Ve geldik turumuzun sonuna… Fiat 500 Cult ile bir gün içinde Pera’da sanat dolu bir gün geçirdik, ardından Karaköy’ü ziyaret ettik. Şimdi de sıra Kadıköy-Moda sokaklarında fotoğraf çekmekte. Son yıllarda değerini daha da çok anladığım Kadıköy sokaklarında birçok café, antikacı ve farklı amaçlarla kurulan dükkan var. Gelin bunları biraz inceleyelim:

Fiat 500 Cult ile detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult

Geçen seneden beri Kadıköy’ün sokaklarına renk geldi. Bahariye Caddesi ve yan sokaklarındaki beton toplar boyandı. Ben de bir sokağı boş bulmuşken Fiat 500 Cult ile fotoğraf çekmeden durmadım. Cult’ın mint yeşili pozitif rengi bu sokağın diğer renklerine çok yakıştı!

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult

Ramadan Deral Konum

Kadıköy sokaklarında bulabileceğiniz yüzlerce farklı dükkan var. Benim en son keşfim ise Ramadan Deral. Markasına da kendi ismini veren, tam bir İstanbul beyefendisi olan Ramadan Bey, el yapımı ayakkabılar yapıyor. Kendisi ile tanışma fırsatı yarattığıma çok mutlu oldum ve Ramadan Bey’e bol bol soru sordum; hepsine uzun uzun cevaplar verdi. Ramadan Deral, 65 sene önce Makedonya’nın Gostivar kasabasında dünyaya geliyor. Henüz 15 yaşındayken Beyoğlu Goya Firması’nda iş hayatına atılıyor. O dönemin en önemli ayakkabı ustaları olan Ermeni ve Rum asıllı Onnik Balıkçıoğlu ve Yorgo Mitakidis ile çalışma imkanı buluyor ve kendisini geliştiriyor. Sayacılığı öğrenip ardından Yorgo Mitakidis’ten tasarım ve modelcilik dersleri alıyor. İlk atölyesini ise 30’lu yaşlarındayken Beyoğlu’da Büyük Bayram Sokak’ta açıyor. Ramadan Bey’in, şimdilerdeki ofisi Kadıköy’de. “Gençler Kundura” aldı dükkanında, erkekler için 70’li yılların modasını yansıtan ayakkabılar yapıyor.

Geçtiğimiz aya kadar hep erkek ayakkabıları yapan Ramadan Bey, artık kadın ayakkabılarına da başlamış. Bakalım, bu kadar zevkli bir kişilik ayakkabı modasını ne kadar farklı ve güzel bir şekilde etkileyecek?

Caferağa Mahallesi Bahariye Caddesi Miralay Nâzım Sokak No: 7/A Kadıköy-İstanbul

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult

Munchies Crépe & Pancakes Konum

Kadıköy’de en sevdiğim mekanlardan bir diğeri ise kahvaltı/brunch keyfini en üst seviyeye çıkaran Munchies Café. Caferağa’da bulunan Munchies, sempatik, 4-5 masadan oluşan küçük bir café. Buranın en popüler olayıda, kahvaltı için sipariş verebileceğiniz pancake’leri. Bir ahşap yuvarlak tahtanın üzerinde gelen kahvaltılıkların arasında reçelden tahine, kaymaktan çileğe, nutella’dan 5-6 çeşit reçele kadar her şey var. Bunları pancake üzerine sürüp yediğiniz zaman sizden mutlusu yok tabii. “Krep ve pancake dükkanı” olarak geçen Munchies’e, nutellalı kaçamaklar yapmak istediğiniz zaman gitmenizi kesinlikle öneririm!

Caferağa Mah. Dr.Esat Işık Cad. 62/A Moda/Kadıköy-İstanbul

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult

Kadıköy’e gitmişken eskilere uğramadan olmaz. Kadıköy’de sahile daha yakın tarafta bulunan Muvakkithane Caddesi’ndeki ünlü Baylan’a, karşısında yer alan (İnci’den iyi olmasın) dünyanın en güzel profiterollerinden birini yapan Ali Muhiddin Hacı Bekir’e, akide şekerlerine hayran olduğum Şekerci Cafer Erol’a uğramak lazım.

Çikolata Dükkanı Moda Konum

Aslında 2012’de kurulan ancak sepmatikliği ve tarzıyla sanki senelerdir ordaymış gibi hissettiğimiz “Çikolata Dükkanı”na da bir gün şans vermelisiniz. Mocha trüf’ten crunch fındıklı ganaj’a, hurmalı çikolatadan karadutlu lokuma kadar inanılmaz çeşitler yapan bu dükkan, lezzeti ve başarılı sunumları ile tüm Modalıların kalbini ilk günden çalmayı başardı.

Caferağa Mah. Yeni Fikir Sok. No: 1 Kadıköy-İstanbul

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult

Size tavsiyem bir gününüzü Kadıköy-Moda hattına ayırıp, ara sokaklarda kaybolmanız. Antikacılarla sohbet edip, beğendiklerinizi eve götürmeniz. Eski plak biriktiriyorsanız, zevkinize hitap edecek birçok dükkan çıkacak karşınıza. Daha sonrasında ise bir kutu çikolata veya akide şekerini de alarak evin yolunu tutmanız.

Bizim Fiat 500 Cult ile turumuz bu kadardı. Dopdolu bir günden sonra, normalde yorgun olmam gerekmesine rağmen evime büyük bir enerji ile döndüm. Bunun nedenini, İstanbul’un en güzel semtlerini gezmeme ve günümü en ikonik araba olan Fiat 500 Cult ile geçirmeme bağlıyorum. E zaten o yüzden bu keyifli serinin adını da “Fiat 500 Cult ile Mutluluk” serisi koydum 🙂

Herkese sevgiler! theMagger’la ve Fiat 500 Cult ile kalın!

Fiat 500 Cult & Lisya
Fiat 500 Cult