanırım çok fazla yaşadığım civarda takılıyorum!

_İş Toplantısı: Ajans Levent’te olduğu için ve genellikle az vaktimiz olduğu için toplantıları ya ofiste ya da Kanyon’da yapıyoruz.

_İyi Bir Kokteyl: Bomontiada Klimanjaro’nun kokteylleri çok başarılı. Ayrıca Bozcaada’daki Bakkal’ın kokteylleri de inanılmaz, Moda’da da bir şubeleri var ama hala gidemedim.

Ezgi Doğanay-
İyi Hissetmek ve Keşfetmek Üzerine: Ezgi Doğanay Akşit

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyler misin?

_Yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum keşke 8 dil konuşabilseydim 🙂 Uzun bir süre İtalyanca kursuna gitmiştim ve baya da konuşuyordum, hatta burs kazanıp yaklaşık 1 ay Rimini’de kalmıştım. Fakat konuşmaya konuşmaya unuttum, tekrar bir kursla hatırlamak istiyorum. Londra’da yaşadığım dönem en yakın arkadaşlarımdan biri Kıbrıs Rum kesimindendi, ona sora sora Yunan alfabesini okuyabilmeye ve cümle kurabilmeye başlamıştım. İçkiliyken bir anda aslında konuşamadığım ama biraz aşina olduğum bir dildeki bildiğim tüm kelimeleri hatırlayıp hepsini birleştirip cümle kurabiliyorum 🙂

_Dans etmeyi çok severim. Spor salonunda bir ara oryantal dans derslerine girerdim:)

_Elimde olsa yardıma ihtiyacı olan insanlara gidip, onlara yardım etmek isterdim. Keşke yeterli zaman ve bütçem olsaydı ve hem ülkemizdeki hem de Afrika’daki çocuklara yardım götürebilseydim.

Sanal ortamda seni nerelerden takip edebiliriz, dışarıda seninle nerelerde karşılaşabiliriz?

Tüm yeni keşfettiklerimi, sağlıklı yaşam ve sporla ilgili önerilerimi theurbanmelody.com’da yazıyorum. Ayrıca facebook ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz. IG: instagram.com/the_urbanmelody ve FB: facebook.com/helloTheUrbanMelody

Dışarıda Teşvikiye’de Doğaya Dönüş’te veya Teşvikiye-Topağacı arası bir cafe’de, özellikle hafta içi ise Kanyon’da karşılaşmanız mümkün.