İspanya deyince akla ilk gelen şey, isyanın ve meydan okumanın sanatı, arkasında kocaman bir tarih barındıran dans; flamenko. Duyguların dilden vazgeçip bedende can bulduğu olağanüstü var olma hali. Yükselişin ve çöküşün, mutluluğun ve kızgınlığın, neşenin ve hüznün, kutlamanın ve yasın; tüm tezatlıkların dansı. Belki yeni tanışacaksınız, belki siz de benim gibi uzun süredir flamenko yapıyorsunuz ve karantina sebebiyle stüdyonuza gidemiyorsunuz. İşte bu yazı sizin için! Mart ayından itibaren katıldığım 5 farklı hocanın, 5 farklı online dersi… 

Flamenko Nedir?

‘5  Maestro(a) 5 Online Ders’ten önce biraz daha flamenkodan bahsetmek istiyorum. Flamenko sadece, kırmızı-siyah puantiyeli elbiseden, kırmızı gül ve kocaman küpelerden ibaret olmadığı gibi ‘isyan’ ve ‘meydan okuma’ ifadeleri de tek başına yüzeysel kalabilir. Flamenko acıyı, öfkeyi, karşı duruşu, aşkı, ölümü anlatır; evet! Arkasında büyük bir tarih vardır; kesinlikle evet! Ancak tüm bunların dışında da varlığını sürdürür. Mesela  anne karnındaki bir bebeğin tekmeleri de flamenkodur. O çok beğendiğiniz ‘şey’i almak için giriştiğiniz pazarlık da… Sadece yürümek bile… Bu arada kabul ediyorum, 6 yıllık flamenko yolculuğumun en iyi Bulerias performansını – freelance dijital danışmanlık hizmeti verdiğim bir markaya-  çok öfkeli olduğum bir zamanda yapmıştım. 

Bir sonraki yazımda flamenkonun daha derinine ineceğim ama ‘5 Maestro(a) 5 Online Ders’e geçmeden önce en son şunu söylemek isterim; flamenko, ayak tabanından yukarı doğru yükselir, dışarı çıkar ve iyileştirir. Umarım size de bana geldiği kadar iyi gelir. 

Online Flamenko Dersleri

Rina Orellana ile Online Flamenko: #1

youtube play youtube play

Rina Orellana’yı özellikle yeni başlayanlar için öneririm. Elbette ileri seviyeleri de tatmin edecek çalışmalar var ama diğer birçok videoya göre daha anlaşılır olması yeni başlayanlar için önemli bir avantaj. Dönüş tekniklerinden palmas’a kadar pek çok çalışma videosuna Rina Orellana — Online Flamenco Studio hesabından ulaşabilirsiniz. Web sitesi üzerinden 10 günlük ücretsiz deneme dersine kayıt yaptırabilirsiniz ama şimdilik onun için bir bekleme sırası var. Siz yine de mail adresinizle beraber kayıt yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yine aynı site üzerinden 5 günlük flamenko challenge’ına katılabilirsiniz. 5 gün boyunca 10 dakikalık çalışma videolarını mailinize iletiyor. Online Flamenco Studio FREE Community Group hesabı üzerinden de gönderdiği videolarla ilgili soruları yanıtlamak için canlı yayın buluşmaları düzenliyor. Tüm bu 5 günlük çalışma videolarınızı çekip Online Flamenco Studio FREE Community Group hesabında paylaşırsanız 3 aylık ücretsiz online ders kazanma şansınız oluyor. Rina Orellana açık ara farkla interneti en iyi kullanan flamenko eğitmeni. 

Jose Manuel Alvarez ile Online Flamenko: #2

youtube play youtube play

Jose Manuel Alvarez uzun zamandır takip ettiğim ve hayran olduğum bir dansçı. Hem sahnede izlemek hem de bir gün dersine katılmayı çok istiyordum. Bu sene Bostancı Gösteri Merkezi’nde kendisini izleme şansına sahip oldum. Mayıs sonu gibi de Tadah Artist Habitat’ da ders alacaktım ama Koronavirüs sebebiyle 2021 yılında buluşmak için sözleştik. Yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Hatta ileri seviyedekiler için bile! Diğer yandan da zorlanmadan ilerlemek de pek mümkün değil. O yüzden ağlaya ağlaya da olsa La Patá Flamenco hesabını takip etmenizi ve çalışmanızı öneririm. Sonrasında çok çok çok keyif alacaksınız. 

Sara Martin ile Online Flamenko: #3

Sara Martin’i ağırlıklı olarak ayak tekniği çalışmak için takip ediyorum. Üst beden ve castanet çalışma videoları da var. Sadece önden çekim olunca hangi ayağı yaptığını anlamak biraz zorlaşıyor. Planta mı, golpe mi derken 1 saat boyunca farklı ayak versiyonlarını deneyerek doğru ritmi yakalayabildiğim bir gün geçirdim mesela… Bulduktan sonraki haz da hangi kelimeyle açıklanır, inanın bilmiyorum. En iyisi siz de deneyin ve benimle paylaşın. 

Juan Paredes ile Online Flamenko: #4

youtube play youtube play

Juan Paredes’in buleria’sı çok keyifli! Juan Paredes and Territorio Soniquetero hesabından düzenlediği canlı yayınlarla beraber dans edebilirsiniz. Duyurularını da Instagram hesabından paylaşıyor. Kaçırmamak için takip etmenizi öneririm. Jose’nin bulerias’ını ne kadar ağlayarak çalışıyorsam, Juan’da o kadar fiesta tadında geçiyor.  

Amelia Vega ile Online Flamenko: #5

youtube play youtube play

Amelia Vega’yı ayak teknikleri için genellikle Amelia Vega – Flamenco hesabı üzerinden takip ediyorum. Youtube ve Instagram’ı da var! Üst beden çalışmaları, postür ve duruş için özellikle yeni başlayanlar Amelia Vega Flamenco hesabını takip edebilir. 

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Dolo Iglesias

İlginizi çekebilir: Damla Sekman’dan Dans Türleri