Fransa’nın en güzel kasabaları listesinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma şirin kasaba Perouges’u geçtiğimiz haftalarda gezme imkanına sahip oldum. Cenevre’den Lyon’a doğru giderken şans eseri tabelalarını gördüğümüz bu küçük kasaba, bizi zamanda yolculuğa çıkarttı.

Konum

Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı
Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı

Lyon’a 30 km mesafede bulunan Perouges’da şehrin etrafı tamamen surlarla çevrili. Zamanında çiftçi ve keten dokumacılarının yaşadığı kasabanın, İtalya’nın Perugia şehrine dönen Galyalı koloni tarafından kurulduğu varsayılıyor. Yıllarca Lyon başpiskoposuna bağlı olarak yaşayan halk, 1167 yılında şehrin kapılarını Lyon askeri birliklerine kapatarak başkaldırmıştır. Bu başkaldırı 1236 yılında sonuç vermiş ve Perouges halkı toplumsal bağımsızlığına kavuşmuştur. 1601 yılında resmi olarak Fransız topraklarına katılan kasaba, 18. yüzyılda tekstil endüstrisinin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ancak ülkemizde olduğu gibi Perouges da gelişen teknoloji, yeni yollar ve hızlı trenlerden nasibini almıştır. 19. yüzyılda büyük şehirlere verdiği göç ile nüfusu 1500’den 90’a düşmüştür. 1900’lü yılların ortalarında kasabada bulunan evler, kilise ve şehir duvarları yenilenmiş, böylece Perouges günümüzün popüler turist destinasyonlarından biri haline gelmiştir.

Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı
Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı

Perouges’un şehir surlarından içeri girdiğinizde sizi 14-15. yüzyıldan kalma taş evler, taş sokaklar ve sessizlik karşılayacak. Sadece kuş seslerinin kapladığı sokaklarda dolaşırken kendinizi tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Kasaba meydanında bulunan kocaman çınar ağacının etrafı küçük ve şirin restoran ve kafelerle çevrili. Herhangi birinde oturup Fransız şarabı eşliğinde keyif yapmak istemeniz oldukça muhtemel.

Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı
Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı

Biz Perouges sokaklarını dolaşırken burnumuza gelen enfes tatlı kokularını takip ederek geleneksel lezzetlerden biri ile karşılaştık: Gallette adı verilen pizza görünümlü bu tatlı; bolca şeker, tereyağı ve elma veya peynirden oluşmakta. Sizin de Perouges sokaklarını bir elinizde bu tatlı, diğerinde fotoğraf makinenizle gezmenizi tavsiye ederiz.

Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı
Perouges: Fransa’da Bir Ortaçağlı

DipNot: Otantik ve tarihi görünümü yüzünden birçok dönem filmine ev sahipliği yapan Perouges’da çekilen filmlere de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Cesaret Yoldaşınız, Dünya Rotanız Olsun!