Galata’nın mahalle olarak kendine has huzurlu havasına, sakin hallerine, bazı günler yürüyemez olduğumuz çılgın kalabalıklarına en çok yakışan mekan, Federal Coffee Company oldu bence son yıllarda. Yakın zamanda birinci yaşını kutlayacak olan ve aynı zamanda Ankara ve Adana’da da birer şubesi bulunan Federal Coffee Company’de bir sabah geçirdim ve güne inanılmaz bir başlangıç yaptım!

Konum

Kahvaltı
Federal Coffee Company

Federal Coffee Company, Galata kulesinin hemen karşısındaki sokakta. Kuleyi ardınızda bırakıp girdiğiniz sokakta sol yanda Federal’i görünce çekimine kapılmamak mümkün değil zaten. O genişçe kapıdan girip de üç dört merdiveni çıktığınız andan itibaren, ferah ve şık bir atmosfer sizi çevreliyor. Rahat mı rahat oturma alanlarından birine yerleştiğinizde, özellikle de sokağı seyredebileceğiniz bir masada saatler nasıl geçiyor anlayamıyorsunuz. Ortam bi’ harika evet; ama asıl önemlisi lezzetler! Yediğim en iyi omletlerden biriydi o sabahıma eşlik eden trio mantarlı çeşidi. Keçi peynirli menemen için söyleyecek bişey yok, enfesti. Üstelik koskoca porsiyonlarda, neredeyse tüm gün başka hiçbir şey yemenize gerek kalmayacak bir doygunluk hissiyle birlikte. Aynı zamanda Avustralya kahvaltısını da deneyebileceğiniz Federal’de menü çok geniş.

IMG_5876
Federal Coffee Company

Güveçte Kahvaltı’dan, İspanyol omlete, sıcacık kruvasanlardan, çırpılmış yumurtaya kadar pek çok kahvaltılık seçenekle birlikte lezzetli sandviç çeşitleri, salatalar, krep ve pancakeler de bulunuyor. Yemeklerden bu kadar bahsetmişken tatlılardan söz açmamak olmaz. Hemen girişteki sette sergilenen tatlılar, görüntüleriyle ilk dakikada iştahınızı açacak; ama o kocaman kahvaltılarından yer kalırsa mutlaka tatlarına da bakın. Meyveli seçeneklere bayıldım; fakat en çok da glutensiz kekleri dikkatimi çekti. Birçok zincir kahvecide bile bu kadar uygun fiyata ve böylesi lezizini bulmak mümkün değilken, Federal’de bunun da sağlanmış olması çok çok önemli bir durum bence. Ne kadar özenli olduklarının da açık bir göstergesi.

IMG_58561
Federal Coffee Company
paaaakeeet
Federal Coffee Company

Gelelim kahvelere! Burada her türlü kahve çeşidini en güzel halleriyle bulabilmek mümkün. Kahveseverler için hazine gibi bir yer! Bunun en önemli sebebi de Federal Coffee Company’nin arkasında Türkiye’ye kahve alanında yepyeni bir soluk getiren, dünyada da tanınan barista eğitmeni ve kahve kavurucusu Sam Çeviköz ile Levent Koçarslan’ın bulunması. Perakende satışıyla da yoğun ilgi gören, kahveseverlerin aradığı tüm lezzetleri dünyanın en verimli kahve bölgelerinden getiren Federal Coffee Company, yumuşak içimli, meyve, şeker kamışı ve tropikal aromalı kahve çekirdekleriyle, yeni yılda da varlığını sürdürecek. Ayrıca yeni yılla birlikte menüye yeni lezzetler de eklenecek. Kasım ayı itibariyle marshmallowlu sıcak çikolata ve detoks çayını özgün yorumlarıyla menüsüne ekleyen Federal Coffee Company, yoğun talep gören çekirdek satışlarına da üç yeni lezzet daha ekleyerek, yepyeni tatlarla buluşmanızı sağlıyor: Honduras Marcala bölgesinden gelen çekirdekler portakal notaları ve yumuşak içimiyle, Nicaragua’dan Limoncillo Pacamara daha ilk yudumda büyüleyecek olan çilek, şeftali ve tropikal aromalarıyla kahveseverlerin gözdesi olacak gibi gözüküyor!

koy-koy-koy
Federal Coffee Company

Belirtmeden geçmeyeyim, barista olmak, yeni nesil kahvecilik ve kahve sektöründe mesleki fırsatlar elde etmek ve kahve hakkında geniş bilgilere ulaşmak için Federal Coffee Company – İstanbul Üniversitesi SEM ile eğitimler başladı. 30 yıllık uzmanlığı eşliğinde dünya şampiyonu baristalar yetiştirmiş olan Federal Coffee Company kurucularından Sam Çeviköz’ün bu deneyimlerini İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile tüm kahveseverlere aktarması harika olmuş bence. Bu eğitimlerin sonunda kahve ve kahve sektörüyle ilgili tüm sorulara cevap bulacak meraklıları! Bununla birlikte tüm katılımcılara uluslararası geçerliliği olan SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) onaylı sertifika da verilecek. İlgilenenler için harika bir fırsat, benden söylemesi!

barista
Federal Coffee Company

 Bu arada o güzel rozetlerden almayı da unutmayın, hemen tatlıların sergilendiği setin yanıbaşında! 🙂

rozetler
Federal Coffee Company