Güncel Filmekimi 2018 önerileri için tıklayın.

Yeni sezonun habercilerinden, sinemayı ilgiyle takip edenlerin sonbaharı iple çekmesine neden olan Filmekimi, bu yıl 13. kez düzenleniyor. 11-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da Atlas, Beyoğlu, Rexx ve Nişantaşı Citylife sinemalarında gerçekeleşecek Filmekimi programındaki 43 film arasından seçim yapmak isteyenler için programın öne çıkanlarını listeledik.

İşte Cannes, Sundance ve Venedik film festivallerinden ödüllerle dönen, usta yönetmenlerin imzasını taşıyan, farklı sinemalardan Filmekimi önerileri:

Toplam 43 filmin gösterileceği Filmekimi programında bu yıl ayrıca Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olan biyografi Mr. Turner, En İyi Senaryo ödüllü Leviathan ve Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi Le meraviglie (The Wonders) da gösterilecek. Ayrıca programdaki filmlerden Dardenne Kardeşler imzalı Deux jours, une nuit (Two Days, One Night) Belçika’nın, Timbuktu Moritanya’nın, oyuncuları arasında İlyas Salman’ın yer aldığı Simindis kundzuli (Corn Island) Gürcistan’ın, Fehér isten (White God) ise Macaristan’ın aday adayı olarak ülkelerini Oscar yarışında temsil edecek.

filmekimi

***

Filmekimi 2014 Filmleri

En duva satt pa en gren och funderade pa tilvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence | Roy Andersson | İsveç

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 71. Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan’ın sahibi olan film, 2007’de “Du levande” filmi ile beğeni toplayan Roy Andersson’un imzasını taşıyor. Andersson’un yeni filmi, oldukça şairane adını bir Bruegel tablosundan alıyor. Yönetmenin “Yaşam Üçlemesi”nin son filmi de diğerleri gibi insan yaşamından kesitler sunan, drama ve komediyi birleştiren bir film. Filmin merkezinde iki gezgin satıcı bulunuyor ve Andersson bir kez daha çizgisel olmayan bir anlatım seçiyor.

Maps to the Stars| David Cronenberg | Kanada, Fransa, Almanya

En sevdiğimiz yönetmenlerden David Cronenberg’in, ilk gösterimi geçtiğimiz aylarda Cannes Film Festivali’nde yapılan filmi festivalde Julianne Moore’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmişti. Hollywood yaşamına eleştirel bir yaklaşıma sahip olan filmin diğer oyuncuları arasında Mia Wasikowska, John Cusack ve Robert Pattinson var. Maps to the Stars, merkezine Hollywood film endüstrisinin bir parçası olan Weiss ailesinin bireylerini ve 60’lı yıllarda bir aktris olan annesinin hayaletince yalnız bırakılmayan bir başka aktris Havana’yı alıyor.

Mommy | Xavier Dolan | Kanada

Henüz 25 yaşında çektiği beşinci filmi ile Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü efsane bir isimle Jean-Luc Godard ile paylaşan Xavier Dolan’ın son filmi Mommy de Filmekimi’nde. Şiddete meyilli oğlunu tek başına büyütmeye çalışan dul bir annenin hikayesini anlatan film, bu yıl Oscar yarışında Kanada’yı temsil edecek. Dolan’ın bir önceki filmi Tom à la ferme de geçtiğimiz Nisan ayında 33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş ve Radikal Halk Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Il-dae-Il / One on One | Kim Ki-duk | Güney Kore

Uzakdoğu sinemasının ustalarından Kim Ki-duk bir kez daha Filmekimi’nin öne çıkan yönetmenleri arasında yerini alıyor. Son filmleri Pieta ve Moebius da Filmekimi’nde gösterilen Kim Ki-duk’un yeni filmi Il-dae-il, kaçırılan ve tecavüze uğrayarak öldürülen bir liseli kızın ölümünün ardından yedi şüpheliyi arayan yedi Gölgeler Tarikatı üyesine odaklanıyor. Bol cinayetli bu gerilim filmi Venedik Film Festivali’nde gösterilen filmler arasındaydı.

 

Whiplash | Damien Chazelle | ABD

Bağımsız sinemanın kalbinin attığı ve her yıl birbirinden başarılı bağımsız yapımların birbiriyle yarıştığı Sundance Film Festivali’nin bu yılki İzleyici Ödülü ve Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Whiplash, Filmekimi’nin en önemli bağımsızı. İki caz davulcusunu, bir usta ve 19 yaşındaki öğrencisi arasındaki gerilimli ilişkiye odaklanan filmde son yıllarda rol aldığı gençlik filmleri ile yıldızı parlayan Miles Teller ve bağımsız sinemanın vazgeçilmezlerinden J.K. Simmons rol alıyor. Film, yönetmeni Damien Chazelle’in öğrenciliği sırasında çektiği caz müzikalinin ardından gelen ikinci uzun metrajlı çalışması.

 

Adieu au langage / Goodbye to Language | Jean-Luc Godard | Fransa

Sinemanın yaşayan efsanelerinden Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü Xavier Dolan’ın Mommy’si ile paylaşan 39. filmi ile Filmekimi’nde. Farklı video formatlarını kullanan ve 3D denemelerine de yer veren Adieu au langage, yönetmenin mizahi bakışını ve eleştirel dilini klasik müzikten aşka uzanan geniş bir konu yelpazesi ile beraber sunuyor.

 

Turist / Force Majeure | Ruben Östlund | İsveç, Danimarka, Norveç

Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen ve bu bölümün jürisince Jüri Ödülü ile ödüllendirilen Turist, Ruben Östlund’un imzasını taşıyor. Film, İsveçli bir ailenin Fransız Alpleri’ne yaptığı kayak tatili sırasında geçiyor ve başlarına gelen çığ felaketinin aile ilişkilerini nasıl etkilediğine odaklanıyor. Turist, bu yıl Oscar yarışına İsveç’i temsilen katılacak.

 

Björk: Biophilia Live | Nick Fenton, Peter Strickland | İngiltere

Çağımızın en özgün sanatçılarından İzlandalı Björk’ün disiplinlerarası multimedya projesi Biophilia Live bir konser filmi. Sanatçının müziğini telefon uygulamaları ve internet yerleştirmeleri aracılığıyla çok yönlü bir konser performansına dönüştüren projenin son konseri Londra’daki Alexandra Palace’ta gerçekleşmişti.

 

Boyhood | Richard Linklater | ABD

Şimdiden 2014’ün en önemli ve en iyi yapımları arasında yerini alan Boyhood, Before Sunrise / Before Sunset / Before Midnight üçlemesi ile tanıdığımız Richard Linklater’ın imzasını taşıyor. Yönetmenin gerçek zamanlı olarak 14 yılda çekimlerini tamamladığı filmde bir ailenin yaşamlarından kesitler sunuluyor. Her yıl büyüyen çocuk oyunculardaki fiziksel değişimin yanında canlandırdıkları karakterlerin sosyal ve pikolojik değişimlerini de gerçek zamanlı olarak görerek büyüleneceksiniz. Filmin başrolündeki Ellar Coltrane ve yönetmenin gerçek kızı Lorelei Linklater’a Patricia Arquette ve Ethan Hawke eşlik ediyor. Boyhood’un ülkemizdeki ilk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Sürpriz Film olarak yapılmıştı.

 

Rio, Eu Te Amo / Rio, I Love You | Çeşitli Yönetmenler | Brezilya, ABD

Paris, je t’aime ve New York, I Love You filmlerine hayran kaldıysanız, Filmekimi’nde kaçırmamanız gereken film tabii ki bu. Öncülleri gibi birçok yönetmenin şehrin farklı bölgelerini ele aldığı birçok kısa filmden oluşan yapımın durağı bu kez Rio. Yönetmenlerin çoğu zaman kişisel hikayeler anlattığı Rio, eu te amo’da rol alan yıldız oyunculara rağmen başrolde de Rio var. Dünyanın dört bir yanından 11 yönetmenin kısa filmlerinde rol alan oyuncular arasında Harvey Keitel, Fernanda Montenegro, Vincent Cassel, Emily Mortimer, John Turturro gibi oyuncular bulunuyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN