Fred Perry markasını hepimiz biliyoruz, peki markanın adı nereden geliyor… Önce markanın ve isminin hikayesini daha yakından öğrenelim daha sonra SS2013 koleksiyonuna bir göz atalım.

Frederick John Perry, 1909 doğumlu İngiltere’nin en başarılı tenis oyuncusu…

1940’lıların sonlarına doğru Avusturyalı futbolcu Tibby Wengner, Perry’e gelir, ve bileğin etrafına sarılan anti-perspirant bir alet icat ettiğinden bahseder. Perry bunun üzerinde bazı değişiklikler yaparak ilk defa terlemeyi önleyen “sweatband/terband”ını geliştirir.

Girişimci Wegner’ın diğer bir fikri ise pamuktan örülmüş, kısa yakalı spor t-shirtleri üretmektir. Bunun üzerine ikili bu fikre start vererek, ilk polo yaka t-shirtleri üretmeye başlarlar. 1952’de Wimbledon’da tanıtımı yapılan tenis bluzları hızlı bir şekilde çok başarılı olur.

İlk başlarda hep beyaz yapılan bu tenis bluzları, 1950’lilerin sonuna doğru gelen istekler üzerine farklı renklerde yapılmaya başlar. 1960’larda renklerin çeşitliliğinin aynı zamanda markanın ününün de artmasıyla bluzları birçok ülkeden farklı tarzda gençler giymeye başlar…

Fred Perry’nin kendisi ile bütünleşmiş logosu ise “Laurel Wreath” dediğimiz, Wimbledon’un logosudur. Bluzların sol üst kısmına dikilen logonun asıl geçmişi Yunan mitolojisine dayanır.

Fred Perry, günümüz erkek ve kadınını şehirli, sportif, şık, bakımlı ve her zaman biraz farklı bir tarza sokarak kendine özgün klasik görüntüsünden hiçbir zaman kendinden ödün vermez…

Hikayenin ana hatları böyle… İsmini başarılı sporculardan alan markaları çok seviyoruz. Peki bu aralar Fred Perry’de neler var? Ona bir bakalım.

SS2013 kadın koleksiyonunda canlı renklere, rahatlığın öne çıktığı tasarımlara, tarz olarak ise bir “İngiliz kadını”na rastlıyoruz.

SS2013 erkek koleksiyonunda, modern çizgiler ve mor üzerine turuncu gibi kontrast renklerden oluşan desenlerle karşı karşıyayız… Şehirli erkeği, daha “cool” ve sportif, aynı zamanda çok bakımlı gösteren tasarımlar yer alıyor koleksiyonda.

İndirimden neler var?

Kadınlar için üç çeşit ayakkabı seçtik sizin için: Tayt ve dar jean’lerin altına rahatça giyebileceğiniz babetler, biraz daha maskülen görünüm için oxford tarzındaki ayakkbılar ve spor bir stil için klasik Fred Perry lastik ayakkabıları bu ara radarımıza takılanlar.

Vintage görünümlü bu iki bluz ise favorilerimizden. Üstelik şu an indirimde! Siyah-beyaz desenli ve geniş yakalı beyaz bluza shop.bilstore.com‘dan sahip olabilirsiniz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?