Mutfak, evin en keyifli, belki de en çok vakit geçirilen alanı. Evlerimizin kalbi olarak da tanımlayabileceğimiz mutfaklarımızda işleri kolaylaştırmak, yemek yapma sürecini daha pratik ve keyifli kılmak için neler yapabiliriz, hiç merak ettiniz mi? Eğer ettiyseniz bu yazıda sizlerle mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak küçük fakat önemli ipuçlarını paylaşacağız, hazırsanız başlayalım.

Franke ile Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Makarnayı Soğuk Suda Dinlendirin

Makarnanızı pişirmeye başlamadan önce birkaç saat boyunca soğuk suda dinlendirdiğinizde, pişirme süresini 1-2 dakikaya kadar düşürebilirsiniz. Siz de makarna pişirmeden önce bu yöntemi kullanarak hem zamandan, hem de enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Limonları Mikrodalgaya Atın

Başlık her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, limonlarınızı mikrodalgada kısa bir süre, yaklaşık olarak 20-25 saniye kadar beklettikten sonra sıktığınızda, hem daha kolay sıkıldıklarını, hem de çok daha fazla limon suyu çıktığını göreceksiniz.

Franke ile Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Tereyağını Küçük Parçalara Bölün

Eğer dolaptan çıkardığınız tereyağını yumuşatmak istiyorsanız, onu küçük parçalara bölebilirsiniz. Küp küp yaptığınız tereyağı parçaları, bütün bir blok ile kıyaslandığında çok daha çabuk çözülür. Eğer daha da az vaktiniz varsa, tereyağını içinde yemek pişmekte olan tencere-tava gibi sıcak bir yüzeyin yakınlarında da tutabilir ya da tereyağını rendelemeyi deneyebilirsiniz.

Muzun Ömrünü Uzatın

Buzdolabında sakladığınız muzların daha uzun süre sarı renklerini ve formlarını korumalarını istiyorsanız, onları önce birbirlerinden ayırabilir, ardından her bir muzun sapını plastik ya da alüminyum folyo ile sarabilirsiniz. Bu sayede muzlarınızın ömrü çok daha uzun olabilir.

Kabartma Tozu ile Kısa Sürede Karamelize Soğan Hazırlayın

Zamandan ve enerjiden tasarruf yaptıracak bir diğer uygulama! Yemekleriniz için karamelize soğan hazırlarken bir parça kabartma tozu kullanırsanız, soğanlarınızın çok daha kısa sürede karamelize olduğunu fark edeceksiniz ve pek tabii yine zaman ve enerjiden tasarruf edeceksiniz.

Yumurta Kabuklarını, Yumurta Kabuklarıyla Temizleyin

Kırılan yumurtaya karışan küçük kabuk parçacıklarının can sıkıcı olduğunu biliyoruz, zira onları almak çok zor… Küçük parçacıkları almakta siz de zorlanıyorsanız yumurtanın sağlam olan yarım kabuğunu kaşık misali kullanarak almayı deneyebilirsiniz. Sağlam kabuk adeta mıknatıs etkisi yaratarak küçük parçacıkları toplamanıza yardımcı olacak.

Franke ile Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Kiviyi Kaşıkla Soyun

Kiviyi bıçak kullanarak da soymak mümkün. Fakat bu yöntem hem pratik değil hem de meyvenin önemli bir kısmının israf olmasına neden oluyor. Onun yerine bıçakla tepesini ve altını kestiğiniz kivinin kabuğunun içine bir kaşık sokup, kabuğu bu şekilde soymayı deneyebilirsiniz. Emin olun, bu yöntemin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Eviye Temizlik Ürünlerini Yüzey Malzemesine Göre Seçin

Evyeler, özellikle de aktif olarak kullanılan ve sık yemek yapılan mutfaklar söz konusu olduğunda hızlı bir şekilde kirlenebiliyor. Evyelerin ilk günkü parlaklığını korumalarını istiyorsanız, yüzey malzemesine göre doğru ürünü tercih ederek temizlemeniz çok önemli. Örneğin çelik evyelerinizi temizlemek için Franke Inox Creme’i, granit ve techtonite yüzeye sahip evyeleriniz için ise Colored Sink Cleaner ürününü tercih edebilirsiniz.

Franke ile Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Bonus: Franke’nin İnovatif Teknolojileriyle Hayatınızı Kolaylaştırın!

Modern mutfaklar için inovatif çözümler üreten Franke, yeni nesil tasarımlarıyla mutfağınıza her anlamda değer katıyor. Markanın %85’e varan enerji tasarrufu sunan Greenline teknolojisi, fırın temizliğini hiç olmadığı kadar kolay hale getiren patentli klips sistemi, musluk suyunuzdaki bakteri ve virüsleri %99,99 oranında temizleyerek daha temiz ve lezzetli suya kavuşmanızı sağlayan Vital Kapsül sistemi ve hayatınızı kolaylaştıracak diğer inovatif teknolojileri hakkında detaylı bilgi almak için, buraya tıklayabilirsiniz.