Yazın son günlerini Dikili’de geçirdim ve her sene gelebilecek kadar huzur duyduğum bir yeri geç de keşfetmiş olsam fazlasıyla mutlu oldum. Ayvalık’tan çıkıp yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk yaparak ulaştığımız Bademli Köyü’nün tabelasını gördüğüm andan itibaren, etraftaki eski evler, köy kahvesi, ağaçlar, tertemiz hava, geçireceğimiz üç günün harika olabileceği üzerine minik ipuçları verdi. Bu bölgede her şey daha sakin, daha yavaş ilerleyecek, zamanı durduracaktık. Nitekim öyle de oldu.

bademli-dikili-2
Dikili ve Bademli Köyü

Fame Beach Bungalow                     Konum

Kalacağımız Fame Beach Bungalow yolunda, zeytin ağaçlarının arasında ıssız yolu geçerken zaman dondu sanki. Derken o enfes deniz manzarasıyla kapıdan içeri girdik ve şaşıran tepkiler eşliğinde günü başlattık. Gerçekten, buralarda görebileceğimiz en temiz denizle karşı karşıya kaldık. Fame Beach Bungalow, akşam konaklamak için ideal, fazlasıyla izole ve huzurlu. Buraya dışarıdan da giriş yapabilmek mümkün.

bademli-dikili-5
Dikili ve Bademli Köyü

Dikili’nin denizi gerçekten bambaşka; ama buralara gelmişken ufak bir tekne turu ile diğer koylarda da yüzmek istiyor insan. Özellikle, Türkiye’nin Maldivleri dedikleri Kalem Adası enfes. Tüm adada yalnızca bir otel var, ancak sezona göre fiyatları takip etmekte fayda var. Kadem Adası’nda konaklamak yerine, Dikili’den yola çıkan ve 5-6 koya uğrayan teknelerden birine atlayıp Kalem Adası’nda yüzmek bana daha mantıklı geldi. Burasıyla beraber, Küçük Zindancık Koyu, Hanım’ın Koyu ve Ilıca da harika sulara sahip.

Bademli köyü, bu bölgenin el değmemiş köylerden biri. Köyün kahvesinde koruk suyu içmeyi ve etrafı seyretmeyi unutmayın; zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Biz de öyle yaptık nitekim. Kahvede soluklandıktan sonra, yemek için hazırdık.

Bademli çok fazla restoran bulabileceğiniz bir mevkii değil. Birkaç meşhur yer var, bir tanesi Sunar’ın Yeri.

bademli-dikili-1
Dikili ve Bademli Köyü

Sunar’ın Yeri, Taş Mutfak ve Ayazma Restoran   Konum

Sunar’ın Yeri’nin manzarası harika, özellikle güneşin battığı saatlerde burada vakit geçirmek keyifli; ancak dürüst olmalıyım yemeklerin lezzetleri için fazlaca iyi yorum yapamayacağım. İyisi mi siz buraya yalnızca rakı ve balık çeşitleri için gelin, meze severlerdenseniz, size başka bir yer önereceğim.

Dikili çarşıda bulunan ve yine harika bir günbatımı manzarası vaat eden, Ayazma Restoran. Özellikle, kalamar tava ve favaya bayıldım. Bademli’den çıkmayalım, oralarda akşam yemeğimizi yiyelim derseniz de Bademli Taş Mutfak’ın zeytinyağlıları ve mantısını denemenizi tavsiye ederim. Tatil dendiğinde huzur ve sakinlik arayanlardansanız, Dikili ve Bademli Köyü’ne yolunuzu mutlaka düşürün.