Maslak’ta –plazalar tarafında- beyaz yakalıların arasında yine beyaz önlükler içerisinde olan insanlar gözünüze çarpar. 2004 yılından bu yana yiyecek içecek sektörüne eğitimli profesyoneller kazandırma bilincinin öncüsü olan “Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)”nin parçası olan bu beyaz önlüklülerin kimi aşçılık veya pastacılık öğrencileri, kimi eğitmen şefler, kimi de Okulun Mutfağı’nda staj gören stajyer aşçılardır. Okulun Mutfağı ise, MSA öğrencilerinin serviste çalıştığı ve staj yaptığı uygulama restoranı. Restorana ilk girdiğiniz andan hesap ödemenize kadar geçen süreçte öğrenciler veya stajyer aşçılar büyük bir ilgiyle size hizmet ediyorlar.

Menülerinde çorbaların yanı sıra yirmi kadar ana yemek ve beş adet tatlı bulunuyor. Bunun yanında oldukça kapsamlı olan şarap listeleri de yiyeceğiniz yemeğe uygun olarak belirtilmiş durumda. Menüde çok farklı lezzetler bulunmakta ve eğer benim gibi kararsız bir insansanız yemek seçimi çok kafa karıştırıcı ve uzun olabiliyor. Fazlasıyla fikir değiştirdikten sonra Ördek Ciğeri Dolgulu Izgara Köfte, Domates Reçeli ve Fasulye Piyazı seçtim. Yemek servisinden önce gelen “Porto şarabında dinlendirilmiş soğan yatağında sunulan peynir dolgulu küçük toplar” ile güzel bir öğle yemeği başlangıcı yaptıktan çok kısa zaman sonra Kayra Versus Syrah – Viognier ile birlikte iştah kabartan görselliğe sahip yemeğim sunulduğunda iyi bir tercih yaptığımı anladım.

Menülerinde yemeklerin fotoğrafları bulunmadığından sipariş verirken biraz endişelenmiştim. Ancak diğer masalara giden yemekleri ve kendi yemeğimi gördüğümde sonucun hiçbir zaman hüsran olmayacağının apaçık ortada olduğunu farkettim. Hayatında hiç ördek veya ördek ciğeri tatmamış bir insan olarak diyebilirim ki “Ördek dolgulu Izgara Köfte” bir köftenin gelebileceği en üst nokta. Yardımcı lezzetler olan “Domates Reçeli” ve “Fasulye Piyazı” ile tatlı tuzlu dengesi çok güzel kurularak oldukça başarılı bir bütünlük oluşturulmuş.

Yemekten sonra içilen sade Türk kahvesine eşlik etsin diye sipariş ettiğim “Passion Fruit Pudding” ise şimdiye kadar tecrübe ettiğim pudinglerin ötesinde bir tatlı olmuş. Sayabildiğim kadarıyla 6 katmandan oluşan bu tatlıda ana malzeme olan passion fruit (çarkıfelek meyvesi) karamel, çikolata gibi lezzetlerle zenginleştirilmiş ve ortaya iki kişinin rahatlıkla yiyebileceği çok lezzetli bir tatlı çıkmış.

Kullanılan malzemeler ve yemeğin kalitesinden dolayı fiyatlar biraz ortalamanın üzerinde; fakat eğer benim gibi yemek yemeye düşkün bir insansanız bütün paranızı orada bırakmak pahasına menüdeki her yemeği tatmak isteyeceksiniz. “Okulun Mutfağı” hızlı, kaliteli, zevkli ve lezzetli yemekleriyle beni fethetti, en kısa zamanda diğer yemekleri de deneyimlemek için “Okulun Mutfağı”nı ziyaret edeceğim ve size de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ancak hafta sonu hizmet vermeyen “Okulun Mutfağı”nda bahsettiğim lezzetleri bulabilmek için hafta içi 12:00-15:30 saatleri arasında restoranı ziyaret etmeniz gerekmekte.

Okulun Mutfağı

Meydan Sok. Beybi Giz Plaza B Blok

Maslak / İstanbul

0212 29035 60

Görseller: facebook.com/mutfaksanatlariakademisi

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?