Alpler’in kıyısındaki muhteşem şehir Annecy, her sene ağustos ayının ilk cumartesi günü Avrupa’nın en büyük havai fişek festivaline ev sahipliği yapıyor. Gelin Fête Du Lac Annecy festivaline yakından bakalım.

20220806_223510-01
Lac Annecy | Fotoğraf: @mytiramisunotes – @sedabelkis 06.08.2022

Ağustos ayının ilk cumartesi Annecy’nin Albigny körfezi, Avrupa’nın en büyük havai fişek gösterisi için büyüleyici bir ortam haline geliyor. Göl kıyısındaki şehir, Bu yıl da Fête du Lac’ın ateşiyle bir kez daha parlayacak. Senenin temasına uygun müzikler, yetmiş dakika boyunca, havai fişeklere eşlik edecek. Geçen yılın teması ‘Suyun Tarihi’ idi. Bu yılın temasıysa ‘Müzikal komediler!

Gösterinin liderliğini uluslararası üne sahip piroteknisyenler yapıyor. Bu sene ise Fransız-İtalyan (Franco-Italiens) piroteknisyen iki  sanatçı müzik, duman, su, havai fişek, drone, animasyon tekniklerini kullanarak etkinliği düzenleyecek.

Burada hemen minik bir parantez açmak istiyorum: Piroteknisyen ne yapar?  Isı, ışık, gaz, duman gibi ekzotermik kimyasal reaksiyonları/maddeleri sürdürme ve kullanma bilimine piroteknik denir. Bu piroteknik malzemelerin güvenli depolamasından, kullanılmasından ve çalıştırılmasından sorumlu kişilere ise piroteknisyen ismi verilir.

screenshot_20230803-235117_photos
Göl Festivali Marşı Yürüyüşü | Fotoğraf: @mytiramisunotes – @sedabelkis

Şehirdeki gösteriler öğleden sonra başlayıp gece yarısına kadar devam ediyor. Bu yıl Annecy istasyonundan göle kadar, şehrin tarihi ve önemli noktalarında, tam 11 durakta gösteri merkezleri oluşturuldu.  İstasyonda canlı müzik ile başlayıp, Notre Dame Klisesi’nin önünde Annecy’nin en güzeli seçilecek. Ardından Filaterie Caddesi’nde çocuklar sizi karşılayıp telaffuzu zor şu kelimeyi söylemenizi isteyecekler “Supercalifragilisticexpialidocious”. Söyleyebilenler bir sonraki eğlence noktasına geçiş yapabilecek (tabii ki söyleyemeyenler de biraz ısrarla yeni durağa geçebilecek 🙂 Yeni durak ise Annecy’nin tam kalbinde duran tarihi hapishane. Orada müzik ziyafeti verilecek. Saat 19.00- 21.00 arasındaysa, göl festivali marşı yürüyüşü başlayacak. Bandolu bir ekip şehri baştan sonra marşlar söyleyerek dolaşacak. Mutlaka peşlerine takılın! Bu yürüyüşten sonra, havanın kararmasıyla birlikte havai fişek gösterisi başlayacak. 

Fête Du Lac Annecy ve Tarihçesi

20220806_221537-01
Fête Du Lac Annecy | Fotoğraf: @mytiramisunotes – @sedabelkis

Fête du Lac’ın kökleri, 16. yüzyıldan itibaren gölde düzenlenen denizcilik ve piroteknik gösterilerine, hükümdarları ziyaret etmenin ihtişamına ve hatta III. Napolyon ve İmparatoriçe Eugénie’nin onuruna verilen görkemli Venedik festivaline dayanıyor.

1860 yılında, III. Napolyon’un Annecy’i ilhak etmesi şerefine şehirde Venedik tarzı çok büyük bir karnaval yapılıyor. O zamandan beri, birkaç yıl festival yapılmamasına rağmen gelenek büyük ölçüde devam ediyor. Zamanla etkinlik gelişerek yeni teknolojileri de gösteriye entegre ediliyor. İlk kez geçen yıl, yüz civarı drone kullanılıyor. Drone şovunun beğenilmesiyle bu sene drone sayısını 500’e çıkarılmış durumda.

Festivalin Çevreye Zararları İçin Ne Gibi Önlemler Alınıyor?

20220806_222503-01
Drone gösterisi | @mytiramisunotes – @sedabelkis

Yetmiş dakika süren bu gösteri için tam tamına 5 ton havai fişek kullanılıyor! Müzikle birleşince bitmeyen bir görsel şölen gibi gözükse bile insanın aklına hayvanlar gelince işin rengi değişiyor. Avrupa’da bu kadar yaygın havai fişek kullanılmasını anlayamıyorum! Çevre kirliliği bir yana canlıların bu yüzden ölmesi katlanılamaz… Neyse… Yapılan açıklamalara göre canlılara hiçbir şekilde zarar verilmiyor (umarım!). Çevre kirliliğine gelecek olursak, çevreci eylemler sonucunda alınan kararlar şu şekilde: Daha ekolojik piroteknik bileşimler kullanılacak, plastik kapaklar dönüştürülecek, ateşleyicisiz ateşleme sistemlerine geçilecek, dubalarda harç kapağı için alüminyum kullanılmayacak, dalgıç ekipleri oluşturularak göle düşen atıklar toplanacak.

Maalesef bu kararlar çevre için yeterli değil. 2022’deki festivalde toplam karbon ayak izi 6,73 ton CO2 eşdeğeridir, yani Paris’ten New York’a dört gidiş-dönüş demek! Umarım en kısa zamanda yeni teknolojiler daha fazla entegre edilir. Ve böylece festivalin çevreye zararları ortadan kalkar. Bizler de kötü şeyler düşünmeden doyasıya eğleniriz!

Kapak Fotoğrafı: @mytiramisunotes – @sedabelkis

İlginizi çekebilir: Melo Magger’dan Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri