16 yılı aşkın üretim, deneyim, tecrübesi ile ortaya çıkan yepyeni sürdürülebilir doğa dostu sokak modası tasarım markası; GANG. Sıra dışı konsepti eşliğinde sokak modası ve günlük giyim trendlerini yeniden şekillendirirken, tarz, şehirli, etkileyici, özgür, farklı, enerjik erkeklere ve kadınlara hitap ediyor. Fonksiyonelliğin, rahatlığın ve tarzın ön planda olduğu yüksek ürün kalitesi ile üretim yapmayı ilke edinirken, zengin kumaş ve desen detayları, özgün tasarımları, model çeşitliliği ve birçok detay markayı çok güçlü kılıyor.

Hakan Karabul | Fotoğraf: Hakan Karabul

En etkileyici olan ise; üretimini yaptığı ürünlerde tüketici sağlığını düşünürken aynı zamanda çevreye duyarlı ve dost bir marka olma sorumluluğunda olması. Bu nedenle marka sahipleri yüksek kaliteli kumaş çeşidi tercihlerinde hammaddesinden üretimine kadar tüm aşamaları tek tek gözden geçirip; çevreye en duyarlı seçimleri yapıyorlar. Marka; genç, vizyoner ve dinamik ekibi ile hazır giyim sektöründe modern ve yenilikçi çizgiyi hedef alarak tüketiciye kaliteli ve özenli hizmet vermeyi amaçlıyor.

Gang markası kurucusu ve ürünlerin tasarımcısı genç girişimci Hakan Karabul ile Gang’in çıkış hikâyesini, markanın içeriğini ve hedeflerini konuşmak üzere keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bize öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

14.05.1997 İstanbul Bakırköy doğumluyum. Tekstil sektörüne yaklaşık 30-35 senesini vermiş bir babanın erkek evladıyım. İstanbul Kültür Üniversitesi İ.İ.B.F Fakültesi İşletme Bölümü’nden bu yıl mezun oldum. İlkokul çağlarımdan bu zamana babamın işlerini hep merak etmişimdir. Ve o dönemlerden beri olabildiğince okul zamanlarımın dışında şirketimiz Maz Tekstil’e gelip babamla zaman geçirmekte, işleyişini faaliyetleri gözlemlemekteyim. 2020 itibarıyla da faal olarak Maz Tekstil bünyesinde hayata geçirdiğimiz ‘Gang’ giyim markasını yönetmekteyim.

Markayı kurmaya ve tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Babamın yıllardır aklında olan ancak zamanlama konusunu değerlendirdiği bir konuydu yeni bir markayı tüketici ile buluşturmak. Belki aynı zamanda benim ona destek olabileceğim konusunda da zamanlamayı iyi planlamak istemişti. 2019 yılının yaz aylarında okulumun son eğitim senesine girmeden önce bir marka kurmayı ve 2004’ den bu zamana faaliyet gösteren ‘’Maz Tekstil’’ bünyesinde bu markayı Türkiye’ nin en iyi ‘’Street’’ giyim markası konumuna getirmekte karar kıldım. Göz zevkimin her zaman iyi olduğu söylenmiştir. Ama önemli olan trendleri iyi takip edebilmek ve bir imza atabilmek diye düşünüyorum. Bu konuda da gayet iddialıyım.

Hakan Karabul
Hakan Karabul | Fotoğraf: Hakan Karabul

Gang Koleksiyonun oluşum sürecini anlatabilir misiniz?

Bir ürün ortaya çıkarmadan önce hep şunu düşünürüm. ’’Ben bu kıyafeti giyer miyim?’’ Önceliğim hep bu oldu. En iyi en kaliteli kumaşları bulmak da işin bir başka boyutu. Sonrası da zaten dediğim gibi trendleri yakalayıp imzamızı atmak oldu.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Rap&Rnb müzik dinlemeyi çok severim. Ürünlerimize göz attığınızda da buradan ilham aldığımızı fark edeceksiniz. Ayrıca doğa ve naturellikten yana bir doğrultumuz var.

En çok hangi tarz çalışıyorsunuz?

Oversize kalıp ve en uyumlu ‘’GANG’’ tarzı görseller ile ürünlerimizi hazırlıyor, tüketici ile buluşturuyoruz.

Modanın her geçen gün geliştiğine şahit oluyoruz. Bu zamanda sokak modası dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Y ve Z kuşağının büyük bir çoğunluğunu kapsayan bir noktadayız.
Amacımız ise bunu 7 den 70 e uyarlamak. ‘’Poison’’ giyen bir dedemiz ve ‘’Michelangelo’’ giyen ilkokul 1. Sınıf öğrencisi neden olmasın?

GANG
GANG | Fotoğraf: GANG

Peki, sokak modası dünyasındaki gelişmeler ışığında Gang markası olarak sizin farkınız nedir?

Herkes sokak modasına yönelik bir girişimde bulunabilir. Herkese sonsuz saygımız var. Ancak kaliteli ve uzun ömürlü kumaşlar kullanarak, üretim kısmında titiz davranıp bir o kadar da lojistik ve sevkiyat kısmına önem vererek, tüketicinin isteklerine cevap verecek nitelikte sektörde rol model olacağımızı biliyorum.

Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Giyeceğiniz her ‘’GANG’’ ürünü size kendinizi farklı ve özel hissettirecektir. Kendi tasarımlarımız dışında direkt kişiye özel ya da kişinin istediği tasarımları yapan bir marka değiliz.

Markanız ve tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

Bu soruya Y ve Z kuşağı demek işin en kolayı aslında. Bizim hedef kitlemiz ne Kadıköy ve Cihangirle sınırlı ne de ‘’aykırı’’ olduğunu düşünen kişiler. Bizim hedefimiz hayatı seven, hem spor hem şık tarz giyinmeyi seven ve kendisini özel hissetmek isteyen herkes.

İnsanların markanıza nasıl tepkiler vermesini istiyorsunuz?

Dediğim gibi ‘’GANG’’ müşterisinin üretimimizdeki titiz işçilik ve kalite ile kendilerini özel hissedeceklerinden şüphem yok. Henüz bizimle tanışmamış olan kişiler de kesinlikle bizi ve ürünlerimizi deneyimlemeliler. Sonrasında zaten onlar da aynı düşüncelere kapılacaklardır.

GANG
GANG | Fotoğraf: GANG

Sizin gözünüzden sokakta görmeyi istediğiniz kadın ve erkekler nasıl giyinmeli?

Kendilerini nasıl rahat hissediyorlar ve beğeniyorlarsa öyle giyinmeliler. Anlayacağınız üzere relax n cool ürünlerimizi giymelerini öneririm.

Markanıza satın almak isteyenler nerelerden ulaşabilirler?

Markamızın fark yaratan ürünleri Online olarak web sitesinde satılırken ve Türkiye’nin her yerine bir günde ulaşıyor. Ayrıca İstanbul Designmarket Nişantaşı, Karaköy ve Akasya Avm mağazalarda, Bodrum Ortakent Midtown Avm Mas Design Shop’da, Trendyol ve Hepsiburada başta olmak üzere Perakende & Online satış noktalarında tüketici ile buluşuyor.

Son olarak yakın gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

2020 zor bir yıl oldu. 2021’ de ortalığı sallamaya geliyoruz! #staywithus

Kapak Fotoğrafı: Hakan Karabul

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den İpsiz Terzi ve Hikayesi