Sadeliği ve doğallığı tercih eden, tasarıma değer veren, etrafını güzel objelerle donatmayı seven ebeveynlere hitap eden, yavaş tüketimi teşvik eden bir marka olan Figg’in kurucularıyla söylemişimize hoşgeldiniz.

Figg Official

Elif ve Damla merhaba! Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Nasıl tanıştınız?

Merhaba! Biz liseden arkadaşız. Mezuniyetten yıllar sonra, 2005’de iş hayatında yollarımız tekrar kesişti; santralistanbul projesinin kuruluş döneminde ekip arkadaşıydık.

IMG_0178

Figg fikri ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Nasıl karar verdiniz çocuk odası tasarımları yapmaya?

İkimiz de, profesyonel iş hayatlarımıza yoğun bir şekilde devam ediyorduk. İkimiz de, birçok annenin yaşadığı süreçlerden geçtik; hem şu ana kadarki profesyonel birikimimizi kullanabilmek, hem çocuklarımızla zaman geçirmek, hem de sürdürülebilir bir iş yapmak istiyorduk. 

Neden çocuk odasına ürünler derseniz de; insanın etrafı çocuk dolu olunca, ister istemez o alandaki eksikler ve ihtiyaçlara odaklanıyor. Türkiye’de olmasını istediğimiz ama bulamadığımız şeylerin, üründen çok bir hayat tarzının hayalini kurduk. Ürünler o hayalimizin meyveleri ve henüz çok küçük bir kısmını hayata geçirebildik.

FIGG LIFESTYLE 5
Figg Official-

Figg ürünlerine bakınca direk İskandinav tarzını benimsediğinizi görebiliyoruz. Minimalist çizgiler çocuk odalarını çok “cool” gösteriyor! İskandinavların sade bir yanda ilgi çekici tarzları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim hayal ettiğimiz, olmasını istediğimiz “yavaş, sakin, doğal’” bir hayat tarzı var. Türkiye’deki çok renklilik, canlılık, dinamizm, fıkır fıkır kaynayan kanlar harika, ama zaten ona -hele ki İstanbul’da- fazlasıyla maruz kalıyoruz. Hayat çok hızlı ve birçok uyaran ile dolu.

Biz bu kargaşanın içine, kullandığımız malzemelerle, renklerle, üretim yöntemimizle, biraz sükûnet getirmek istiyoruz. Evet, bu Kuzey Avrupa’da çok daha kolay bulabileceğiniz yaygın bir yaklaşım.

Ürünlerimiz hızlı tüketimden çok, yavaş tüketimi teşvik ediyor. Uzun süre hayatta kalabiliyorlar, her birine dokununca doğal malzemeleri hissedebiliyorsunuz, elde şekillendiriliyorlar, el ile boyanıyorlar. Basit ve net formları var.

IMG_0884_KARE

Figg’in ürünlerinde doğallık ön planda oluyor. Kullandığınız malzemeler neler? Biraz ürünlerinizden ve ürünlerin detaylarından bahsedebilir misiniz?

Doğallığı ve yavaşlığı bir noktada evimize sokabilmenin birçok yolu var aslında. Her konuda ve her üründe yavaş olamayız, bu dünyanın şu anki akışına aykırı! Ama, özellikle çocuğunuzun dünyaya gelişini ve büyümesini izlerken, bazı şeyleri sil baştan kendiniz kurgulayabilme şansınız oluyor: Yediği yemek, gittiği yerler, konuştuğunuz dil, geçirdiğiniz zaman, tuttuğu oyuncak gibi…

Bu düşüncelerle yola çıktığımızda, doğal malzemelerle çalışmak bizim için taviz verilemez bir seçim oluyor. Ahşap, 100% pamuk kumaş, çocuk & çevre dostu boya kullanıyoruz. Yine, sizler görmeseniz de, butik üretim yöntemi de bu yavaş ve doğal süreci destekliyor; tüm ürünler tamamen veya kısmen el yapımılar. Yetenekli, kıymetli zanaatkarlarla çalışıyoruz -kendimiz de dahil! Hemen her ürün ikimiz tarafından tamamlanıyor, bitiriliyor.

Figg official kızılderili çadırı

Biri çocuğunun odasını size tasarlatmak istediği zaman izlediğiniz süreç nasıl oluyor? 

Biz aslında çocuk odası dekorasyonu yapmıyoruz. Arzumuz, hayalimizdeki hayat tarzını ifade eden birçok ürün geliştirmek, ki böylece oda dekorasyonu yapmak isteyen biri geldiğinde hemen her ihtiyaç kaleminden bir şeyler bulabilsin (dekoratif anlamda).

Şu anda “Oyun Çadırları & Oyun Minderleri”, “Aydınlatma”, “Dekoratif Ahşap Bloklar”, “Dekoratif Bayraklar”, “Yastıklar” ve “Asılabilir Süsler” kategorileri altında 100’ün üzerinde ürünümüz var. Yapmak istediğimiz çok şey daha var, yavaş yavaş yeni ürünler ekliyoruz. Çok kısa bir zaman evvel en en çok sevilen ürünlerimizden Jericho oyun çadırına pembe rengi eklendi. Yepyeni bir ürün kategorisi olan ve yurt dışında oldukça popüler olan sarkıt lambalar geldi; değişik şekil ve boyutlarda ahşap ve plastik boncuklardan oluşan Mars ve Apollo sarkıt lambalar hem minikler hem de yetişkinler için. Birbirinden sevimli yüzlere ve renklere sahip yeni yastıklar eklendi.

Figg markası hangi tarz ebeveynlere ve çocuklara ulaşmayı hedefliyor?

FIGG genel olarak etrafına renk katmak isteyen yetişkin ve miniklere ulaşmak ve onların hayatlarında kalıcı olmayı hedefliyor.

Biraz daha detaylandıracak olursak, FIGG, etrafına duyarlı, mümkün olduğunca sadeliği ve doğallığı tercih eden, tasarıma, tasarım ürünlere değer veren ve etrafını güzel objelerle donatmayı seven ebeveynlere hitap ediyor. Ebeveynler diyoruz, çünkü ürünleri genelde ebeveynler seçip çocuklarının odalarına alıyor. Hedeflediğimiz bıdıklar da, kendi çadırının içinde hayalinde kurguladığı dünyaları yaşayabilen, işliğinin rengini uzaktan kumanda ile istediği renge getirmeyi tercih edenler diyebiliriz!

Size ve ürünlerinize nerelerden ulaşabiliriz? Sosyal medyada sizi nerelerden takip edebiliriz?

_Fiziki dükkânımız yok ama online dükkânımız var. Tüm ürünlerimize sitemiz www.myfigg.com ‘dan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine gönderim yapıyoruz.

_www.instagram.com/figgofficial ve www.facebook.com/figgofficial hesaplarından bizi ve ürünlerimize takip edebiliriniz.

_Online alışveriş sevmiyorum, mutlaka dokunarak karar vermek isterim diyenler ise ürünlerimize şuralardan ulaşabilirler: Biscuit (Addressistanbul), Kids Living Etc. (İstanbul), Souq Dükkan (İstanbul), Vibel & More (Ankara, Izmir). Turkiye dışında da Almanya, İngiltere ve İsveç’te varız.

Teşekkürler!