Kitap okumanın verdiği dinginlik, içinde yaratılan dünyayı keşfe çıkma ve her kitabın ardında yepyeni bilgilerle dolma hissi bambaşka. Bu hissi yaşamak ve kitaplarla vakit geçirmek için özel anlar yaratmak gerektiğine inanıyoruz. Bazen günde yarım saat için bile olsa okumaya ayrılan zamanlar zihnimizi günün telaşından uzaklaştırırken geri kalanı için de gereken motivasyonu almamıza yardımcı oluyor. Biz de hayatın hızlı temposuna keyifli bir mola vermeniz için ihtiyacınız olacak 5 kitabı sıraladık. İyi hissettirecek ve hayatınızı tamamlamaya yardımcı olacak bu kitapları okurken yanına bir fincan kahve, okurken müzik de dinlemeyi sevenlerdenseniz enstrümental bir müzik ve Wasa’nın peynirli ve paprikalı gevreklerini ekleyerek okuma saatlerinizi daha keyifli kılabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında – Haruki Murakami 

Japonya’nın en önemli yazarlarından biri olan Haruki Murakami’nin bu kitabı ilk sayfalardan kendine bağlayan ve bir solukta okunan bir hikayeye sahip. Kitabın baş kahramanının çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde yaşadığı arkadaşlıkların ve ilişkilerin nasıl şekillendiğine, kader ve tesadüflerin bunda ne derece etkili olduğuna değinen romanda her okuyan kendisinden bir hikaye bulabilir veya bir karakterde kendisini görebilir. Gözlem gücü de en az kalemi kadar kuvvetli olan Murakami, her kitabında olduğu gibi bu eserinde de sıklıkla müziğe de yer veriyor.

Ficciones Hayaller ve Hikayeler

Ficciones Hayaller ve Hikayeler Jorge Luis Borges

Gerçeküstücülük akımının dünya edebiyatındaki önemli temsilcilerinden olan Arjantinli öykü ve deneme yazarı Borges’in büyülü dünyasını keşfetmek isterseniz bu kitap iyi bir başlangıç olacaktır. Ficciones’te yazarın birbirinden iyi kısa hikayeleri bulunuyor. Her bir hikayenin düşsel ve ufuk açan bir dünyada geçtiği kitapta yazarın güçlü metaforları öne çıkıyor. Edebiyat tarihi ve felsefeden de sık sık atıflar bulabileceğiniz öyküler karmaşık gibi görünse de aslında zihni çalıştıran, düşüncelere yönelten ve merak uyandıran bir örgüye sahip. Özellikle “Yolları Çatallanan Bahçe” isimli öykünün tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz türden bir kurgusu var.

Buz Prenses

Buz Prenses – Camilla Läckberg 

Sürükleyici bir polisiye roman serisine başlamak istiyorsanız, İsveçli yazar Camilla Läckberg’in Buz Prenses isimli kitabı iyi bir tercih olabilir. Yazarın yarattığı detektif Patrik Hedström karakteriyle ilk defa tanıştığımız bu kitapta küçük bir kasaba olan Fjällbacka’daki şüpheli bir davanın izini sürüyoruz. Çocukluğunun geçtiği kasabaya dönen yazar Erica da bu davanın içine bir anda çekiliyor ve yüksek tempolu bir hikaye başlıyor. Sonuna kadar gizemini koruyan polisiyeyi bir çırpıda okuduktan sonra detektif Patrik’in farklı maceralarını da okumak için yazarın diğer kitaplarına yöneleceğinize eminiz.

Dünya Bu Kadar

Dünya Bu Kadar – Mahir Ünsal Eriş

Kalemi kuvvetli genç öykü yazarlarından Mahir Ünsal Eriş’in ilk romanı Dünya Bu Kadar ağızda bazen buruk bazen de tatlı bir tat bırakarak sayfaları çevirtiyor size. Yazarın önceki öykülerinde olduğu gibi yine nostaljik öğeler ve betimlemeler mevcut. Aynı zamanda günlük hayattan gözlemler, durumlar, ilişkiler yani hepimizden hikayeler var. Çok fazla sayıda karakter barındıran romanda her bir bölüm yeni bir karakteri de beraberinde getiriyor. Zincirleme şekilde birbirlerine bağlanan hikayeler ve karakterler ustaca birleşiyor. Belki bir başka kalemde karmaşık hale gelecek bu kurgu Eriş’in kaleminde sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir romana dönüşüyor.

Checklist Manifesto- İşler Nasıl Doğru Yapılır

Checklist Manifesto: İşler Nasıl Doğru Yapılır? – Atul Gawande 

Hint asıllı Amerikalı cerrah ve yazar Atul Gawande bu kitabında iş dünyasında her zaman çok daha başarılı olabileceğinizi ve bunun da basit bir yöntem sayesinde olacağını savunuyor. Hastanelerdeki uzun yıllara dayanan cerrahi tecrübesi ve yaptığı halk sağlığı araştırmalarından yola çıkarak basit kontrol listelerinin hayat kurtarıcı olduğunu gerçek vakalarla anlatıyor. Akıcılığı ve gerçekçi örnekleriyle klasik bir iş dünyası kitabından farklı olan Checklist Manifesto’nun savunduğu düşünceyi iş hayatınızda uygulayarak başarınızı ve veriminizi nasıl arttırdığınızı siz de deneyimleyebilirsiniz.

WASA-Paprika Banner