Renkli kişiliği tasarımlarına yansıyan, Fonfique markası kurucusu Ceylan Kolat’ı yakından tanıyoruz…

hipicon.com tasarımcılarından Ceylan Kolat, nam-ı değer Fonfique Hanım ile markası hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

miss-fonfique-kare-web

1. Fonfique nasıl ortaya çıktı?

İllüstrasyon bölümü mezunuyum ve bir kaç yıl desen tasarımcısı olarak çalıştım. Fonfique hep kurmak istediğim bir oluşumdu. 10 günlük bir Hindistan seyahatinden sonra artık zamanının geldiğini düşündüm ve desenlere olan tutkumu başka insanlarla paylaşmaya karar verdim. Daha sonra desenlerimin hangi ürün gamıyla daha çok yakışabileceğini düşündük ve ortaya bir aksesuar koleksiyonu çıktı.

ljl

2. Markanızın isminin bir anlamı var mı, nereden geliyor?

Fonfik Hanım benim ailedeki takma ismimdi. Doğduğumda annem koymuş. Okulu bitirirken işimde bu ismi kullanmak istediğimi biliyordum. Bu isim desenlerimizin dilini güzel tamamlandığını düşünüyorum.

3. Fonfique markasının yaratıcısı olarak bir gününüz nasıl geçiyor?

Haftanın bir kaç günü ofiste olmaya çalışıyorum. Diğer kalan günlerde üreticileri ziyaret ediyorum ya da evde suluboya çizimlerime zaman ayırıyorum. Ofisimiz Beyoğlu’nda olduğu için sık sık değişik mekanları gezme fırsatım oluyor. İş çıkışı bir sergi ya da yeni açılan bir yerde öğle yemeği.

yıık

4. Ürünlerinizdeki desen tasarımları size ait, yaratma sürecinde nelerden ilham alıyorsunuz?

Fonfique, genel olarak hayvanlardan ve doğadan ilham alan bir marka. Seyahat ettiğimiz yerler, takip ettiğimiz yayınlar ya da bir film bile olabilir. Renkli olan her şeyin bizi heyecanlandırdığı ve ilham verdiğini söyleyebiliriz.

hghg

5. Esinlediğiniz ve ilgiyle takip ettiğiniz sanatçılar ve tasarımcılar kimler?

Tasarımcılar arasında Kelly Wearstler, Massimo Giorgetti, Stefan Sagmeister aklıma ilk gelenler. Sanatçılarda ise, Wes Anderson, Tim Walker, Jeff Koons gibi renkli dünyaları olan sanatçılara hayranım.

6. Koleksiyonunuza yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz, Fonfique’i gelecekte neler bekliyor? 

Fonfique, gündelik hayatınızda rahatça kullanabileceğiniz ürünler tasarlamayı ve onları neşeli bir hale getirmeyi amaçlar. Önümüzdeki koleksiyon için organize olmanızı kolaylaştıracak yeni ürünler geliştiriyoruz. İleride desenlerimizi başka yüzeylerde de  de karşınıza çıkarmayı planlıyoruz.

vfd

7. Kendi markasını oluşturmak isteyen genç tasarımcılara tavsiyeleriniz neler?

Sanırım en gerekli olan şey sabredebilmek ve çok çalışmak. Yeni bir oluşumda, başta kendinizi incelemenizi önerebilirim. Gerçekten kendinizden birşey katabilirseniz yapacağınız markanın temelinin daha sağlam olacağını düşünüyorum.

8. İstanbul’da en beğendiğiniz sanat/tasarım lokasyonlarını bizimle paylaşır mısınız? 

Soho House’un rahatlığı ve aktiviteleri son zamanlardaki favorim. Sanayi 313, Magnolia Culture, Pera Müzesi, Fil Books, Backyard/BackBar, C.A.M. Galeri beğendiğim yerler arasında.

9. Son olarak, hipicon.com’dan en beğendiğiniz 5 tasarım ürünü bizimle paylaşabilir misiniz?

Bornn – Oh Coffee Kupa

Merve Kahraman – Diplopia Sehpa

Rifle Paper Co – Capri Tin Tarif Kutusu

Fonfique – Aura Nana Makyaj Çantası

Boho Vesper – Natura Sweatshirt

guh