Güncel Filmekimi önerileri için tıklayın.

Bu yıl 11. kez sonbaharla festival filmlerini özdeşleştirmemize yardımcı olacak Filmekimi. 29 Eylül – 07 Ekim tarihleri arasında İstanbullular başta Cannes Film Festivali olmak üzere, dünyanın birçok önemli festivalinde yarışmış usta yönetmenlerin ve keşfedilmeyi bekleyen yeni bağımsız ruhların filmleriyle tanışacak. 39 filmden oluşan bir programda yalnızca 9 gün için seçim yapabilmek çok zor. Umarım önerilerim bu zor seçiminizi kolaylaştırır!

2000’lerin başından beri her Ekim ayında İKSV tarafından bir film haftası olarak düzenlenen ve İstanbul’un sinema aşıkları için yeni sezonun açıldığını, sonbaharın geldiğini ve tabii ki atkıları, trençkotları yavaş yavaş dolap tepelerinden indirmenin vaktinin geldiğini hatırlatan Filmekimi, 11. kez bizlerle bu yıl. Program 29 Eylül – 07 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, geçtiğimiz yıl başlayan uygulamayla Ekim boyunca da Türkiye’nin farklı köşelerine birbirinden güzel filmleri ulaştıracak: Bursa (29 Eylül – 01 Ekim), İzmir (05 – 07 Ekim), Ankara (12 – 14 Ekim), Erzurum (12 – 14 Ekim), Gaziantep (19 – 21 Ekim), Diyarbakır (19 – 21 Ekim) ve ücretsiz gösterimlerin yapılacağı Batman ile Van.

Önemli Bilgiler:

Gösterimler Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City’s Sinemaları‘nda yapılacak; hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30 ve 16.00) 5 TL, diğer seanslar 15 TL (tam) ve 10 TL (öğrenci) olarak satışa sunulacak. Bilet kuyruğunda heyecanla beklenecek gün ise 22 Eylül Cumartesi.

Program:

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bir son dakika sürprizi ile bu sayı 40’a çıkar mı bilemiyorum, fakat şu anda Filmekimi programında seçimi imkansızlaştıran 39 film bulunuyor.

Cannes Film Festivali’nde ödül alan filmlerin hemen hemen hepsini bir hafta içinde izleme fırsatı bulacağız: Altın Palmiye’nin sahibi “Amour” (Michael Haneke), jüri ödülünü alan “Angel’s Share” (Ken Loach), Mads Mikkelsen’e En İyi Erkek Oyuncu ödülü getiren “Jagten” (Thomas Vinterberg), En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahibi “Dupa dealuri” (Cristian Mungui) ve Altın Kamera’nın sahibi bir ilk film “Beasts of the Southern Wild” (Benh Zeitlin). Bunlar dışında festivalde yarışan, İranlı Abbas Kiarostami’nin Japonya’da çektiği “Like Someone in Love” da Filmekimi programında.

Programın popüler hitlerinin başında,  Madonna’nın yönettiği ve kostümleriyle Oscar adaylığının ucundan dönen 2011 yapımı “W.E.” var. Bunun dışında yıldız oyuncu kadrolarıyla dikkat çeken iki tetikçi filmi de öne çıkıyor: Zamanda yolculuk yaparak kurbanlarını temizleyen tetikçiler Joseph Gordon-Levitt ve Bruce Willis’li bilimkurgu aksiyon “Looper“da (Rian Johnson), öz annesini öldürmek isteyen bir gencin karıştığı hikaye ise Matthew McConaughey ve Emile Hirsch’lü “Killer Joe“da (William Friedkin)…

Uzakdoğu sineması ile barışık olanlar Kim Ki-duk’un “Pieta“sını mutlaka görmeliler. Fakat benim gibi Kuzey Sineması‘na hayransanız, “Jagten”in yanı sıra kaçırmamanız gereken bir film daha var: Geçtiğimiz yılın kanımca en iyi filmi “Drive”ın yönetmeni Nicolas Winding Refn’in yapımcılığında “Trainspotting” ve “Lola rennt”i örnek alarak çekilen İzlanda yapımı suç filmi “Svartur á leik” (Óskar Thór Axelsson).

Filmekimi programındaki 2 belgesel de göz kamaştırıcı: Fatih Akın’ın “En Türk filmim” olarak tanımladığı “Der Müll im Garten Eden“, yemyeşil bir cennetken çöplüğe dönüştürülen Trabzon-Çamburnu’nu; Kevin Macdonald’ın “Marley“i ise Bob Marley’i konu alıyor.

Son olarak kendini iyi hissetmek isteyenlere “Little Miss Sunshine”n yönetmenlerinden “Ruby Sparks“ı (Jonathan Dayton & Valerie Faris), deneysel sularda yüzmek isteyenlere, “Wrong” (Quentin Dupieux) ve “Superstar“ı (Xavier Giannoli), Latin Amerika’yı konu alan politik filmleri sevenlere “Infancia clandestina” (Benjamín Ávila) ve “No“yu (Pablo Larraín), Yeni Dalga’yı özleyenlere ise Bernardo Bertolucci’nin “Io e te“si önerilir.

Benim Top10 listem şöyle:

1. Amour (Michael Haneke, Fransa)

2. Beasts of the Southern Wild (Benh Zeitlin, ABD)

3. Jagten (Thomas Vinterberg, Danimarka)

4. Ruby Sparks (Jonathan Dayton & Valerie Farris, ABD)

5. Svartur á leik (Óskar Thór Axelsson, İzlanda)

6. Looper (Rian Johnson, ABD)

7. Io e te (Bernardo Bertolucci, İtalya)

8. Der Müll im Garten Eden (Fatih Akın, Almanya)

9. La vie d’une autre (Sylvie Testud, Fransa)

10. Marley (Kevin Macdonald, ABD)

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN