Canavarlar ile yüzleşenler, yeniden doğanlar, bir keşfe çıkanlar… Çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz masalların okuduğumuz kitapların aslında sadece yedi olay örgüsü etrafında dolandığını biliyor muydunuz? Yazar ve araştırmacı Christopher Booker’ın ortaya attığı bu iddia belki bir süre haklıydı ta ki sinema evreni finans ve girişim dünyasını keşfedene kadar. Film seçerken “bugün hangi konuyu izlesem?” diyenlere insanlığa dair bütün detayları ritmi en yüksek şekilde bulabilecekleri bir film listesi ile geliyoruz.

The Founder – New Yorker

Dünyanın neresinde olursanız olun herhangi bir finans merkezinde bulunan restorana giderseniz, neredeyse istinasız bir şekilde neon ışıklar ile yazılan “All work and no play makes Jack a dull boy” yazısı ile karşılaşırsınız. “Sürekli çalışmak ve oyun oynamamak Jack’i sıkıcı bir çocuk yapar.” olarak çevirebileceğimiz bu cümlenin popüler kültürdeki geçmişi Stanley Kubrick’in kült filmi The Shining’e uzanır. Her ne kadar Kubrick, bir otel bekçisi olan ve yazarlık hayali kuran Jack için bu sözleri söylemiş olsa da bütün iş kolları içerisinde büyük riskleri en uç noktalar ile göze alan finans çalışanları ve girişimciler, bu cümleyi bir hayat tarzına çevirmiştir. O zaman, gün içerisinde hem iş saatlerinde hem de iş sonrasında aldıkları riskler ile sinemanın en heyecanlı karakterlerini merceğe alıyoruz.

Finans ve Yatırım Filmleri

Margin Call, IMDb

Margin Call, 2011

Yönetmen J. C. Chandor’un ilk uzun metraj filmi olan Margin Call, birçok ekonomisyen ve film eleştirmeni tarafından Wall Street’e dair çekilen en iyi film olarak anılıyor. 2007- 2008 ekonomik krizinin gerçekleşeceğini fark eden büyük bir Wall Street finans şirketinin yirmi dört saatini konu edinen ve yatırım dünyasının önde gelen isimlerinin aldığı büyük riskleri perde arkasından gerilimin yüksek olduğu bir dil ile beyaz ekrana taşıyan film, Wall Street’in bilinmeyenlerini konu ediniyor.

Too Big To Fail, IMDb

Too Big To Fail, 2011

Too Big To Fail, 2008 ekonomik krizinden etkilenen büyük şirketleri ve onların bu krizi başarılı şekilde atlatmak adına attığı adımları geniş bir perspektiften inceliyor. Curtis Hanson’ın en dikkat çeken filmlerinden biri olan Too Big To Fail, merkezine Amerikan Hükümeti’ni ve Wall Street’in büyük şirketlerini alıyor. Perde arkasında ekonomik krize sebep olan faktörleri inceleyen film, gerçek hayattan isimleri cesurca ve adrenalini yükselterek beyaz ekrana taşıyor.

The Wolf of Wall Street, IMDb

The Wolf of Wall Street, 2013

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin beş Oscar adaylığı bulunan The Wolf of Wall Street; Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Jonah Hill, Matthew McConaughey gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ile Hollywood’un dev isimlerini bir araya getiriyor. Finans sektöründe baştan doğanlar, kendileri canavara dönüşenler, trajedi ve komedinin yan yana geldiği bu film merkezine sektörün en sansasyonel ve kaotik anlarını taşıyor. Amerikan girişimci Jordon Belforf’un hayatına dayanan ve Belforf’un da yer yer sahnelerde göründüğü The Wolf of Wall Street, bir karakterin finans dünyasında kendini kontrol edememeye başladığında hırslarının nelere sebep olabileceğini araştırıyor.

The Big Short, IMDb

The Big Short, 2015

2016 Akademi Ödülleri’nde Charles Rudolph ve Adam McKay’e En İyi Senaryo ödülünü getiren The Big Short, 2006 ve 2007 yılları arasında bir grup yatırımcının Amerikan ipotek piyasasının ne kadar yozlaşmış olduğunu fark etmelerini konu ediniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi Hollywood’un en sevilen isimleri yer alıyor. Hesaplamalar üzerinden alınan riskleri anlatmakta usta bir isim olarak kabul gören Adam McKay imzalı bu film, 2008 ekonomik krizini ön gören dört farklı ismin hikâyelerini akıcı bir dil ile beyaz perdeye taşıyor. Film; finans dünyasının ahlaki ikilemlerini popüler kültürden izler ile akıcı bir şekilde tartışıyor.

Becoming Warren Buffett, MUBI

Becoming Warren Buffett, 2017

Becoming Warren Buffet belgeseli, Nebraska’da herkesin dikkatini çeken bir çocukluktan bugünün en zengin beşinci ismi olmasına kadar yatırımcı ve iş insanı Warren Buffett’nin başarılar ile dolu geçmişine dair bir retrospektif sunuyor. Özellikle son dönemlerde aldığı yeni stratejik kararlar ile hakkında çok fazla konuştuğumuz Buffett, dünyanın en saygı duyulan kişilerinden biri olarak tanınıyor. Becoming Warren Buffett belgeseli, Buffett’nin de katılımı ile yatırımcının matematik dehasından müzik tutkusuna kadar bir başarının arkasındaki çok yönlü emekleri göstermeyi amaçlıyor.

Money Explained, Netflix

Money Explained, 2021

Money Explained, finans dünyasına yeni giriş yapan kişilere özel kredi kartlarından emekliliğe kadar paraya dair bilinmesi gereken temel noktalar ile bir harita sunuyor. İzleyicileri belgeselin sade dili ve hızlı görüntüleri ile finansa dair eğlenceli bir yolculuğa çıkarmayı amaçlayan Money Explained, beş bölümden oluşuyor. Her bölümde girişimcilik ve finans dünyasına dahil olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken yerlerin altını kalın bir şekilde çizen belgesel serisi, bugüne kadar yapılan hataların ve başarıların ise sebeplerini araştırmak amacıyla geçmişe doğru bir zaman yolculuğuna çıkıyor.

Girişimcilik Filmleri

Startup.com, Pennebaker Hegedus Films

Startup.com, 2001

Günümüz girişimcilik dünyasında önemli bir yere sahip olan internetin gücünü yakın merceğe alan Startup.com belgeseli, 90’lı yılların sonunda gerçekçi hedeflerin dışında kalan hayaller ile kurulan bir medya şirketi govWorks.com’un batışına giden yoldaki hataları inceliyor. Gerçek hayattan toplanan görüntüleri dinamik bir dil ile birleştiren belgesel, girişimcilik dünyasında sık görünen hataları ön plana çıkarmayı amaçlıyor. 2001 senesinde Sundance Film Festivali’nde ilk kez gösterilen Startup.com belgeseli, girişimcilik projelerinin perde arkasında yaşananları gün yüzüne çıkarıyor.

The Pursuit of Happyness, IMDb

The Pursuit of Happyness, 2006

Will Smith’in en sevilen filmlerinden biri olan The Pursuit of Happyness, özellikle hepimizin içindeki umuda tutunma ve hayal kurma ihtiyacına sesleniyor. Gabriele Muccino imzası taşıyan bu film, evsiz bir satış elemanının New York’ta stajyer borsa uzmanı olması ile hayatının nasıl değiştiğini merkeze alıyor. Borsa sektörüne dahil olarak hayatını sıfır noktasından yükselişe çıkarmayı başaran Chris; izleyicilere pes etmemeyi ve doğru adımlar atarak ilerlemenin kazandırdıklarını gösteriyor.

The Intern – IMDb

The Intern, 2015

İç ısıtan filmlerin usta yönetmeni Nancy Meyers’in girişimcilik dünyasına alışılmışın dışında yaklaştığı The Intern filmi, yetmiş yaşındaki Ben Whittaker’ın emekliliği geride bırakarak bir moda girişim şirketinde staja başlamasını konu ediniyor. Robert De Niro ve Anne Hathaway gibi Hollywood’un en sevilen isimlerini oyuncu kadrosunda bir araya getiren film, yeni başlangıçların zorlu fakat ilham verici hikâyelerini beyaz perdeye taşıyor. Anne Hathaway’in bir girişimci olarak karşımıza çıktığı filmin komedi dilinde girişimciliğe dair verdiği birçok öğüt satır aralarında yer alıyor.

Joy – IMDb

Joy, 2015

Umut ve güç gibi kavramları filmlerinde ustaca işleyen yönetmen David O. Russell’ın imzasını taşıyan Joy filmi, güçlü bir aile şirketinin kurucusu olan karakterin hikâyesini beyaz perdeye aktarıyor. Kariyerinde hızlı bir çıkış yapan Jennifer Lawrence ve Robert De Niro, Bradley Cooper gibi Hollywood’un en sevilen isimlerini bir araya getiren filmin ayrıca 2016 Akademi Ödülleri’nde Jennifer Lawrence’a En İyi Kadın Oyuncu adaylığı getirdiği bir başarısı bulunuyor. Film, Joy karakterinin bir şirket kurarken yaşadığı güçlükleri merkeze alıyor.

The Founder – Eater

The Founder, 2016

1950’li yıllarda daha yeni bir girişim olan McDonald’s restoranının alınan doğru kararlar ile nasıl dev bir yemek zincirine dönüştüğünü konu edinen The Founder, gerçek hayattan bir girişimcilik projesinin başarısına dair retrospektif sunuyor. Ray Kroc’un, Richard ve Maurice McDonald kardeşler ile tanışmasını konu edinen film başarının vizyon, ısrar ve doğru iş birliklerinden geçtiğinin altını çiziyor. The Founder, 1929 Büyük Buhran’ın etkilerini bir avantaja çevirmeyi başaran McDonald’s kurucularının hayatını ve başarılarını beyaz perdeye taşıyor.

***

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

Kapak Fotoğrafı: The Wolf of Wall Street, IMDb

İlginizi çekebilir: Odea’dan Sanat Yatırımı