Finlandiya’nın başkenti Helsinki, Nordik ülkelerin en dikkat çekici şehirlerinden biri. Her ne kadar dikkat çekici ve etkiliyeci olsa da kendilerine özgü bir mutfakları ne yazık ki yok. Helsinki’ye gittiğimde özellikle mutfak kültürleri bana oldukça garip gelmişti ve bu yüzden açıkcası çok zorlanmıştım. Genel olarak mutfaklarına pek yakın olduğumu söyleyemem, ancak ren geyiği ve somonu sevdiğim için diğer yemeklere nazaran bu konuda ciddi bir sorun yaşamadım. Herkesin bildiği gibi  Finlandiya’da gastronomi denilince akla deniz ürünleri ve ren geyiği eti gelir. Bu iki lezzete yakından bakalım.

Deniz Ürünleri İle İlgili Lezzetler

Deniz ürünleri Finlandiya mutfağının vazgeçilmezi. Deniz ürünlerinde en geniş yer tutan ise elbette somon. Somon ile yapılan değişik tatlar Helsinki mutfağında yerini almış. Soğuk somon fümesi (Kylmasavustettu Lohi), Füme somon balığı, tuz ve dereotuyla yapılan Gravlax (Graavilohi) bu değişik lezzetlerden sadece birkaçı… Baltık Deniz’i’nden çıkan ringa balığı Silakka; tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku ve çiğ tuzlama somon Graavilohi çok sevilen balık çeşitlerinden.

Finliler aslında balığı çok farklı şekilde kullanıyor. Balık turşusu ya da balık etli börek hiç duydunuz mu? Fin mutfağında bu iki çeşit yerini almış durumda. Ringa balığı turşusu ve balık etli börek diğer adıyla “Kalakukko” bana çok uzak iki lezzet aslında. Denemeyi hiç düşünmedim doğal olarak. Siz farklı tatlara açık biriyseniz listenize eklerin derim. Çoğumuzun bildiği gibi balık çorbaları da mevcut. Kremalı alabalık çorbası (Lohikeitto) bu tatlardan biri. 

Deniz ürünleri çok yaygın olduğundan buna paralel olarak birçok farklı pişirme yöntemleri de karşımıza çıkıyor. Kaynatma, tütsüleme, tuzlama gibi çok farklı pişirme yöntemleri var. Paylaştığım videoda bu pişirme yöntemlerine tanık olacağız.

youtube play youtube play

Ren Geyiği İle İlgili Lezzetler

Ren geyiği oldukça meşhur bir lezzet. Geleneksel Fin yemekleri arasında yer alan Ren geyiği sote diğer adıyla “Poro” en sevilen lezzetlerinden biri. İlk başta ren geyiği yemeyenler için biraz garip gelse de lezzetiyle harika bir yemek. Yolunuz düşerse mutlaka denemenizi öneririm. Ben de arkadaşlarımla bu lezzeti denemek için bir restorana gittim. Menüde ren geyiğiyle ilgili bir çok yemek önerdiler; biz de hem ren geyiği yemeğini hem de çorbasını sipariş ettik. Yemeğin üstünde küçük kırmızı yuvarlak bir şeyler vardı, o dikkatimi çekti ve bunların ne olduğunu sordum: “Cloudberry” (Girabulu) adında bir meyve olduğunu öğrendim. Ren geyiği yemeğin üstüne bu meyveden serpiyorlar ve lezzet et ile bütünleştiğinde güzel bir aroma veriyor. Şunu belirtmeliyim; ren geyiği yemek fiyatları oldukça pahalı.

Ülkede Ren geyiğinin sütünden de faydalanılıyor. Finlandiya’ya özgü “Leipajuusto” olarak bilinen peynir çeşidi genel olarak inek sütünden yapılsa da ren geyiği ve keçi sütüyle de yapılıyor. Bu peynir ekmek peyniri olarak da biliniyor.

Sert iklim koşullarıyla yaşamak için zor bir bölge olarak anılsa da yüksek yaşam seviyesi, düşük suç oranı ve kaliteli eğitim sistemleriyle ünlü ülkeleriyle bir çok turisti kendine çekmektedir. Ben de o turistlerden biriyim elbette. Ancak itiraf etmeliyim ki mutfakları bana oldukça uzak. Sadece ren geyiği ya da deniz ürünleri aslında bir yere kadar. Ama siz yeni tatlara açıksanız buraya geldiğinizde eminim çok farklı lezzetler bulabilirsiniz. Son olarak, benim gibi tatlıya düşkün biriyseniz özellikle “Korvapuusti” olarak bilinen tarçınlı çöreği tavsiye ederim. Afiyet olsun!