Başlık

Yazının başlığını, yazının ne hakkında olduğunu yeterince açıklaması için 3-4 kelimeden az olmayacak ve ana sayfamızda eksiksiz gözükmesi için 6-8 kelimeyi geçmeyecek şekilde seçmelisiniz.

theMagger’da kullandığımız başlık kalıbını (“Tanım: Konu” ya da “Konu: Tanım”) izleyebilirsiniz.

Ara Başlıklar

Yazınıza ara başlıklar eklemek, okunabilirliği arttırmak ve konu hakkında belli bir bilgi arayan ya da yazıya hızlıca göz atmak isteyen okuyucuyu yönlendirmek açısından önemlidir. Örneğin uzun bir seyahat yazısını konaklama, yeme-içme, kültür-sanat gibi başlıklara ayırabilir ya da bir öneri listesi hazırlarken her maddenin bir alt başlık olarak ayırt edilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Araç çubuğunda hazır olarak “Paragraf” seçilmiş olan “Biçim” listesinden, ara başlıklar için “Başlık 2”, alt başlıklar için “Başlık 3” seçimini yaparak ara başlıklarınızı koyabilirsiniz.

Başlıkların altına metin eklemeye devam etmek için “Paragraf” biçimine geri dönmeyi unutmayın.

Linkler

Yazınızın theMagger’daki diğer yazılara ya da theMagger dışındaki birincil kaynaklara yönlendirmeler ve bağlantılar içermesi, yazınızı güçlendirecek, zenginleştirecek ve arama motorlarında daha görünür olmasını sağlayacaktır.

Yazınızın asıl konusu olmayan bir konuda, theMagger’da okuyup beğendiğiniz bir yazıya, söz ettiğiniz mekanın websitesine, söz ettiğiniz filmin IMDb sayfasına ya da kaynak gösterdiğiniz bir makaleye bağlantı eklemek için, ilgili sözcükleri tarayarak araç çubuğundaki “Link ekle / düzenle” butonuna tıklayıp bağlantıyı yapıştırmanız yeterli.

Fotoğraflar

Yazınızın içeriği kadar görselliği de önemli. Bu yüzden yazınızda, en az paragraf sayısının yarısı kadar fotoğraf (veya video) bulunmasını öneriyoruz. Yazınıza fotoğraf eklemek için izleyebileceğiniz üç yol bulunuyor ve bunlar araç çubuğunun en sağında yer alıyor: Fotoğraf yükleme, Unsplash ve Instagram.

Fotoğraf yükleme yolunu seçerseniz, açılan kutucuğa bilgisayarınızda kayıtlı bir fotoğrafı sürükleyerek, bilgisayarınızda kayıtlı bir fotoğrafı seçerek (“dosya seçin”) ya da daha önce theMagger’a yüklemiş olduğunuz bir fotoğrafı seçerek, “Yazıya ekle” ibaresine tıklamalısınız. Fotoğrafları yüklemeden önce, dosyaları “image”, “IMG_9716”, “newimage”, “fotograf 2” gibi jenerik isimlerle bırakmak yerine, yazı başlığı, içeriği ya da fotoğrafta yer alanlardan yola çıkarak yeniden adlandırmayı unutmayın.

Unsplash, dünyanın dört bir yanındaki amatör ya da profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını yüklediği ve telifsiz kullanım hakkı sunduğu bir platform. Elinizde yazınızda kullanmak üzere herhangi bir fotoğraf bulunmuyorsa, araç çubuğundaki Unsplash ikonunu tıklayıp  yönlendirmeleri takip ederek, theMagger’dan ayrılmadan Unsplash veritabanında (İngilizce) arama yapabilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafı seçtiğinizde, kredi bilgileriyle birlikte yazınıza eklenecektir.

Instagram’daki kendi fotoğraflarınızdan ya da farklı bir kullanıcıya ait beğendiğiniz bir fotoğraflardan birini kullanmak isterseniz, araç çubuğundaki Instagram ikonunu tıklayıp yönlendirmeleri takip ederek, buradaki ilgili alana Instagram bağlantısını kopyalayarak yazınıza bir Instagram fotoğrafı (veya videosu) eklemeniz de mümkün.

Videolar

Kendi çektiğiniz videoları video formatında yüklemeniz mümkün olmasa da, halihazırda Youtube, Vimeo ya da Instagram’a yüklediğiniz ve paylaştığınız videoları yazınıza ekleyebilirsiniz.

Instagram videoları için “Fotoğraflar” başlığı altındaki adımları takip edebilirsiniz.

Youtube veya Vimeo’dan bir videoyu yazınıza yüklemek için ise araç çubuğundaki “Video ekle” ikonunu tıklayarak, buradaki ilgili alana videonun bağlantı adresini kopyalamanız yeterli.