İstanbul’da kültür-sanatla dolu, keyifli bir gün geçirmek ister misiniz? Sergilerden, oyunlara, konser ve açık hava sinemasına uzanan dopdolu bir gün… Ayrıca sizleri gastronomik bir yolculuğa çıkaracak, Türk ve Dünya mutfağının en güzel örneklerini deneyimleyebileceğiniz restoranlarla da gününüze tat katmak isterseniz Fişekhane mutlaka radarınızda olmalı. 200 yıllık tarihi geçmişiyle Fabrika-i Hümayun Fişekhane, dünya standartlarında bir restorasyon projesiyle; kültür-sanat, lezzet ve yaşam alanına dönüştürülerek biz İstanbullulara keyifli anlar katacak bir “keşif rotası” olma özelliği taşıyor.

Fişekhane’yi Keşfedin

Gastronomi Tutkunlarına Özel Geniş Bir Seçki

Fişekhane, konuklarına aynı çatı altında hem Türk hem de Dünya mutfağının en güzel örneklerini sunuyor. Fişekhane’de geleneksel lezzetlerden modern tatlara, damak tadınıza uyum sağlayan her türlü seçeneği deneyimleyebilirsiniz. Gastronomi tutkunları için geniş bir seçki sunan Fişekhane’nin lezzet duraklarında, hem mekan içerisinde hem de ağaçlarla çevrili, huzurlu avlusunda benzersiz tatlara doğru, keyif dolu bir keşfe çıkabilirsiniz.

Fişekhane’de herkesin kendisinden, kendi kültüründen bir şeyler bulması mümkün. Dilerseniz Türk mutfağının en güzel örneklerini Zennup 1844de deneyimleyebilir, tahinin birçok farlı reçetesini İstanbul’dan sonra Beverly Hills’e taşıyan The Levant Tahinier‘de tadabilirsiniz. Boşnak mutfağının modern yorumuna tanık olmak için Ferida‘yı keşfedilecekler listenize alabilirsiniz.

Benzersiz sunumuyla Diyarbakır yemeklerini İstanbullularla buluşturan Fırın-ciyı, Uzak Doğu lezzetleriyle SushiCo‘yu ve menüsüyle herkesi mutlu edecek Cookshop‘un da Fişekhane’de olduğunu hatırlatalım.

Gastronomi turumuzun sonuna gelmişken güzel bir haber de verelim: Lübnan ve Akdeniz mutfağının vazgeçilmez ismi Al Hallab 1881 ile birlikte yeni nesil gastro meze kültürünün önemli temsilcisi Rupa çok yakında Fişekhane’de lezzet tutkunlarının radarına girecek mekanlar arasında…

Pazar Yeri‘nde Yeni Nesil Alışveriş Deneyimi

Fişekhane | Pazar Yeri

Fişekhane’de gastronomi tutkusu sadece restoran ve kafelerle sınırlı değil. Fişekhane bünyesinde yer alan Pazar Yeri, ziyaretçilerine geniş bir avluda, adeta bir semt pazarı deneyimi sunuyor. Pek çok butik ve yerel markanın yer aldığı bu alanda baharatlardan, zeytinyağlarına, soslara ve yumurtalara dek akla gelebilecek her türlü organik ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Gününümüzü Kazandırılan Tarih Olarak Fişekhane

youtube play youtube play

Fişekhane’nin duvarlarının tarihi dokusu konuklarına nostaljik deneyimler yaşatıyor. 200 yıllık ahşap ve taş duvarlar “yapıya minimum müdahale” anlayışıyla ciddi bir onarım sürecinden geçmesiyle bizleri adeta o tarihi anlara ışınlıyor. Fabrika-i Hümayun Fişekhane, özgünlüğünün korunması, tarihsel, kültürel ve estetik niteliklerinin kaybedilmemesi adına geleneksel yapı malzemeleri ve tekniklerini günümüze taşıyan benzersiz bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Fişekhane

Bodrum’dan gelen gulet ustaları, ahşabı tanıyan eller, Fişekhane’nin zamanını geri çevirmeye yardımcı olmuş. Tüm bu süreçte bir yapının değil kent belleğinin ve kültür tarihinin de yapılarla birlikte onarılması ise takdire şayan. Bu sürdürülebilir anlayışın devamı olarak fabrika sahasındaki değerli ağaçlar da koruma kapsamına alınmış.

Fişekhane

Hatta Fişekhane’de gezerken, restorasyon sürecinde tek tek numaralandırılarak korunmaya alınan ağaçların üzerindeki levhaları görebilirsiniz.

Fişekhane’nin lezzet duraklarını merak ediyorsanız detaylar için hemen tıklayın.

Hem Şehrin Hem de Bölgenin Benzersiz Kültür-Sanat Alanı

Tiyatro, sinema, sergi alanı… Fişekhane şüphesiz yer aldığı bölgenin en yeni ve benzersiz kültür sanat alanı olma niteliğini taşıyor. Gelin şimdi detaylara beraber bakalım;

İstanbul’un En Yeni Tiyatro Sahnesi

Fişekhane | Erdal Beşikçioğlu

Fişekhane’nin tiyatro, konser ve çağdaş sahne sanatları ve de dünyaca ünlü performanslara ev sahipliği yapan, tarihi atmosfere sahip geniş sahnesi görenleri kendisine hayran bırakıyor. Fişekhane’de tarihi ambiyansın korunmasının yanı sıra farklı ihtiyaçlara göre şekillenebilen iki tane tiyatro salonu bulunuyor. Özellikle 12,5 metreye varan yüksek tavanları ile ferah bir ortam sunan Fişekhane sahneleri ile birbirinden özel etkinlikleri bu tarihi doku eşliğinde deneyimleyebilirsiniz.

Sanatseverler Cocoon’da Buluşuyor 

Fişekhane | Sergi

Contemporary İstanbul Sanat Vakfı’nın ilk sergi ve üretim mekanı olma özelliği taşıyan Cocoon, Fişekhane bünyesindeki mekanıyla sanatseverleri ağırlıyor. Türk ve global sanatçılarının eserlerini İstanbul’daki sanatseverlerle buluşturmayı hedefleyen Cocoon’da 6 Ağustos’a kadar devam edecek güncel sergi “Hareket Eden Anılar” ise Borusan Contemporary ve Contemporary Istanbul Vakfı iş birliğiyle düzenleniyor. Küratörlüğünü Ayça Okay’ın gerçekleştirdiği sergiye, Italo Calvino’nun 1972 yılında yayınladığı Görünmez Kentler adlı klasik eseri ilham oluyor.

Cinemo ve Açık Hava Sineması

Fişekhane | Açık Hava Sineması

Fişekhane, kent hafızasını tazelerken sinema tutkunlarını da unutmuyor. Dilerseniz filmlerinizi İstanbul’un en ferah salonlarından Cinemo’da izleyebilir ya da yaz aylarına özel olarak kurulan açık hava sinemasını deneyimleyebilirsiniz. Fişekhane’de Türkiye ve Dünya sinemasından seçkin yapımlar, tarihi su kulesinin atmosferinde sinemaseverlerle buluşuyor. 

Fişekhane’nin kültür sanat programını merak ediyorsanız detaylar için hemen tıklayın.