Bir süredir farklı mutfakları denemek ilgimi çeken bir konuydu. Hazır, yemek kültürüne bu kadar merak sarmışken Taksim’de şans eseri keşfettiğim Galaktion isimli Gürcü restoranı, özellikle Gürcistan’a gitme planları yapıp, gidemediğim bu dönemde beni çok mutlu etti diyebilirim. Yemek yerken sizi Gürcistan’da lokal bir restoranda yemek yiyormuş gibi hissettiren Galaktion isimli bu sevimli restorana gelin yakından bakalım.

Konum

Galaktion
Galaktion | Fotoğraf: Ezgi Cenk

Galaktion

Beyoğlunda Katip Mustafa Çelebi Mahallesi’nde yer alan Galaktion, adını mekanın sahibi Irakli Kakabadze’nin en sevdiği Gürcü yazar/şair olan Galaktion Tabidze’den almış. Akademisyen ve yazar olan Irakli Kakabadze’nin çalışmak için Türkiye’ye geldikten sonra açmaya karar verdiği Galaktion, yaklaşık 8 yıldır bize İstanbul’da Gürcü yemeklerini deneyimleme fırsatı sunuyor. Fakat, menüden bahsetmeden önce çok kısa mekanın ambiyansından da bahsetmek istiyorum. Mekanda yer alan yemekler kadar mekanın iç dekorasyonu da bence Gürcü kültürünün hissedilmesinde rol oynuyor. Çünkü mekanın her köşesinde Gürcistan kültürünü yansıtan bir eşya, kitap, fotoğraf bulmak mümkün. Zaten mekanda yer olan çoğu eşya Irakli Kakabadze’nin koleksiyonundan ve kütüphanesinden mekana getirilmiş. 

Galaktion
Galaktion | Fotoğraf: Ezgi Cenk

Yemeğimi beklerken sanki müze geziyormuş gibi tek tek tüm raflarına, köşelerine,duvarlarına bakmaktan ve incelemekten kendimi alamadığım bu keyifli mekana, daha geniş  zamanımın olduğu bir gün gelip, mekanda yer alan ve Irakli Kakabadze’nin kütüphanesinden şeçilerek getirilen kitapları incelemek için sabırsızlanıyorum.

Menüden Ne Sipariş Etsem?

Galaktion
Galaktion | Fotoğraf: Ezgi Cenk

Deneyimlediğim kadarıyla lezzetli bir menüye sahip olan Galaktion’da çeşit çeşit Gürcü yemekleri bulmak mümkün. Dahası menüsünde yer alan tüm yemekler Gürcü aşçılar tarafından geleneksel tariflerine uygun bir şekilde hazırlanması da mekanı benim için çekici kılan faktörlerden biri diyebilirim. Gürcü mutfağını ilk deneyimlemem olduğu için açıkcası menüden neyi sipariş edeceğim konusunda biraz kararsız kalsam da restoranda çalışanlar sevecen bir tavırla hem beni  Gürcü Mutfağı konusunda bilgilendirdi hem de en lokal lezzetleri önererek Gürcü Mutfağı’na giriş yapmam konusunda yardımcı oldular.

Galaktion
Galaktion | Fotoğraf: Ezgi Cenk

Baharatlı ve etli bir Gürcü çorbası olan Supkharço, Ceviz içli patlıcan, Khachapuri, Khinkali (Gürcü Mantısı), Baje (Ceviz Soslu Tavuk) ve Şkmeruli müşteriler tarafından en çok tercih edilen yemekler olup, Gürcistan’ın en lokal yemekleri arasında yer almaktaymış. Yemeklerin yanı sıra Gürcistan’ın geleneksel içkisi olan ve aynı zamanda üzüm votkası diye de bilinen ChaCha ve Gürcü Limonatası da menüde yer almaktaydı. Ben de bana sunulan seçenekler ekseninde karar vererek, Khinkali , Baje sipariş edip, tarhun aromalı Gürcü Limonatasıni denedim. Her ne kadar aklım sipariş etmediğim diğer yemeklerde kalmış olsa da gelen porsiyonların büyüklüğünü görünce diğer tatları da bir sonraki sefer deneyimlemeye karar vermek doğru bir karar oldu diye düşünüyorum.

Galaktion
Galaktion | Fotoğraf: Ezgi Cenk

Eğer siz de Gürcü Mutfağını deneyimlemek isterseniz Galaktion haftanın 7 günü saat 12.00 ile 23.00 arasında hizmet veriyor. Hafta içi erken saatlerde yer bulmak daha kolay olsa da özellikle hafta sonu akşam Galaktion planınız varsa, küçük bir mekan olduğundan dolayı yer bulma konusunda zorluk yaşamamızın için rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Kapak Fotoğrafı: Ezgi Cenk

İlginizi çekebilir: Pelin Zorlu’dan İstanbul Mezecileri