Geçtiğimiz aylarda uzun zamandır hayalini kurduğumuz ülkelerden biri olan Filipinler’e gittik. Gitmeden önce bu adalar ülkesinden beklentimiz oldukça yüksekti ve bu beklentilerin fazlasıyla karşılandığını rahatça söyleyebiliriz. Deniz, kum ve güneşe doyduğumuz, birbirinden güzel Instagram fotoğrafları ile geri döndüğümüz Filipinler için gelin en çok merak edilen soruların cevaplarına beraber bakalım.

Coron Kayangan Lake
Filipinler Gezi Rehberi: Mavinin Tonlarıyla Çevrili Bir Cennet

Filipinler Gezi Rehberi

Filipinler’e ne zaman gidilir?

Bohol Scooter
Filipinler Gezi Rehberi: Mavinin Tonlarıyla Çevrili Bir Cennet

Filipinler’de hava sıcaklığı 12 ay boyunca ortalama 26 derece oluyor. Ülke sıcak ve nemli bir havaya sahip. Haziran-Eylül ayları arası tayfun dönemi olduğu için yağışlı geçiyor. Mart-Mayıs arası ise sıcaklığın yükseldiği bir dönem olduğundan hava biraz bunaltıcı olabilir. Kış ayları yani Aralık-Şubat arası, hava sıcaklığının en düşük olduğu dönem olduğu için bu zaman diliminde seyahat etmek daha rahat oluyor. Bu hava durumu Filipinler’in geneli için geçerli olsa da Siargao Adası’nda durum biraz tersine işliyor. Palawan ve Cebu’dan farklı olarak Siargao Adası’nda yaz mevsimi Nisan-Ağustos arasındayken geri kalan aylar yağışlı ve daha soğuk oluyor. Daha soğuk derken tabii yine 20 dereceden fazla olduğu kesin!

Filipinler’de Gezilecek Yerler

Siargao Sugba Lagoon
Filipinler Gezi Rehberi: Mavinin Tonlarıyla Çevrili Bir Cennet

7100’den fazla adadan oluşan Filipinler gerçek bir cennet. Her gün bir adada kalsanız seyahatiniz tam 21 yıl sürüyor, bu sebeple eğer az zamanınız varsa gidilmesi gereken yerleri de dikkatli seçmeniz gerek. 🙂 Filipinler denince aklımıza mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi ve ‘Sandbar’ denilen uzun, bembeyaz kumsalları geliyor. Yani, seyahatinizi planlarken başkent Manila‘yı es geçebilirsiniz.

Adalar arası turları yapmak için gelenlerin ilk tercihi genelde Palawan Adası‘nda bulunan El Nido ve Coron oluyor. El Nido, Coron’a göre biraz daha popüler ve gelişmiş olduğu için fiyatlar da orada aynı oranda artıyor. Kış aylarında fazlasıyla turist ağırladıkları için seyahatinizi planlarken kalacağınız yerleri önceden ayarlamanız gerekebilir. İki ada da bakir bir doğaya sahip olduğundan gittiğiniz zaman birbirinden güzel yerler göreceksiniz.

Bizim favorilerimiz ise şunlar oldu: Coron’da Kayangan Gölü ve Barracuda Gölü, İkiz Lagün (Twin Lagoon) ve Malcapuya Adaları’ndan Waling Waling ile Ditaytayan, El Nido’da ise Büyük Lagün (Big Lagoon), Gizli Lagün (Secret Lagoon), Bulalacao Adası, Gizli Plaj (Secret Beach), Saklı Plaj (Hidden Beach) ve Papaya Plajı. 

Siargao Bent Palm Tree
Filipinler Gezi Rehberi: Mavinin Tonlarıyla Çevrili Bir Cennet

Filipinler’de 10 günden fazla vaktiniz varsa bir sonraki durağınız kesinlikle Cebu olmalı. Cebu Filipinler’in, Manila’dan sonra en gelişmiş ikinci şehri. Manila’da olduğu gibi şehir merkezini yine es geçebilirsiniz. Cebu’nun özelliği, civarında kısa bir feribot yolculuğu ile gidilebilecek çok fazla ada olması. Bunların içinde en popüler olanlar ise Bohol, Dumaguete ve Siquijor. Ayrıca, Cebu ana karasında bulunan Oslob, Badian ve Moalboal da listeye eklenmesi gereken diğer yerler. Hepsinde farklı aktiviteler ve güzelliklerle karşılaşıyorsunuz. Nasıl ki bir elin parmakları birbirine benzemiyorsa, Filipinler’deki adalar da işte aynen öyle!

Gidilmesi gereken yerler listemizin en sonunda ise Siargao var. Siargao’ya özellikle sörf ile ilgileniyorsanız kesinlikle gitmeniz gerekiyor. Ada resmen sörfçülerin evi gibi! Burada da yine Coron ve El Nido’da olduğu gibi civardaki adacıkları keşfedebileceğiniz günübirlik ada turları bulunuyor. Biz Siargao’da kaldığımız bir haftanın 3 gününü bu ada turlarına ayırdık ve gördüklerimiz arasından en beğendiklerimiz şunlar oldu: Sohoton Cove, Sugba Lagün (Lagoon), Guyam Adası ve Daku Adası.

Filipinler’de ne yapılır?

Oslob whale sharks
Filipinler Gezi Rehberi: Mavinin Tonlarıyla Çevrili Bir Cennet

Filipinler’de yapılabilecek o kadar çok aktivite var ki hepsine yetişmek biraz zor, o yüzden aralarından sizi en çok heyecanlandıranları seçmeniz lazım. Biz Oslob’da balina köpekbalıklarıyla yüzmeye ve hemen ardından da Kawasan Şelaleleri‘nde serinlemeye gittik. El Nido ve Coron’da, gittiğimiz ada turlarında kanoya binerek lagünleri keşfettik. Ayrıca bu iki ada için yanınıza şnorkel almayı unutmayın! Çünkü su altında, rengarenk balıklar ve mercanlarla dolu keşfedilmeyi bekleyen başka bir dünya daha var.

Devam edersek, Bohol’da, Star Wars’taki Yoda karakterine de ilham veren Tarsier maymunlarını ziyaret ettik ve son olarak Siargao’da keşfettiğimiz mağaraların yanı sıra sörf yapmayı da denedik. Filipinler’deki en güzel aktivitelerden biri de gün batımı izlemek! Özellikle Coron’da bulunan Tapyas Tepesi, El Nido’da bulunan Corong Corong Plajı ve Siargao’da bulunan Cloud 9, güzel bir gün batımı izlemek için gitmeniz gereken yerler.

Sıra vaktimizin yetmediği, aklımızda kalan ve bir sonraki Filipinler seyahatimizde yapmak istediğimiz aktivitelerde! Bu aktiviteler arasında, Moalboal’da su kaplumbağalarıyla, Dumaguete’de de yunuslarla yüzmek ve Panglao’da denizin içinde duvar oluşturan binlerce balık sürülerinin arasına dalmak var. Bunların yanı sıra dalış severlerin uğrak mekanlarından biri olan Filipinler’de, tüple dalındığında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batık gemileri de ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca heyecan tutkunları için, Cebu’da bulunan Kawasan Şelaleleri’nde ‘Canyoneering’ denilen, kanyon içinde doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve yüzmeden oluşan bir aktivite de yapılabiliyor.

Yazarlar: Çiçek Çizmeci ve Yavuztan İnam

İlginizi çekebilir: Merve Dirim’den Phi Phi Adası