Yazın İstanbul boşken, sokakları keşfetmek, tüm gününü sanata adamak çok keyifli oluyor. Ben geçen hafta çarşamba günü muhteşem bir gün yaşadım; önce Pera’da sanat dolu bir 3 saat geçirdim, oradan Karaköy’ün yeni açılan mekanlarında kendimi kaybettim, en sonunda ise fotoğraf çekmek için Kadıköy-Moda hattına gittim. Bu güzel anların hepsinde yanımda, piyasaya çıktığı ilk günden beri favori arabalarımdan olan, yolda gördüğüm zaman yüzümü gülümseten Fiat 500 Cult vardı…

2 Temmuz’da tüm gün boyunca kullanma fırsatı bulduğum Fiat 500 Cult, ikonik tarzı, espirili duruşu ile beni gördüğüm anda etkiledi! Cult’ın iç tasarımı o kadar güzel ki tüm gününüzü yollarda geçirmeniz için size çok güzel bir bahane sunuyor. Sürüş keyfini maksimuma çıkarması ve dinlediğiniz müziğin kalitesi sayesinde İstanbul’un trafiğine hiç takılmıyorsunuz!

Fiat 500 Cult & Lisya

Benim kullandığım Fiat 500 Cult’ın rengi bana en çok pozitif enerji veren renklerden olan mint yeşiliydi. İçerisi de öyleydi!

Fiat 500 Cult & Lisya

Keyifli bir sahil yolculuğunun ardından, theMagger’ın da ofisinin bulunduğu bölgeye, Pera’ya vardım. Orada birkaç sergi gezmek üzere arabamı park ettim. İnanın, tüm gözler arabanın üzerindeydi :)

Fiat 500 Cult & Lisya

Fiat 500 Cult & Lisya

Pera’ya gitmişken Pera Müzesi’ndeki sergileri gezme fırsatım oldu. Şu an Pera müzesinde iki adet süreli sergi yer alıyor; bunlardan bir tanesi Andy Warhol | Herkes için Pop Sanat, diğer ise Stephen Chambers | Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler.

Fiat 500 Cult & Lisya

Fiat 500 Cult & Lisya

20 Temmuz’a kadar gezebileceğiniz “Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisinde, en büyük pop-art sanatçısı, son yüzyılın en ikonik isimlerinden Andy Warhol’un Campbell’s Soup, Tehlikedeki Türler, Çiçekler, 20. Yüzyıldan On Yahudi Portresi (Franz Kafka’dan Albert Einstein’a) dizilerinin yanı sıra, Mick Jagger ve Lenin gibi ünlü isimlerin portreleri de yer alıyor. Andy Warhol’u -özellikle böyle bir solo sergide- İstanbul’da pek sık ağırlayamadığımızdan, önümüzdeki günlerde sergiye kesinlikle uğrayın derim. Warhol’un yarattığı popüler, genç ve büyüleyici sanatı canlı deneyimlemek insana tarif edilemez bir haz veriyor!

Fiat 500 Cult

Fiat 500 Cult & Lisya

Çağdaş sanatın önemli isimlerinden Stephen Chambers’ın sergisini de 20 Temmuz’a kadar gezebiliyorsunuz. Sanatçının düşsel dünyasına yolculuk niteliğindeki “Stephen Chambers: Büyük Ülke ve Diğer Hikayeler” sergisinde Chambers’ın son 20 yıla uzanan resim ve grafik işleri sergileniyor. Sanatçının gelmiş geçmiş en etkili eseri olan Büyük Ülke de sergide yerini almış durumda. Her biri ayrı olarak çerçevelenmiş, aynı boyutlarda 78 adet baskılı kağıt yaprağını bir araya getiren eser, Amerikan Ortabatısının görkemine ve daha iyi bir yaşam umudu taşıyan göçmenlerin deneyimlerine gönderme yapıyor. Hazır İstanbul’a gelmişken Büyük Ülke’yi görmeyi ve Chambers’ın tarzını daha yakından tanıma fırsatını kaçırmayın derim.

Fiat 500 Cult

Pera Müzesi’nden çıkınca yine Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan Galerist’teki karma sergiye de uğramanızı tavsiye ederim. Hussein Chalayan, Arik Levy, Ali Emir Tapan, Arslan Sükan gibi başarılı sanatçıların eserlerinin bulunduğu “En Yakın Mesafe” adlı karma sergide, sanatçılar, desen, resim, video ve heykel aracılığıyla çizgiye farklı yaklaşımlarını ortaya koyuyorlar. İzleyiciler için de çizgi, sanatçının üretimini anlamak için en direk, çıplak ve samimi form olarak kendini gösteriyor. ‘En Yakın Mesafe’yi 26 Temmuz’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Fiat 500 Cult & Lisya

Pera’da sanat dolu 3 saatten sonra, Fiat 500 Cult’la rotamızı sahile doğru çevirdik; Karaköy & Galata Köprüsü turu yaptık. Günümüzün ikinci bölümü de yakında, yepyeni fotoğraflarla theMagger’da olacak. Takipte kalın :)

Fiat 500 Cult‘a günümü güzelleştirdiği için teşekkür ederim!

Fiat 500 Cult & Lisya

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR