Fransız Rivierası uzun zamandan beri popüler bir seyahat destinasyonu olagelmiştir. Güneş, deniz ve plaj üçlüsünün dışında görülecek müzeleri, yazar ve sanatçıların isimleriyle anılan yerleri merak ediyorsanız sizi böyle alalım.

Francis Picabia, Juan les Pins

Francis Picabia, Juan les Pins, 1938

1920’lerde Antibes yakınlarındaki Juan-les-Pins’de eşi ve kızıyla Villa St.Louis’i kiralayan Scott Fitzgerald’ın adını taşıyan bar, bugün Hotel Belle-Rives içinde yer alıyor. Biraz ilerisinde yer alan Hotel Juana da bikininin ilk giyildiği yer olan Juan-les-Pins’de bir zamanlar caz müziğinin ve egzantrik milyonerlerin buluştuğu mekanı. 30’lardan itibaren Aga Khan, Windsor Dükü, Francis Picabia ve Marc Chagall gibi isimlerin gelmiş olduğu otelde her temmuz ayında caz festivali yapılmaya devam ediyor. 20’lerde ‘caz çağı’ deyiminin doğduğu yer olarak da bilinen Hotel Juana’da Charleston, rag time, blues, ruhani siyahi müzikleri ve New Orleans revival cazı dönem dönem popüler olmuş. Louis Armstrong, Miles Davis, Ella Fitzgerald, Duke Ellington ve Ray Charles burada yaşamışlar. Ayrıca New Orleans ile Juan-les-Pins ikiz şehirler. Juan-les-Pins, Jean Paul Sartre’ın ‘Özgürlüğün Yolları’ üçlemesinin ikincisi ‘Yaşanmayan Zaman’da da çokça geçer.

ella fitzgerald

Scott Fitzgerald, ‘Tender is the Night’ romanının açılış sahnesinde Cap d’Antibes’deki Hotel du Cap-Eden-Roc’u tarif ederken otelin ismini Gausse olarak değiştirir ve beyaz olan dış rengini pembe yapar. Tender Is the Night’daki Dick ve Nicole Diver çiftine ilham veren Gerald ve Sara Murphy, Antibes’de bir ev alırlar ve arkadaşlarını ağırlarlar. Konukları arasında Gertrude Stein, Picasso, John dos Passos, Hemingway ve Fitzgerald çifti vardır. Çok yakındaki Picasso müzesinde sanatçının 40’larda ürettiği çizim ve resimler ile Vallauris’te yaptığı seramikler görülebiliyor. Giriş 6 euro. Diğer gezilebilir müzeler Nice’deki Museé Marc Chagall (giriş ücreti 8 euro), Saint-Paul-de-Vence’deki özel koleksiyon (kişi başı 15, gruplar 10 euro) Fondation Maeght ve Biot’taki Fernand Léger Müzesi (giriş 5.50 euro, 26 yaş altı için ücretsiz). Biot, arabayla Nice’e 25 km uzaklıkta. St-Paul-de-Vence de aşağı yukarı aynı mesafede.

jean cocteau

Jean Cocteau, Self portrait

Şair, yazar, set tasarımcısı, ressam, seramik sanatçısı ve film yönetmeni Jean Cocteau da Güney Fransa’da ilham bulan sanatçılardan. Onun izinde bir tur yapmak için Menton, St. Jean Cap Ferrat ve Villefranche sur Mer ziyaret edilebilir. Nice’e 30 kilometre uzaklıktaki Menton’da Musée Jean Cocteau’de koleksiyoncu Séverin Wunderman’ın şehre bağışladığı 1800 eseri görmek mümkün. Bunlardan 990’ı Cocteau’ya ait. Müzenin giriş ücreti 8 euro. Ayrıca Picasso ve Modigliani’nin eserleri de görülebiliyor. 17. yüzyıldan kalan kullanılmayan bir kuleyi işlerini sergileyeceği bir alana dönüştüren Cocteau, kendisine ait Bastion Müzesi’ni oluşturmuş. Salı günleri kapalı olan müzede sanatçının çizimleri, fayansları, mozaik ve seramiklerini görmek mümkün. Menton belediyesinin evlendirme dairesi de Cocteau tarafından dekore edilmiş. Tüm yüzeyleri; duvarlar, tavan, mobilyalar, perdeler, lambaları dikkatle incelemek isteyebilirsiniz. Bir sonraki durak, Santo Sospir olarak bilinen Cap Ferrat’daki villa da tümüyle Cocteau tarafından ‘modifiye’ edilmiş. Dostu Francine Weisweiller’in davetiyle bir haftalık tatile gelen Cocteau bu evde tam 11 sene kalmış. Son olarak Villefranche sur Mer’de dış ve iç yüzeylerini yerel hayat, deniz ve balıkçıların hayatlarıyla ilgili detaylarla işlediği Chapelle de St.Pierre des Pecheurs‘ü görebilirsiniz.

Fransız Rivierası'nda Sanat ve Edebiyat Turu

Villa Santo Sospir – Apollon ve Villefranche Balıkçıları