Netflix, Blutv, Puhu, Amazon Prime, Bein Connect ve Mubi’den sonra Gain ve Exxen’in de yayın hayatına başlaması ile dijital yayıncılık sektörü ciddi ivme kazandı. Yeni platformların da rekabete dahil olması ile televizyon yapımları kan kaybetmeye devam ediyor.

Dijital Yayıncılığa Yeni Soluk
Dijital Yayıncılığa Yeni Soluk | Fotoğraf: Unsplash/@glenncarstenspeters

2016’da Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan ve global pazarın lideri konumunda bulunan Netflix sayesinde dijital yayıncılığın dönüşümüne şahit oluyoruz. Blutv, Puhu, Amazon Prime, Bein Connect ve Mubi de farklı konseptte içerikler sunarak pazarı hareketlendirmişti. 2021 yılı itibariyle yayın hayatına “Merhaba!” diyen Gain ve Exxen sektöre iki yerli platform daha kazandırdı. Benzeşen ve ayrışan yönleri ile yeni rakipleri yakından inceleyelim.

İki Yeni Dijital Yayıncılık Platformu

Gain: Güzel Ahlak İyi Niyet

Gain Logosu
Gain Logosu | Fotoğraf: Gain Web Sitesi

“Güzel Ahlak İyi Niyet” mottosuna sahip Gain‘in marka ismi son derece başarılı ve samimi. Logoda Banksy göndermesi zekice fakat akılda kalıcılık ve yazı karakteri anlamında ismine yakışır daha güçlü bir logo beklerdim🙏İçerik anlamında incelendiğinde Gain; belgeseller, gündemden haberler ve kısa film tadında diziler ile tam anlamıyla A/B grubuna hitap ediyor. Hali hazırda kitlesi olan popüler figürlerden ziyade kaliteli içeriğe yoğunlaştırılmış olduğu hemen göze çarpıyor. 

Mücbir Yılbaşı ile yayın hayatına başlaması fikri güzel olmasına rağmen maalesef pek çok teknik aksaklık yaşandı. Konsept olarak özgündü, aranan kandı ama keşke teknik anlamda hazır olmadan hiç böyle bir girişimde bulunulmasaydı diye düşündürdü… Platformun kullanımı bir miktar zor. Ara yüzü hiç olmadığı kadar sade buldum. Ne nerede anlamakta güçlük çektim. Alışkanlıktan olsa gerek fazladan birkaç buton daha arıyorum.

Gain Yapımları
Gain Yapımları | Fotoğraf: Gain Yapımları

Gain; Engin Günaydın, Mirgün Cabas, Vedat Milör, Ahmet Mümtaz Taylan, Teoman, Can Bonomo, Mehmet Okur gibi isimlerle izleyiciyi ücretsiz olarak buluşturuyor. İlginizi çekecek içerikler bulacağınıza eminim, hemen denemenizi çokça tavsiye ederim.

Exxen: Türkiye’nin Dijital Platformu

Exxen Logosu
Exxen Logosu | Fotoğraf Kaynağı Exxen Web Sitesi

“Türkiye’nin Dijital Platformu” gibi klasik bir motto ile yayın hayatına başlayan Exxen markası ise telaffuz olarak zor ve logosu çok fazla “hey taksi” modunda. Televizyondan aşina olduğumuz popüler isimler ve reyting avcısı içeriklerle dolu. Haliyle genç fan kitlelerinin etkisi ile daha da yükseleceği kesin. Total grubu hedeflediğine şüphe yok.

Farklı platformlarda çalışması, üyelik iptali, üyelik sözleşmesinin kopya olması ve fiyatlandırma politikaları gibi konularda çok eleştiri aldı. Basit teknik sıkıntılar yeni versiyonlarda hızlıca çözülebilir fakat bu sıkıntıların ön testlerde giderilmiş olmasını beklerdik.🤷🏻‍♀️

Exxen Yapımları
Exxen Yapımları | Fotoğraf: Exxen Yapımları

Dizilerin ilk bölümlerinin TV8 kanalında yayınlanması iyi bir taktik olarak karşımıza çıkıyor. Exxen kadrosunda; takipçi sayısı fazla Youtuberlar Enes Batur, Orkun Işıtmak, Reynmen‘in yanı sıra Haluk Bilginer, Beyaz, Tolga Çevik, Aleyna Tilki, Zeynep Bastık gibi popüler isimler dizi ve program yapacaklar.

Eğer benim gibi yolda giderken ya da yemek hazırlarken geçen sürede izlenip bitecek hap içerikler seviyorsanız, Gain size daha çok hitap edecektir. Eğlenceli bir şeyler izleyeyim, kafam dağılsın diyorsanız Exxen’e şans verin derim. Netflix, Blutv, Puhu, Mubi, Amazon Prime ve Bein Connect’ten sonra Gain ve Exxen’in de girişi ile hareketlenen dijital yayıncılıktaki kızışan rekabet sayesinde izleyicileri kaliteli içeriklere ulaşmasını umuyorum. İyilik ve güzellikle.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@sooprun

İlginizi çekebilir: Duygu Dinçkan’dan BluTV Yerli Dizi Önerileri