Magger’lar olarak yeni yerleri ilk keşfeden olmayı, özgür zamanlarımızda ruhumuzu besleyecek kültür-sanat etkinliklerine katılmayı, yeni tatlar denemeyi ve şehrin nabzını tutmayı seviyoruz. Peki, uzun süren zorlu bir sürecin ardından bütün bunlara her zamankinden daha aç olduğunuz bir dönemde, İstanbul’da, tüm bu etkinlikleri bir arada sunan yeni bir buluşma noktası olduğunu söyleseydik? Fişekhane, kültür sanat merkezi, sinemaları, galerileri, restoranları, kafeleri; kokuları, tatları, sesleri, görkemli tarihiyle kentsel kültüre öncülük edecek benzersiz bir adres!

Fişekhane Büyükyalı

Fişekhane kimlere mi hitap ediyor? Sinefillere, sanatseverlere, moda severlere, gastronomi tutkunlarına ve genel anlamda şehrin tarihi atmosferini yansıtan mekanlarda vakit geçirmekten keyif alan herkese… Çünkü burası estetik değerlerin korunarak, modern hayatın gereksinimleri doğrultusunda titizlikle restore edildiği bir mekan.

https://www.instagram.com/p/CAe93wSgd_2/

Savaşlarla dolu bir dönem olan 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının göstergelerinden biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümâyûnu” bünyesindeki önemli yapılardan biri olma niteliğini taşıyan Fişek Fabrikası (Fişekhane), iki yüz yıla yakın geçmişiyle İstanbul’un en önemli tarihi değerlerinden biri.

Şimdi gelin Fişekhane’de neler yer alıyor birlikte göz atalım.

Fişekhane: Kültür & Sanat’tan Gastronomiye

Tiyatro Tutkunları İçin

Fişekhane

Sevdiğimiz yeni ve eski pek çok sahneyi kaybettiğimiz günlerin ardından yeni bir kültür & sanat durağı arayanları mutlu edecek bir gelişme. Fişekhane; tiyatro, konser ve çağdaş sahne sanatlarına, dünyaca ünlü performanslara ev sahipliği yapacak farklı özelliklere sahip sahneleriyle İstanbullu sanatseverlerin hayatına yepyeni renkler katmak için geliyor. Bölgenin en büyük ve en kapsamlı performans sanatları merkezi olmaya aday olan mekanda 410 kişilik performans sanatları merkezi ve iki tiyatro salonu yer alıyor.

(Tiyatronun dolu hali – ajanstan bekleniyor.)

Tiyatroyla kavuşmak için heyecanla bekleyenlerdenseniz sezonu, Tatbikat Sahnesi’nin adından çokça söz ettiren yapımı Fahrenheit 451’i izleyerek 22 ve 23 Kasım tarihlerinde Fişekhane’de açabilirsiniz. Üstelik burada görebileceğiniz oyunlar yalnızca Fahrenheit 451 ile sınırlı değil; Evlat, Madam Giyotin, Komik, Bir Delinin Hatıra Defteri gibi pek çok yeni ve klasikleşmiş oyun Fişekhane sahnelerinde sizleri bekliyor. Etkinlik takvimine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatseverler İçin

Cocoon

Yaratıcı enerjinin yeni merkezi olmayı hedefleyen bir mekanda elbette sanatseverler de unutulmuş değil. Türkiye ve dünyadan pek çok sanatçının en özel eserlerinin sergileneceği Contemporary Istanbul Vakfı, Fişekhane’de bulunan mekânı Cocoon’da sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerine başladı bile. Bir süredir içinde hapsolduğumuz kozalarımızdan çıkmak ve sanatla yeniden buluşmak isteyenlerimiz için yeni sergi ve üretim mekânı Cocoon mutlaka listeye alınması gereken, heyecan verici ve yeni adreslerden bir tanesi.

Sinemaseverler İçin

(Cinemo fotoğrafı)

İstanbul’un Eski Sinemaları yazımızda kapanan sinemalarla birlikte kent hafızasının önemli kayıplar verdiğinden söz etmiştik. Bir yandan nostaljik mekanlarla ayrılmanın üzüntüsünü yaşarken, güzel gelişmeler de olmuyor değil elbette. Eğer siz de AVM sinemalarını tercih etmeyenlerdenseniz, kategorisine koyanlardansanız Fişekhane’de yer alan Cinemo, 170 yıllık bir tarihi bina içinde olması ve atmosferiyle, sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz özel adreslerden biri olmaya aday. Üstelik Cinemo 6 salonu ve son teknolojiye sahip altyapısıyla sinema keyfini yüksek standartlara taşımayı hedefliyor.

Not: Cinemo, pandemi dolayısıyla Eylül 2021’de açılacaktır.

Gastronomi Tutkunları İçin

Zennup

İtiraf edelim pek çoğumuz yemek için yaşayanlardanız! Çünkü yemek yemek yalnızca doymanın ötesinde; yeni tatlar ve kültürler keşfetmek, sevdiklerimizle birlikte keyifli ve kaliteli zaman geçirmek ve anılar biriktirmek anlamında geliyor. Kendine has tarzlarıyla, Türk ve dünya mutfağının en lezzetli yemeklerini sunan seçkin restoran ve kafeleri ve ödüllü şefleriyle gastronomi dünyasının yeni ve değişmez merkezi olmayı hedefleyen Fişekhane de bu anılarınıza yenilerini eklemek için ziyaret edeceğiniz duraklardan biri olabilir.

Komşu Kahve

Zennup’tan (Evet bildiğiniz Zennup!) Komşu Kahve’ye Datça Murat Çiftliği’nden Fırın-ci’ya Cookshop’tan Starbucks’a birbirinden güzel restoran ve cafe Fişekhane’de yer alıyor.

Ek olarak buradaki gastronomi yolculuğu yalnızca restoran ve kafelerde tattıklarımızla sınırlı değil: Farklı ülkelerde gezerken organik ürünlerin yer aldığı semt pazarlarında alışveriş yapmaktan keyif alanlara müjde. Fişekhane’de her Cumartesi kurulan Semt Pazarı’nda ekolojik sertifikalı gerçek organik ürünler bulmak mümkün. Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan bu organik pazar ve gurme market, doğal ve tatmin edici lezzetler konusunda hassas olanlar için müthiş bir alışveriş deneyimi vaat ediyor.

Yıldırım Mayruk

Görsellik, tatlar, dokular, sesler ve kokuların birbirine karıştığı Fişekhane beş duyumuzu beslerken tüm bu bahsettiğimiz etkinliklere ek olarak modaseverlerin de ilgisini kendinde toplamayı hedefliyor. Daha önce Yıldırım Mayruk defilesi ve Mercedes-Benz İstanbul Moda Haftası kapsamında tasarımcı ve konuklarla birlikte gerçekleştirilecek canlı yayınlara ev sahipliği yapan mekan, gelecekte de farklı etkinliklere sahne olmak için gün sayıyor.

İstanbul’un kültür sahnesinde yerini alan Fişekhane ile artık tanıştığımıza göre dilerseniz etkinlikleri ve yenilikleri Instagram hesapları ya da web-siteleri üzerinden takip edebilirsiniz. Yaratıcılığımızı ve ruhumuzu besleyen noktalarda buluşmak üzere!

İlginizi çekebilir: Fişekhane Organik Semt Pazarı