Balat, yeni nesil Karaköy aslında. Karaköy’ün az daha halk ile iç içe olanı sanki. Yan taraftaki kahvehanede tavlasını atan amcalar ile, az ilerideki camiye namaz kılmak için giden dedeler ile birlikte… Ana caddenin hemen paraleli. Rengarenk kafeleri görünce şaşırmamak mümkün değil. Balat geliyor, Balat yükseliyor çok belli.

balat 1

Henüz irili ufaklı birkaç kafeden oluşan sokaklar, aylar sonra benzer işleri yapan komşular ile dolup taşacak. Şimdilik Kahve akımı ucundan girmiş bu bölgeye Cooklife ile. Ama dahası gelecek, orası net.

balat 7

İşin ilginci nedir biliyor musunuz? Siz burada oturup kahvenizi yudumlarken, az ilerde kaldırımda battaniyenin üzerinde oturmuş çocuklarının karnını doyurmaya çalışan bir anne çarpabilir gözünüze. Ceketinizin ucundan çekildiğinizi fark edebilirsiniz otururken. Kafanızı çevirdiğinizde göreceğiniz “1 liran var mı abi?” diyen 5-6 yaşlarında çocuklar. Onlar alışmış garip insanların buraya gelmesine. O çocuklara göre, ellerinde fotoğraf makineleri ile sokak sokak gezen bizler çok garibiz. Ama dedim ya alışmışlar diye, elinde fotoğraf makinesi gördüklerinde iki şey yapıyorlar. Birincisi o kareye girmek için mücadele ediyorlar, ikincisi ise senden 1 lira alana kadar peşini bırakmıyorlar. İki farklı hayat var bu sokaklarda. İnsanlar birbirine alışmış. Yadırgamıyor kimse birbirini. Sen çayını kahveni içerken mutlusun, o da çocuğuna domates ekmek yedirirken öyle.

balat 8

Kafelerin yanında antikacılar da Balat’ta. Çok özel şeyler bulmayı beklemeyin. Ama incelemekte fayda var. Fiyatlar iseCihangir gibi değil. Daha ulaşılabilir, daha uygun.

balat 4

Turistler bol bol buraya gelmeye başlamış. Karaköy‘den azıcık kopanlar da diğer sandalyeleri doldurmuş. Renkli kapıların fotoğraflarını çok görmüşsünüzdür sosyal medyada. Güzel kızlar gelip bu kapıların önünde fotoğraf çektirirken, kapıları boş haliyle çekip koyanlar da çok…

balat 2

Graffitiler süslemeye başladı bile tüm sokakları. Boş duvar bulan sokak sanatçıları hemen eserlerini yaratıyorlar. Onlarla birlikte yükseliyor Fener-Balat hattı. Sanat geliyor graffitiler ile. Sanat gelince insanlar fotoğraf çekiyor, fotoğraf çekince o fotoğrafı paylaşıyor, paylaştıkça başkaları da görüyor, geliyor, çekiyor ve paylaşıyor. Bu büyüme trendi sosyal medyanın etkisi ile başladı. Aylar sonra bambaşka bir Balat konuşuyor olacağız gibi geliyor bana.

balat 3

Daha yolun çok başında Balat… Ama olacak. Vakit gerek. Havalar bozmadan bir uğrarsanız, semtin kokusunu içinize çekerseniz daha iyi anlayacaksınız…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?