NeredeYesek bu ay da ayın ne iyilerini seçti! Cihangir’in Avrupalı kahvecisi Kronotrop ve Karaköy’de yeni mekan arayaşınıza çok iyi gelecek olan Gakkı Karaköy. Detaylar aşağıda!

*Yazıda geçen Gakkı Karaköy kapandı.*

Kronotrop: Cihangir’in merkezinde Avrupa tipi bir kahveci

kronotrop

Cihangir’de merkezi konumu ile Cihangir Kahvesi’nde Türk kahvesi içmekten sıkılanlara Americano, Filtre Kahve, Latte gibi alternatifler sunan Kronotrop kısa sürede uğrak bir mekan olmuş.

Günlük değişen filtre kahve çeşitlerinin yanı sıra Ristretto, Flat White gibi birçok değişik kahveyi de burada bulabilirsin. Ancak kahvelerinin yine Cihangir, Çukurcuma bölgesindeki Manuel ve 7gr’a kıyasla daha lezzetsiz olduğunu söylemeliyim.

Mikla’dan getirtikleri tatlıları ise küçük porsiyonlar halinde ve uygun fiyata sunulduğundan hem masum hem de tek başına ya da biriyle paylaşmak için ideal yapıdalar. Brownie ya da balkabaklı cheesecake’i tavsiye ederim. Eğer küçük atıştırmalıklar istersen kasanın yanındaki minik biscottilerden ya da minik brownie parçalarından deneyebilirsin. İster Cihangir’in en merkezi yerinde sokağa bakarak istersen de keyifli barında ya da rahat koltuklarında oturabilirsin. Kahvesi biraz daha lezzetli olsa bu merkezi ve Avrupa tipi küçük sevimli kafeyi daha sık ziyaret edeceğime eminim. Yine de ortamının güzelliği ve merkezi konumuyla hafif kahve severleri mutlu edecek bir yer.

Kronotrop Adres: Kuloğlu Mah. Firüzağa Cami Sok. No:2/B (Sıraselviler Caddesi), 34349 İstanbul

Yeni kahve mekanları keşfetmek istiyorsanız Deniz Özdağ’ın “Kahvede Üçüncü Dalga” yazısını  okumalısınız!

Gakkı Karaköy: Karaköy’de kahvaltı noktası

Gakkı Karaköy

Türk toplumunda kahvaltının yeri ayrı gerçekten! Sıcak bir simite, taze bir domates & salatalık söğüşe, sahanda yumurtaya ekmek banmaya, bal-kaymağa hayır diyen kolay kolay çıkmaz! Durum böyle olunca kahvaltısını ön plana çıkarmış birçok yer açılıyor her gün. Karaköy’deki Gakkı Karaköy’de bunlardan biri. Karaçay yöresinde yumurta anlamına geldiği için ismini Gakkı koymuşlar. Baltazar‘ın yanında Muhit’in karşısında yer alan Gakkı’da kahvaltı ederken güneşten faydalanabilirsin. Ancak yaz mevsiminde kahvaltı için biraz sıcak olabilir.

Menüsündeki serpme kahvaltı seçeneği baya kapsamlı. Söğüş, bal kaymak, 4 çeşit peynir, füme et, tereyağ, 2 çeşit reçel ve zeytinleri yanı sıra sahanda ya da çırpılmış yumurtayı içeriyor. Yanında simit ve ekmeklere getirilen bu kahvaltının doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Tereyağ, bal ve kaymak Trabzon bölgesinden, zeytinler Akçay’dan, reçeller ve acuka ise Bolu’dan geliyormuş. Genel olarak lezzetliydi ancak peynirlerinin daha lezzetli olmasını, özellikle hellimin az tuzlu seçilmesini tercih ederdim.

2 kişiden daha kalabalık gittiğinde ya da canın daha çok yumurta istediğinde peynirli ya da sucuklu menemeni soğanlı ya da soğansız olarak sipariş edebilirsin. Otlu ve çökelekli yumurta ya da pastırmalı omlet de deneyebilirsin. Daha ağır kızartma lezzetlerden hoşlanıyorsan patates ve çökelekle yapılan ve yanında vişne reçeli ve kaymakla sipariş edilen Hıccın bir alternatif olabilir. Karaçay yöresine özgü bu lezzet açıkçası bana çok hitap etmedi. Onun yerine tatlı bir şey yemek istediğimde pancake yemeği tercih ederim.

Kahvaltı dışında bitki çayı içmeye, tost veya salata yemeğe de uğranabilecek bir yer. Ancak kahvaltı için Karaköy’de Mums ya da Forneria’yı, Yeniköy’de Sırçacı‘yı, Bebek‘te ise boğaz manzarasına karşı Happily Ever After veya Mangerie‘yi daha çok tercih ederim.

Gakkı Karaköy Adres: Kemankes mh. Kilic Ali Pasa Mescidi Sk.10/B Karakoy, Beyoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?