27 Mayıs Perşembe günü sonunda çok uzun zamandır beklediğim(iz) Friends dizisinin özel bölümü yayınlandı! Aslında geçtiğimiz yılın Mart ayında çekilmesi planlanmıştı fakat pandemi sebebiyle çekim defalarca ertelendi. Özel bölüm tarihi 2021’e ertelendi ve HBO Max kısa süre önce tanıtım fragmanını yayınlayarak bekleyişin son bulduğunu ve Friends the Reunion adlı özel bölümün 27 Mayıs’ta yayınlanacağını duyurdu. Friends’in altı yıldızı özel bölüm için yeniden bir araya geldi. Warner Bros stüdyolarında Sahne 24’e geri dönen Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer, yıllar sonra 10 yıl boyunca çalıştıkları ve bir aile haline geldikleri sette buluştu ve hem kendileri ağladı, hem de bizi ağlattı. Dizinin ortaya çıkışına, oyuncuların seçimine, sette yaşananlara, dünyanın dört bir yanından yapılmış röportajlara da yer verilmiş, adeta bir belgesel niteliğindeydi. Bölümü izlemeye başlayan birçok Friends hayranı sosyal medyada, “ilk dakikadan itibaren ağlamaya başladım” cümlelerini paylaşmaya başladı ve özel bölüm #tt oldu.

Friends Reunion
Friends the Reunion | Fotoğraf: Terence Patrick

Editör Notu: Yazının devamında özel bölüme dair spoiler bulunabilir. Dilerseniz bölümü izledikten sonra bu yazıya dönebilirsiniz.

Friends Neden Bir Efsaneydi?

Friends, 10 yıl boyunca yayınlandı ve 235 bölüm sürdü. Yayınlandığı dönemde tüm ilgiyi üzerine toplayarak en çok izlenen dizi oldu ve 2004’te final yapmış olmasına rağmen günümüze kadar dijital platformların en çok izlenen listelerinde zirveyi bırakmadı. Dizinin yaratıcılarından David Crane ve Marta Kauffman dizinin nasıl ortaya çıktığından bahsederken aslında tamamen kendi arkadaş çevrelerinden yola çıktıklarını hatta Chandler karakterinin ismini Chandler adında bir arkadaşlarından aldığını söyledi.

Friends'in Yaratıcıları
Friends’in Yaratıcıları | Fotoğraf: GettyImages

Friends, isminden de anlaşılacağı samimi bir arkadaş grubunun dostluk, aşk ve aile ilişkilerini konu alıyordu fakat efsane olmasının sebebi “bizden biri” gibi olmalarıydı. Yapımcılar özellikle medyatik yüzleri istemiyordu çünkü onları önceden hatırlamamalı, onlarla ilk defa tanışmalıydık. Yapımcılar ve senaristlerin de belirttiği gibi oyuncu seçimlerinde öyle titiz davranılmıştı ki hiçbir oyuncunun karakteri ve davranışları üzerinde absürt durmamış, hepimizi onların gerçekten o kişi olduğuna inandırmıştı. Karakterlerin giyim tarzları, saç modelleri (yıllarca kuaförler Rachel Green saçı kesti), esprileri fenomen haline geldi. Önceden pek tanımadığımız bu altı karakter bir anda “en yakın arkadaşlarımız” haline geldi ve medyanın zirvesine oturdular. Sıradan bir hayat yaşayan oyuncuların bile (Matt LeBlanc’ın seçmelere geldiğinde cebinde 10 dolar vardı) evlerinin üstünde kameralı helikopterler uçmaya ve dizi muazzam bir gelir elde etmeye başladı. Birbirlerinin iyi ya da kötü, normal ya da olağanüstü, absürt hatta rahatsız edici buldukları özellikleriyle bile “oldukları gibi” kabul eden bu altılı, gerçek arkadaşlığın nasıl olacağını bize kanıtladı.

Friends
Friends | Fotoğraf: Independent

Özel bölümde dünyanın dört bir tarafından ünlü ya da halktan kişilerle röportaj yapılmış ve “Friends’i neden sevdikleri” sorulmuştu. Afrika’dan Hindistan’a, Avrupa’dan Amerika’ya, dünya çapında tanınmış ünlülerden sokaktaki insanlara kadar hepsinin cevabı ortaktı: Onlar bizim en yakın arkadaşımızdı. Moralimiz bozukken, en kötü zamanlarımızda, belki hiç arkadaşımız yokken bir bölüm açıyorduk ve onlar bizi orada bekliyordu. Bize güç, ilham, cesaret, mutluluk veriyorlardı. Benim de hayatımın belki en zor zamanlarında Friends’i baştan bilmem kaçıncı kez baştan izliyor oluşum kesinlikle bir tesadüf değil. Kesinlikle sıradan bir sitcom değildi çünkü çok gerçekti.

Friends
Friends | Fotoğraf: The Guardian

Setteki herkes birbirini zaten arkadaşı ve ailesi olarak benimsemişti. Aralarında çok güçlü bir bağ oluşmuştu ve bu karakterlere de yansıyordu. Özel bölümde David Beckham, Justin Bieber, BTS, James Corden, Cindy Crawford, Cara Delevingne, Lady Gaga, Elliott Gould, Kit Harington, Larry Hankin, Mindy Kaling, Thomas Lennon, Christina Pickles, Tom Selleck, James Michael Tyler, Maggie Wheeler, Reese Witherspoon ve Malala Yousafzai gibi pek çok ünlü konuk yer alıyordu. Hepsi Friends’e ne kadar hayran olduklarını ve hayatlarının zor zamanlarında onlardan güç aldıklarını belirttiler. David Beckham, temizlik takıntısı nedeniyle kendini ‘Monica’ karakteri ile özdeşleştirdiğini, seyahat ederken tek başına kaldığı otellerde ailesini çok özlediğini ve kendini yalnız hissetmemek hissetmemek için Friends izlediğini anlattı.

Friends the Reunion: Özel Bölümde Neler İzledik?

Özel bölüm oyuncuların sırasıyla 10 yıl boyunca unutulmaz sahneler çektikleri sete gelip çok duygulanmalarıyla başladı. Oyuncuların dizi setindeki duygusal anlarından sonra, James Corden, oyuncularla 27 yıl önce dizinin jeneriğinin çekildiği yerde, o bize neşe veren jenerik müziğinin başladığı süs havuzunun yanında röportaj yaptı.

Friends Reunion
Friends the Reunion | Fotoğraf: Deseret News

Bazı sahnelerin yuvarlak masa okumasını gerçekleştirildi. Dizinin dördüncü sezonunda “The One with the Embryos” bölümündeki, Joey ve Chandler’ın Monica ve Rachel’ın daireleri karşılığında oynadıkları ve seyirci tarafından oldukça sevilen bilgi yarışması oyununun yer aldığı sahne yeniden canlandırıldı. Bu sorular sırasında dizinin farklı yan karakterleri yıllar sonra aralarına dahil oldu. Kahkahası ve “Oh my God!” repliğiyle zihnimize kazınan Janice, Ross ve Monica’nın anne ve babası Jack ve Judy Geller özel bölüm için sete geldi. Gunther’ı canlandıran James Michael Tyler, Zoom ile bağlandı. Yıllarca trend haline gelen Ross’un meşhur pantolonu gibi bazı unutulmaz kostümlerin gösterildiği mini bir defile performansı sergilendi. Justin Bieber, Ross’un Cadılar Bayramı bölümünde giydiği patates kostümüyle yer aldı. Ayrıca dizideki birkaç kostüm de Cara Delevingne tarafından sergilendi.

Friends Reunion Defile
Reunion Defile | Fotoğraf: Cosmopolitan

Özel bölümde bazı itiraflar da yaşandı. Son bölüme dek inişli çıkışlı bir ilişkileri olan Rachel ve Ross’u canlandıran Jennifer Aniston ve David Schwimmer, yıllar önce birbirlerine gerçekten aşık olduklarını açıkladılar. David Schwimmer “Bir noktada ikimizde birbirimizden gerçekten çok hoşlanıyorduk ama bu iki geminin yan yana geçmesi gibiydi. Sürekli birimiz, bir ilişkideydi.” dedi. Jennifer Aniston ise aralarındaki aşkı bir türlü kavuşamadıklarından dolayı Rachel ve Ross’a aktardıklarını söyledi. Özel bölümde aşklarının bu kadar sahici görünmesinin sebebinin, aşklarının gerçek olmasından dolayı olduğunu öğrendik.

Özel bölümü çok duygulanarak ve yüzümdeki o gerçek gülümsemeyle seyrettim. Zaten hiçbir bölümde bir kez olsun “sıradan bir bölümdü, çok eğlenmedim” dediğimi hatırlamıyorum. Onları ne kadar özlediğime ve hayatım boyunca en yakın arkadaşlarım olarak kalmaya devam edeceklerine yeniden emin oldum. 😊

Kapak Fotoğrafı: Variety

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Valeria