İstanbul Film Festivali bu yıl #kaldırkafanı diyor! Şimdi kafalarımızı bilgisayarlardan, telefon ekranlarından kaldırma ve sinemada film izlemek zamanı. Her yerde aynı önerileri görmekten, hit filmlerle dolu listelerden bıktıysanız, her zamanki gibi alternatif festival önerilerimle karşınızdayım…

El ciudadano ilustre (The Distinguished Citizen) | Gastón Duprat & Mariano Cohn

festival - distinguished citizen

Venedik Film Festivali’nde kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülünün ardından konusunu okuduğumdan beri izleyeceğim günü heyecanla beklediğim El ciudadano ilustre / The Distinguished Citizen / Saygın Vatandaş, yapıtlarında geçmişinden ve doğduğu kasabadaki gerçek insanlardan fazlasıyla ilham almış Nobel ödüllü bir yazarın eve dönüş hikâyesini anlatıyor. Daniel Mantovani, yazdıkları nedeniyle kasabasındaki herkesin takdir, gurur ve heyecandan çok nefret ve intikam duygusuyla beklediği biri! Dünyaca ünlü bir Latin Amerikalı yazar ve tüm eserlerinde kullandığı kasaba halkı söz konusu olunca akıllara Marquez’in gelmemesine imkan yok. Nasıl yazıldığını ve başrol oyuncusu Oscar Martínez’in performansını merakla beklediğim film, Dünya Festivallerinden bölümünde.

 

Home | Fien Troch

festival - home

Satışa çıkar çıkmaz biletleri tükenen Manifesto‘nun ilginçliğini ve uyandırdığı merakı, geçtiğimiz yılın en iyi LGBTQ filmlerinden sayılan O ornitólogo / The Ornitholgist / Ornitolog‘u duymamış olan yoktur. İşte bu iki filmin ardından, festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde en çok merak ettiğim film Home / Ev. Neden derseniz, Venedik’in Yeni Ufuklar bölümünden En İyi Yönetmen ödülüyle ayrılan yaratıcı bir büyüme hikâyesi bu Belçika filmi ve gerçekçi bir sinema diliyle günümüz gençliğinin şiddet ve cinsellikle olan ilişkisini anlatıyor. Sinemada izlemeyi en çok sevdiğim sularda geziniyor yani!

Plateia Amerikis (Amerika Square) | Yannis Sakaridis

festival - amerika square

Festivaldeki bir diğer uluslararası yarışma ise yıllardır olduğu gibi Sinemada İnsan Hakları Yarışması; yarışmanın en çok merak ettiğim filmi ise Yunanistan’dan Plateia Amerikis / Amerika Square / Amerika Meydanı. Irkçı bir Yunan milliyetçisi ve Suriyeli bir göçmenin Atina’nın kesişen hikâyelerini hareketli bir dille anlatan film, Avrupa’nın güncel göçmen sorununu göçmenlerin ikâmetgahına dönüşen bir park ve buluşma noktalarını kaybeden bir grup ırkçı üzerinden işliyor.

 

Plac zabaw (Playground) | Bartosz M. Kowalski

festival - playground

Genelde en mesafeli yaklaştığım İstanbul Film Festivali bölümlerinden olan Mayınlı Bölge‘deki bu film, her ne kadar rahatsız  olacağıma, gerim gerim gerileceğime emin olsam da benim için en başından beri çekiciliğini koruyanlardan. 12 yaşındaki Gabrysia’nın âşık olduğu sınıf arkadaşını tehdit ederek çağırdığı randevunun bir dizi şiddet eğilimine dönüştüğü Plac zabaw / Playground / Oyun Alanı bana şok olarak izlediğim Ich seh, ich seh / Goodnight Mommy‘i hatırlattı. 

 

Diamond Island | Davy Chou

festival - diamond island

Yeni yönetmenler ve sinemada yeni soluklar keşfetmeyi seviyorsanız, siz de benim gibi Genç Ustalar bölümünde yer alacak filmleri her yıl merakla bekliyor, bölümde yer alan filmlerin yarısını listenize ekliyorsunuzdur muhtemelen. Bu yıl Genç Ustalar seçkisinde sadece keşfedilmeyi bekleyen genç ve yeni yönetmenler yok; büyük olasılıkla daha önce hiç filmini izlemediğiniz ülke sinemalarından da filmler var: Mesela Venezüella, mesela Senegal… Benim seçimimse daha önce tek bir filmini izlemediğim Kamboçya‘dan Diamond Island / Elmas Adası. Davy Chou‘nun Kamboçya sokaklarında amatör oyuncularla çektiği film, sadece fragmanındaki görselliğiyle dahi kalbinizi fethedebiliyor. Açıkçası festival metni de filmi gayet iyi pazarlıyor: “Amerikan basının Linklater benzetmeleri” ifadesini görüp, filme koşmayaya imkan yok!

 

Where Is Rocky II? | Pierre Bismuth

festival - where is rocky 2

Belgesel bir filmin, festivalin komedi türüne özel bölümü Antidepresan‘da yer alıyor olması sizi de şaşırtıyor mu? Söz konusu belgeselin arkasında Charlie Kaufman’la beraber Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘a imzasını atmış biri olan Pierre Bismuth varsa çok da şaşırtmamalı. Where Is Rocky II? / Rocky 2 Nerede?, 1970’lerde sanatçı Ed Ruscha’nın reçineden ürettiği ve California’daki Mojave Çölü’ne gizlediği yapay bir kayanın izini sürüyor. Umuyorum Bismuth’un filmi de Ruscha’nın işi kadar ilginç ve farklıdır.

 

Hjartasteinn (Heartstone) | Guðmundur Arnar Guðmundsson

festival - heartstone

Yönetmen Guðmundur Arnar Guðmundsson ile Selanik Film Festivali’nde yaptığım röportajdan biraz fazla bahsetmiş, çok sevdiğim bu İzlandik büyüme hikâyesinin reklamını aşırıya kaçarak yapmış olabilirim. Ve yapmaya devam ediyorum: Hjartasteinn / Heartstone / Gençlik Başımda Duman; izleyin. Dünyanın en güzel ve en büyüleyici ülkelerinden birinde geçen, büyüme sancılarının ve keşfedilmeye yeni başlanan cinselliğin bir dostluğu nasıl etkilediğini anlatan film, festivalin sadece bir kez karşılaşmış olsak da özlediğimiz bölümü Nerdesin Aşkım?‘da.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN