Arkadaşlarınız sizin film önerisi istemenizden, siz onlara film önermekten bıktıysanız, işinizi biraz kolaylaştıralım… İşte farklı türlerden, zevkle izleyeceğiniz 5 film önerisi!

DRAMA: Relatos salvajes / Wild Tales (2014)

Şok edici, sürükleyici, her sahnesini ayrı bir duygu ve heyecanla izleyeceğiniz o görkemli dramalardan olan Relatos salvajes / Wild Tales Arjantin sinemasından geliyor. İnsan doğasının ve insanın içindeki şiddet eğiliminin derinlerine inen, birbirinden bağımsız 6 kısa hikâye anlatan film, bu hikâyelerden her biriyle şaşırtmayı başarıyor ve bir solukta izleniyor. Adı üzerinde, “çılgın masallar” bunlar…

Yönetmen: Damián Szifron | IMDb Puanı: 8.1 / 10

 

KOMEDİ: En Mand Som Heter OVE/ A Man Called Ove (2015)

Komedi önerimiz ise başka bir coğrafyadan, Kuzey Avrupa sinemasından… Eşinin ölümünün ardından hayatta bir amacı kalmayan, emekli bir adam olan Ove, bu amaçsız yaşamına bir son vermeye karar verse de, türlü aksilikler nedeniyle amacına bir türlü ulaşamıyor. Huysuz, aksi, insan ilişkileri konusunda oldukça başarısız olan Ove’nin tüm bu amaçsızlığı ve karakteri sokaklarına taşınan yeni komşuları sayesinde değişiyor. Bir yandan Kuzey Avrupa’nın farklı mizah anlayışıyla yoğrulmuş, diğer yandan da iç ısıtan bir sevgi ve dostluk öyküsü anlatan film, En İyi Yabancı Film ve En İyi Makyaj dalında Oscar adayı olmuştu.

Yönetmen: Hannes Holm | IMDb Puanı: 7.7 / 10

 

BİLİMKURGU: Blade Runner (1982)

Gittikçe yaklaşan vizyon tarihi nedeniyle yerimizde duramadığımız, Denis Villeneuve’ün yönetmenliğini üstelendiği, başrolünde ise Ryan Gosling’in yer alacağı Blade Runner 2049 öncesinde biraz hafıza tazelemek ister misiniz? Bilimkurgu tarihinin başyapıtlarından olan Ridley Scott filmi, geleceğin Los Angeles’ında, yaratıcılarından intikam almak için dünyaya dönen bir androidin ve onu avlamaya çalışan deneyimli bir ‘blade runner’ın kovalamacasını anlatıyor.

Yönetmen: Ridley Scott | IMDb Puanı: 8.2 / 10

 

KORKU / GERİLİM: Split (2017)

Beklentilerin oldukça altında kalan bir avuç film yaptıktan sonra, M. Night Shyamalan bu yıl eski formuna geri döndüğü muhteşem bir film yaptı, izlediniz mi? James McAvoy‘un 24 farklı karaktere büründüğü bu korku filminin merkezinde kişilik bölünmesi teşhisi konulmuş bir adam ve kaçırarak terk edilmiş bir binanın bodrumuna kapattığı üç genç kız yer alıyor. Beklenmedik olaylar ve muhteşem bir oyunculukla bezeli sürükleyici bir film olan Split‘in finalinde sürpriz bir konuk da var!

Yönetmen: M. Night Shyamalan |  IMDb Puanı: 7.4 / 10

 

BELGESEL: Notes on Blindness (2016)

Hayattaki gerçek hikâyeler bazen kurmacadan daha ilginç ve etkileyici olabiliyor diyenlerdenseniz, önerimiz bağımsız bir İngiliz belgeseli… Notes on Blindness, 1983 yılında, oğlunun doğumundan birkaç gün önce görme duyusunu yitiren yazar ve din bilimci John Hull’ın yaşamını anlatıyor. Fakat bunu dinlediğimiz kaynak Hull’ın tam olarak o yıllardaki kendisi… Çünkü Hull, görme duyusunu yitirdiği andan itibaren tüm bu deneyimi ve bu kaybın kendisine hissettirdiklerini, ailesiyle ve çevresiyle olan ilişkilerine nasıl yansıdığına dair düşüncelerini ve gözlemlerini kasetlere kaydetmiş. Kendi sesinden dinlediğimiz günlerini profesyonel oyuncuların canlandırdığı görüntüler eşliğinde izlediğimiz belgesel, derin düşüncelere dalmış bir insanın beyninde gezinmek gibi…

Yönetmenler: Peter Middleton, James Spinney | IMDb Puanı: 7.1 / 10

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN