Bil’İstanbul Guide’ımız Vol.2 ile devam ediyor. Galata’da bir gün geçirmeye ne dersiniz? Bugün yine üç durağımız var: Önce Serdar-ı Ekrem sokaktaki Georges Otel’e uğrayacağız sonrasında Salt Galata’nın içerisindeki Ca’d’oro’da yemek yiyeceğiz, akşamda Nardis’te caz keyfi yapacağız. Keyifli okumalar…

*Yazıda geçen Ca’d’oro Restoran kapandı.*

İlk durak Le Fumoir:

Galata’nın en ünlü sokağın Serdar-ı Ekrem Sokak’ta bulunan tasarım bir butik otel olan Georges’un üst terasında bulunuyor Le Fumoir. Terasa çıktığınızda sizi rahat koltuklar, şık bir ambiyans ve inanılmaz bir eski İstanbul manzarası karşılıyor. Sadece bu manzarayı seyretmek ve içinizi güzel İstanbul ile ısıtmak için Le Fumoir’ı ziyaret edebilirsiniz. Gittiğiniz zaman önerimiz, çeşitli Fransız şarapları menüsünden bir şarap seçip, eşliğinde minimum 5 çeşit peynirden oluşan peynir tabağını şipariş vermeniz. Salata istiyorsanız, ekmek üzerine ısıtılmış keçi peyniri salatası da manzarayı seyrederken size eşlik edebilir. Le Fumoir’in et tartar tabağı da çok lezzetli, aklınızda bulunsun. Manzaranın gece de harika olduğu Georges Otel terasına, biz öğlen gitmeyi tercih ettik. Serdar-ı Ekrem’de Arzu Kaprol, Lomography, Simay Bülbül mağazalarını gezdikten, Doğan Apartmanı’nın önünde fotoğraf çektikten sonra sonra Georges Otel’de soluklandık. Bu turu yapmanız tavsiye olunur.

Not: Le Fumoir’e gün içinde giderseniz yanınızda iPad’inizi götürüp tek başınıza da vakit geçirebilirsiniz. Şık bir restoran tek başıma gidemem diye düşünmeyin; birçok kişi o manzarayı tek başına deneyimlemek istiyor. iPad kılıfı arayanlara da Paperthinks’in bu “magger sarısı” kılıfını öneriyoruz!

Serdar-ı Ekrem Sk. Georges Hotel Galata No:24  Galata, İstanbul

Telefon: 0212 244 2423

Garanti Bankası’nın kültür-sanat kurumu Salt Galata’nın içinde bulunan cafe-restoran Ca’d’oro’nun dekoru, 1892′de açılan Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmış Osmanlı Bankası binası olarak açılmış binanın endamlı binanın içesinde bir kontrast  yaratıyor: Çünkü dekor son derece sade ve modern. Menüsünde dünya mutfağı ile birlikte Türk esintilerini de bulabildiğimiz Ca’d’oro’da hafta sonu zengin bir brunch menüsü yer alıyor. Köfteden pideye kadar birçok Türk yemeğini görebildiğimiz restoranda tatlı olarak da karamelize balkabaklı kadayıf öneriliyor. Sağlık besleneceğim diyenlere; Ca’d’oro’da leziz bir ızgara enginar tabağı ve farklı balık çeşitleri yer alıyor. Damak zevkinize uyuyorsa tuzlu levrek çok lezzetli, gitmeden önce not alın!

Not: Özellikle akşam daha şık bir ambiyansa sahip olan Ca’d’oro’ya giderken takıp takıştırabilirsiniz; bu Pendulum kolye takılarınızdan biri olmaya aday!

SALT Galata, Bankalar

Cad. No:11 Karaköy, İstanbul  Telefon: 0212 243 8292

Akşam yemeğimizi yediğimiz Ca’d’oro’dan sonra sıra şimdi mekan değiştirip keyifli bir jazz dinlemekte…

Galata’da günümüzü geçirdikten sonra Galata’da caz’ın merkezi Nardis’e geldik. İki katlı tarihi dokusu, iyi müzik sistemi ile Nardis’te  haftanın her günü birbirinden keyifli canlı performanslar oluyor. Ca’d’oro da yemeklerimizi yediğimiz için Nardis’te meyve tabağı ve şarap aldık ama eğer yemek isterseniz Nardis’teki geniş bir yemek menüsü bulunuyor. İnanın, hafta içi evden çıkmak, Galata sokaklarında gezindikten sonra şarap eşliğinde güzel bir canlı caz performansı deneyimlemek ruhunuza iyi gelecek… Farklı ve biraz da dinlendirici bir program arayanlara, Nardis Jazz Club her zaman tavsiye edilir…

Not: Jazz dinlerken daha sofistike bir tarza bürünmek isteyebilirsiniz, sizin gibi canlı ve renkli bu Plomo şallar şık bir alternatif olabilir.

Kuledibi Sok. No:14 Galata, İstanbul

Telefon: 0212 244 6327

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN