Yılın merakla beklenen filmlerinden, bol eğlence ve aksiyon garantili Free Guy, 13 Ağustos’ta vizyonda olacak. Film, günlük rutini ve sıradan yaşamını alışıldık şekilde sürerken, bir anda bir video oyunun fonundaki karakterlerden biri olduğunu keşfeden Guy’ın değişen kaderini konu alıyor. Filmin yıldızları Ryan Reynolds ve Jodie Comer, film, canlandırdıkları karakterler ve setteki ortamla ilgili soruları yanıtladı.

Matt Lieberman’ın orijinal senaryosunda size cazip gelen şey neydi?

Ryan Reynolds: Merkezindeki kibire aşık oldum: Açık dünya ve şiddet içeren bir video oyununda arka plan karakteri olduğunu keşfeden bir banka memuru… bu benim için büyüleyiciydi. Hayatında bir tür kontrol ve bir tür aidiyet arayan Guy karakterine aşık oldum. Senaryoyu hemen Shawn Levy’ye gönderdiğimi hatırlıyorum çünkü o ve ben yıllardır birlikte çalışmak istiyorduk. Sadece bir sanatçı olarak değil, bir insan olarak da uzun zamandır hayranıyım.

Jodie Comer: Sanırım o sıralar, projede yer alacağı kesinleşen isimler olan Shawn Levy ve RyanReynolds’la çalışma fırsatı cazip gelmişti. Ryan dünya üzerindeki en komik insanlardan biridir ve onunla ortağı olarak çalışıp birlikte bir sürü sahnede yer alacağımı bilmek son derece korkutucuydu. Ayrıca, bu prodüksiyonun büyüklüğünden ve iki karakteri birden oynamanın getirdiği ikilemden doğan zorluklar da cabası… Ama beni ileriye doğru itekleyen de bu tür zorluklar zaten.

free guy
Free Guy (2021, Shawn Levy) © 2021 20th Century Studios

Shawn Levy’yi “Free Guy” için ideal yönetmen yapan şey nedir ve onunla çalışmak nasıldı?

R.R.: Sanırım hikayede benimle aynı şeyleri gördü. Dileklerin yerine getirildiği hikaye anlatımın şeklini özlüyorum. Bu beni düşündürdü ve sanırım Shawn’ı da benzer şekilde etkiledi. Muazzam bir iş olacağını biliyorduk, bu yüzden senaryonun her sahnesini gözden geçirmek ve dünyayı doğru şekilde inşa ettiğimizden emin olmak için senarist Zak Penn ile çalıştık. Shawn, birlikte dünyalar inşa etmek isteyeceğiniz türden bir kişidir, çünkü o sadece bu alanda engin deneyime sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu konuda çok da iyi.Devlerin omuzlarında oturuyorduk çünkü hedeflediğimiz şey, bir anlamda zamansız bir dilek gerçekleştirme filmi olan “Geleceğe Dönüş”ün sahip olduğu histi. Çoğu dilek yerine getirme filminde olduğu gibi, şimdi seyredebilir ve 1985’te yaşadığınız deneyimin aynısını yaşayabilirsiniz. Bu filmi mümkün olduğunca fazla ayrıntı ve Paskalya yumurtası ile doldurmak istedik, böylece her tekrarlanan görüntüde yeni bir şey görürsünüz.

J.C.: Shawn çok enerjik birisi ve yaptığı işi de çok önemsiyor. Seti son derece güvenli bir alana çevirerek, insanları cesaretlendirebiliyor; herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasını istiyor.Böyle birinin yanında bulunmak size de aynısını yapmaya teşvik ediyor. Sadece sahnelerinizi ezberleyip yapmak değil, kendi fikirlerinizi de sunup, işe bir şeyler katmanız gerekiyor. Shawn çok eğlenceli ve sanırım onun bu tavrı filmin genel havasına da yansımış durumda. En sevdiğim şeylerden birisi, bu sette kimsenin kendini çok ciddiye almaması. Kendini fazla ciddiye alan birisine denk geldiğinizde, oyun sona erer.

Sette olmak nasıl bir duyguydu? Çok fazla doğaçlama yapılıyor muydu?

J.C.: Bu tür bir sette daima tetikte olmanız gerekir. Ryan doğaçlamada çok yetenekli ve her birini sahneye cuk oturtabiliyor. Kendi kısmımı hatırlamaya çalışırken hayranlık içinde kalakalmıştım! Ama asıl harika olan, Shawn Levy ile çalışmaktı ve bir çekimden sonra, “bu cümleyi dene” ya da “bir de bunu dene” diyerek farklı performansları karıştırabiliyordu. Komedi tamamen tempo ve zamanlamayla alakalı – ve ben iki ayrı aksanla çalıştığı m için, bazen yanlış kelimelere vurgu yapabiliyordum. Beynimde çok fazla şey olup bitiyordu… Bir gün oturup, monitörden Taika Waititi izledim ve gerçekten büyüleyiciydi. Shawn bana, sırf Taika’nın 1 saatlikçekimi olduğunu söyledi! İzlemesi gerçekten büyüleyici.

Bize karakterleriniz hakkında ne anlatabilirsiniz?

R.R.: Guy’ın çocuksu bir masumiyeti var. Her gün yaşadığı çok ezberci bir rutini var. Müstehcen bir iyimserliğe sahip, ancak daha sonra büyümesine yardımcı olan Millie/MolotovGirl adlı bu kadınla tanışıyor ve bence bu birçok insanın bağlantı kurabileceği bir şey. İlginç ve benzersiz şekillerde büyümesine yardımcı olur ve sonuç olarak bir amaç ve kendi başına düşünmeye başlama yeteneği kazanır. Guy arka plandan çıkıyor ve dünyada olup bitenlerin çoğunu konuşuyor, muhtemelen şu anda film üzerinde çalışmaya başladığımızdan bile daha fazla. Hikaye içindeki gelişimi bu kadar net bir şekilde tanımlanmış bir karakter veya senaryo bulmanız nadir olan bir şeydir ve bu senaryoyu sevdim. Ayrıca, film hakkında biraz daha küresel konuşmak gerekirse, bu hikayenin tüm farklı unsurlarını alabilir ve şu anda dünyada olup bitenlerle bunları karşılaştırabilirsiniz.

J.C.: Millie son derece zeki. Çok akıllı ve kararlı birisi. Kendine inanıyor ve bunu takdir ediyorum. Ayrıca çok da komik ama sanırım en sevdiğim özelliği, başına kötü bir şey gelmiş bile olsa, doğru olanı yapmak konusunda her zaman kararlı olması. İlk başta yanında Keys yok, ama o yine de başarana kadar çabalamaya devam ediyor.

free guy
Jodie Comer, Free Guy © 2021 20th Century Studios

Ryan, bize Jodie hakkında neler söyleyebilirsin?

R.R.: Çok sayıda, destansı ve gerçekten harika aktrislerle deneme çekimi yaptık, yani, birbiri ardına… her biri inanılmazdı. Jodie, son seçmelerimizden biriydi ve sanki Meryl Streep’i ilk film rolünde izliyor gibiydiniz… hiç unutamayacağımı düşündüğüm sihirli anlardan biriydi. Onunla sahneyi berbat ettiğimi hatırlıyorum çünkü kendi bedenimin dışında izliyordum ve işinde ne kadar incelikli olduğuna ve ne kadar iyi olduğu gerçeğine gerçekten hazırlıksız yakalandım. İyi olmadığını düşündüğünde bile, benim olabileceğimden daha iyiydi… o kadar hazırdı ki. Hepimiz “Killing Eve”i seviyoruz ve Villanelle’i oynayan kişinin o olduğunu biliyorduk, bu yüzden ne olacak görelim dedik ve tabii ki o akıllara durgunluk vericiydi.

Jodie, dublör koordinatörü, senin kendini işe adamışlığından etkilendiğini söyledi. Filmin bu kısmı senin için eğlenceli miydi?

J.C.: Evet! “Killing Eve”de de dublör gerektiren sahne çok vardı, ama bu çekim kadar fiziksel beceri gerektirmiyorlardı. Bu denli tehlikeli sahne çekimi daha önce yaptığım bir şey değildi, o yüzden öğrenmeye ve düzgün yapmaya çok hevesliydim. Bu tür sahneler genelde ya yoğun duygu ya da yoğun fiziksellik içerir, ben de mümkün olduğu kadar o alan içinde kalmaya gayret ettim. Dublör ekibini daima takdir etmişimdir, ama her gün üç, dört saat onlarla kalıp, herkesin ne kadar çalıştığını görmek muhteşemdi. Onlar olmadan film bir hiç olur – ardından da bitmiş olan işi seyredip beni ne kadar havalı hale getirdiklerini görebildim.

free guy
Ryan Reynolds, Free Guy © 2021 20th Century Studios

Ryan, Guy’ı oynamanın yanı sıra bu filmde yapımcı olarak da görev aldın. Üretmekten keyif alıyor musun ve bu gelecekte daha fazlasını yapmayı umduğun bir şey mi? Ve eğer öyleyse yapımcı olarak ne tür projeler sana hitap ediyor?

R.R.: Yapımcılığı seviyorum ama yapımcı olmamayı da seviyorum çünkü bu daha işlemsel ve sahneleriniz bittiğinde setten ayrılabilirsiniz. Yine de yapımcılıktan daha çok zevk alıyorum. “Free Guy”a ek mikro ayrıntı olarak yalnızca iki filmin daha yapımcılığını yaptım –“Deadpool” ve “Deadpool 2”. Bunu seviyorum çünkü yaratıcı sürece ortak olduğunuzu hissediyorsunuz. Yapımcılığı biliyormuş gibi davranmıyorum, bu yüzden Shawn’ın işini yapmasına izin verdim ve bu nedenle birlikte iyi çalışıyoruz… Ortada bir tür karşılıklı saygı var.Yaşlandıkça, akıllı insanlarla çalıştığınız bir film seti, daha değerli hale geliyor. Bize gişede en fazla mesafeyi kazandıracak olan sadece adam değil… bu gerçekten iyi bir deneyim yaşamakla ilgili bir durum. Gerçekten ekranda görünenle uyuşuyor. Asla kadromuz adına konuşuyormuş gibi davranmam ama dürüstçe söyleyebilirim ki setimizin, herkesin kendini güvende hissettiği biryer olduğundan emin olmak için elimizden geleni yaptık. Uzun zaman önce öğrendiğim zorlu birders, kötü olmanıza izin verilmedikçe iyi ya da harika olamazsınız ve bu bana kaldı. Şimdi film çekerken, özellikle genç aktörlerin, harika olmak ve hepimizin başına gelen şeyleri yapmak için kendilerini güvende hissettiklerinden emin olmak istiyorum, ancak utanç kısmı olmadan, çünkü bu yaratıcı süreci kapatıyor. Başladığım en iyi fikirlerden bazıları korkunç fikirlerle başladı ve oradan büyüyorlar, yani yaratmak istediğimiz set buydu. Üç kızım var, bu yüzden şimdi senaryolara biraz farklı bakıyorum, sadece onların kendilerini ekranda görmelerini istediğiniz anlamda, ama sonra genişliyor ve her türlü yetersiz temsil edilen toplulukları ve kendilerini ekranda görmeden yaşamlarını yitirmiş insanları düşünmeye başlıyorsunuz. Sizi beklemediğiniz yönlere gitmeye ve farklı şekillerde hikaye anlatımına yardımcı olacak şeylere bakmaya zorlar ve ben, bu bakış açısı için minnettarım.

Peki Jodie, Ryan bu projede sadece oyuncu değil, aynı zamanda yapımcıydı. İki ayrı pozisyonda birden çalıştığı belli oluyor muydu?

J.C.: Kesinlikle. Ryan sahnesi olmadığı günlerde bile sete geliyordu. Orada olmak, monitördenizlemek ve içine sinmeyen bir şey gördüğünde, diyalog açısından başka seçenekler sunmak istiyordu. Bu proje konusunda çok tutkulu olduğunu anlayabiliyordunuz ve tahmin ediyorum ki yaptığı diğer her şeyde de böyle. Kendinden çok şey katıyor ve bu yüzden ben, filmin çok sevileceğini düşünüyorum.

free guy
Ryan Reynolds, Free Guy, © 2020 Twentieth Century Fox Film Corporation

Video oyunlarından hoşlanır mısınız?

R.R.: Çocukken video oyunları oynadım ama o kültürle büyümedim. Video oyunları bağımlılık yapıcı ve eğlencelidir ve sadece yapılarını öğrenmek için “Fortnite” ve “Grand TheftAuto” ve diğer açık dünyalı, şiddet içeren video oyunlarından bazılarını oynayarak zaman geçirdim. Özellikle pandemi sırasında bu oyunlardan aldığım şey, erişilebilirlik ve topluluk için bir kanal sunmaları ve yalnız olan birçok insan için, bir topluluk olan bu video oyunu dünyasına atlama yeteneği vermesi. Akıl sağlıkları için kesinlikle zorunlu olan bu birliktelik hissine erişmelerini sağlıyor. Dünyamızın nasıl değiştiğini göz önüne alarak, video oyunlarına tamamen farklı bir pencereden bakıyorum ve oyun kültürüne saygı duyuyorum.

J.C.: Video oyunlarını pek sevmezdim. Daha gençken “Mario Kart” oynardım ama hiçbir zaman oyun meraklısı olmadım. Çok eğlendim çünkü bu benim ödevlerimden biri oldu. Bana Xbox ve oynamam için birkaç oyun verdiler. “Spider-Man”i sevdim çünkü çoğunlukla binalar arasında sallanıp durdum; diğer çatışmalardan hoşlanmadım. “Grand Theft Auto”yu fazlasıyla ciddiye aldım… Benim için çok stresliydi. İnsanların bunu rahatlamak için bir araç olarak kullanmaları veya günlük hallerinden sıyrılıp oyuna dalmaları benim çok ilgimi çekti.

free guy
Ryan Reynolds ve Jodie Comer, Free Guy © 2021 20th Century Studios

İzleyicilerin “Free Guy”a nasıl tepki vereceğini düşünüyorsunuz ve bu filmi sinemada görmek neden önemli?

R.R.: Günün sonunda, bu film mutlak bir neşe topu. Sinemadan çıktığında seni, çocukken”Geleceğe Dönüş” filminden çıktığımda hissettiğim gibi, yerden bir metre yüksekteymişsin gibi bırakacak. O filmi gördükten sonra gerçek ve elle tutulur bir mutluluk hissettim. Bu filmden yüzünüzde kocaman bir sırıtışla çıkmayana çok şaşırırım. Geç kalındığını düşündüğüm filmlerden sadece biri. Bu film o içgüdüsel deneyimlerden biri ve seyircilerin böyle bir filmi beyaz perdede görmeme ihtimalini düşünmek yürek parçalayıcı. Tüm güvenlik protokollerinin yerinde olduğunu varsayarsak, insanların bunu bir sinemada, büyük ekranda, göğsünüzde yankılanan o sesle yaşaması için sabırsızlanıyorum. Bu, deneyimin çok büyük bir parçası ve bu, muazzam kapsamı olan bir film, bu yüzden onu bu formatta görmek çok önemli.

J.C.: İnsanlar bu filmi sinemada izlemeli çünkü her aşaması destansı. Çok renkli ve insanı içine çekiyor ve bence filmi harika kılan tarafı da bu. Oyun içindesin ve sonra bir bakmışın gerçek dünyaya geri çekilmişsin ve diyorsun ki“evet geride bıraktığımız böyle bir dünya da vardı”. Bu yüzden ben etkileyici bir deneyim olacağına inanıyorum. İzlediğimde çok güldüğümü hatırlıyorum. Ayrıca başka insanların tepkilerini görmek için sinemaya gidip izlemeyi de düşünüyorum. Kendini tutmadan gülebilmek kolay değildir. İnsanlar kendi kendilerine gülebilirler ama bence ortaya çıkardığımız iş, insanların karınlarını tuta tuta gülmelerini sağlayacak ve size kendinizi iyi hissettirecek. Bunu diğer insanlarla paylaşmaya sabırsızlanıyorum.